Mark Andy instaluje pierwszą w Norwegii maszynę Digital Series
1 Jan 1970 12:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pierwsza w Norwegii maszyna hybrydowa Mark Andy Digital Series (wyposażona w zespoły cyfrowe i fleksograficzne) rozpocznie niebawem pracę w drukarni Ellco Etikett w Gjelleråsen k. Oslo. Zastąpi ona starszą maszynę tonerową stosowaną w tym zakładzie, co wpłynie - jak przewiduje Christian Egedius, dyrektor zarządzający drukarni - na większą wydajność i elastyczność w jej działalności.

Ellco Etikett to w opinii jej kierownictwa największa niezależna drukarnia w Norwegii, specjalizująca się w produkcji etykiet i ich przetwórstwie. Użytkownikami maszyn Mark Andy jesteśmy od 2010 roku. Wówczas w naszym zakładzie rozpoczęła pracę maszyna fleksograficzna Performance Series P7, którą wykorzystywaliśmy do dużych nakładów. Jest to do dzisiaj bardzo niezawodna i zyskowna maszyna. Tego samego oczekujemy od Digital Series HD, której „hybrydowość” zwróciła naszą uwagę już jakiś czas temu. Rozwiązanie tego rodzaju może bowiem, dzięki łączeniu w ramach jednego procesu techniki inkjetowej i fleksograficznej, znacząco zwiększyć nasze możliwości produkcyjne – mówi Christian Egedius, dodając jednocześnie, że spodziewa się po tej inwestycji znacznego przyspieszenia w realizacji zleceń. Czas to pieniądz – podkreśla. Coraz trudniej też obecnie uzyskiwać wysokie marże. Prezentacja tej maszyny, której byliśmy świadkami w warszawskim Centrum Technologicznym Mark Andy, wywarła na nas bardzo duże wrażenie. Natomiast wizyty u obecnych jej użytkowników HD, gdzie mogliśmy zobaczyć je w codziennej produkcji, przekonały nas finalnie do jej wyboru.

Digital Series HD zostanie zainstalowana w Ellco Etikett we wrześniu br. i będzie zadrukowywać wstęgę o szerokości 330 mm w pięciu kolorach w trybie CMYK + W w dedykowanym module inkjetowym. W skład jej wyposażenia wchodzą też dwa zespoły fleksograficzne umieszczoną przed i za modułem cyfrowym. Maszyna pracuje z rozdzielczością 1200 dpi i posiada w pół- i w pełni rotacyjne sztancowanie.

W zależności od rodzaju zlecenia pracuje z prędkością do 73 m/min. bez wpływu na finalną jakość. Ze względu na jej modułową konstrukcję moduł cyfrowy można rozbudować do 8 kolorów (dodając opcję OG&V), a platformę maszyny, opartą na Performance Series (gdzie znajdują zastosowanie napędy serwo), można skonfigurować tak, aby zapewnić szeroką gamę opcji wykańczania i przetwarzania etykiet.

Ellco Etikett to firma rodzinna założona w 1985 r., zatrudniająca obecnie 27 osób. Produkuje miliony wysokiej jakości etykiet rocznie dla różnych branż - elektrotechnicznej, chemicznej, logistycznej, farmaceutycznej, zdrowotnej, kosmetycznej i bezpieczeństwa. Są one wytwarzane z udziałem różnych podłoży - od papieru i tektury po folię, metal i tekstylia. Ellco Etikett była pierwszą firmą w Norwegii specjalizującą się w produkcji etykiet, która w 2018 r. uzyskała certyfikat ISO zarówno w zakresie jakości, jak i ochrony środowiska. Jak podkreśla jej kierownictwo, priorytetem były tu od zawsze zapewnienie klientom szerokich możliwości w zakresie produkcji etykiet. Z tego względu przez lata funkcjonowania stworzyła park sprzętowy, który na to pozwala i dzięki któremu Ellco Etikett może spełnić zróżnicowane wymagania klientów.

Joakim Marcusson, Sales Manager w firmie Convertec reprezentującej Mark Andy w Skandynawii, podsumowuje: Ellco Etikett zawsze szczyciło się elastycznością w realizowanej produkcji. Nowa maszyna hybrydowa Mark Andy Digital Series HD jest doskonałym narzędziem w kontekście stosowanego tu podejścia do biznesu. Uważam też, że znacząco wpłynie ona na potencjał produkcyjny oferowany przez firmę.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mark Andy

Fot: Digital Series HD - najwyższej klasy hybrydowa maszyna w ofercie Mark Andy (źródło: Mark Andy)