Linia dla mrożonych dań gotowych projektu Ishida
1 Jan 1970 11:30

Firma Ishida we współpracy z czołowym producentem mrożonek spożywczych, niemieckim przedsiębiorstwem Jütro Tiefkühlkost, zaprojektowała linię pakującą obsługującą procesy naważania, hermetyzowania oraz finalnej kontroli masy. Linia przeznaczona jest dla tzw. gotowych dań mrożonych typu IQF ( individually quick frozen/ indywidualnie szybko zamrażane).

W zakres instalacji wchodzi naważarka 20-głowicowa Ishida CCW-RV, linia hermetyzująca tacki Flex tray model QX-110 oraz waga kontrolna DACS-G. System pozwala na obsługę zróżnicowanych opakowań tackowych z prędkością roboczą do 70 sztuk opakowań na minutę. W porównaniu ze starszą linią hermetyzującą tacki linia zapewnia wydajność wyższą o 40%, co ma wpływ na szybki zwrot nakładów z poniesionej inwestycji.

Naważarka wielogłowicowa pozwala na równoległe (symultaniczne) dozowanie prosto do pojemników tackowych trzech różnych wkładów produktowych, tj. mięsa, warzyw oraz ryżu lub makaronu. Model RV to kombinacja prędkości, dokładności oraz bardzo wytrzymałej konstrukcji, która jest idealna do potrzeb wkładów produktów żywnościowych typu IQF. Zastosowane powierzchnie kontaktowe odporne na duże obciążenia zostały dobrane w taki sposób, by zapewnić minimalne przywieranie wkładu. Ponadto naważarka posiada certyfikat normy IP69K, tj. najwyższego poziomu wodoszczelności.

Prędkość i dokładność naważania są zmaksymalizowane dzięki zastosowaniu zasobników wspomagających (booster hoppers). Zapewniają one tymczasowe magazynowanie już zważonych produktów, co zwiększa liczbę możliwych kombinacji naważania dla każdego cyklu naważeniowego.

Naważone porcje przed umieszczeniem w tackach są przetrzymywane w dwóch zasobnikach czasujących. „Precyzja jest czynnikiem o dużym znaczeniu, który decyduje o tym, że straty nadważeniowe są praktycznie zerowe” - mówi Michael Meyer, prezes firmy Jütro Tiefkühlkost.

Po dodaniu wody i sosu tacka wypełniona wkładem trafia na linię hermetyzującą QX - Ishida Flex 1100. Kompaktowy model jednopasmowy przy zastosowaniu technologii cięcia wewnętrznego Ishida tworzy hermetyczne uszczelnienie i może obsługiwać siedem tacek równocześnie. Podstawowy kształt tacek jest jednakowy, a jedynie ich wysokość waha się pomiędzy 50 mm i 70 mm, ale to oznacza, że nie są konieczne zmiany linii.

Połączenie wysokiego ciśnienia uszczelniania oraz precyzyjnej kontroli czasu i temperatury zgrzewania dają w efekcie perfekcyjne uszczelnienie i wygląd opakowania. Nowoczesna technologia serwonapędów zapewnia w pełni sterowalne i szybkie podstawianie tacek oraz podawanie folii zamykającej. Konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej, z szybko demontowanymi pasami, jest łatwa w obsłudze, konserwacji i czyszczeniu.

„W porównaniu z innymi zgrzewarkami tacek QX-1100 Flex (traysealer) jest niezwykle przejrzysta” - mówi Michael Meyer. „Zwłaszcza łatwość obsługi folii zamykającej minimalizuje czas przestojów.” Meyer jest również pod wrażeniem unikalnego rozwiązania Ishida, tzw. uwalniania głowicy uszczelniającej. „W przypadku awarii głowicy uszczelniającej uszkodzona głowica może być indywidualnie odłączana, a komora może nadal działać, przekazując tacki pod głowice pracujące prawidłowo. Po zakończeniu zmiany, bez marnowania cennego czasu produkcyjnego, wadliwa głowica uszczelniająca może być poddana naprawie.”

Waga kontrolna Ishida DACS-G, zintegrowana z detektorem metalu, odpowiada za odrzucanie opakowań nie mieszczących się w specyfikacji(out-of-spec). Pozwala na niezawodne działanie przy niskich temperaturach i przy wysokiej wilgotności na hali produkcyjnej. Głowica pomiarowa nowej konstrukcji umożliwia uzyskiwanie bardzo dużych prędkości operacyjnych przy kontroli produktu. Urządzenie jest niezwykle wytrzymałe oraz posiada funkcję zabezpieczenia ochronnego, które w przypadku zakłóceń zewnętrznych automatycznie odłącza od pasa podawczego czujnik ważący, a po ustaniu zakłóceń natychmiast wznawia swe działanie.

Nową linia pakowania tacek jest eksploatowana w firmie Jütro Tiefkühlkost w trybie trzyzmianowym. „Dostawa i montaż odbyły się bardzo szybko” - podsumowuje Meyer. „A po rozwiązaniu - wspólnie z firmą Ishida - kilku drobiazgów system pracuje bezproblemowo.”

Źródło: Ishida Europe