Metsä Board ogłosiła zwycięzcę konkursu Better with Less
1 Jan 1970 13:14

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Metsä Board dokonała wyboru zwycięzcy swojego międzynarodowego konkursu projektowania opakowań Better with Less – Design Challenge. „Expandable Eco Street Food Ware” to inteligentne i ekologiczne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na opakowania jedzenia serwowanego na ulicy i stanowi alternatywę dla stosowania tworzyw sztucznych. W projektach zgłoszonych w tym roku szczególną rolę odgrywały zrównoważony rozwój i podwójna rola opakowań.

Zwycięzcą zostało uniwersalne, niezawierające tworzyw sztucznych opakowanie, które może być prostą, a jednocześnie atrakcyjną alternatywą dla plastikowych i styropianowych pojemników, w których zwykle podawane są produkty fast food. Ułożony na płasko tekturowy pojemnik ma średnicę 25 centymetrów i można go złożyć na co najmniej osiem różnych sposobów, uzyskując na przykład rożek albo talerz. Ta prosta konstrukcja ma więc wiele zastosowań i można jej używać z różnymi rodzajami żywności.

Oprócz oszczędności materiału, konstrukcja ta ogranicza przestrzeń zajmowaną przez pojemnik podczas przechowywania, jak również podczas utylizacji i recyklingu. Opakowanie Expandable Eco Street Food Ware zostało zaprojektowane przez Christinę Gamboa, dyrektora artystycznego, i Gaudy'ego Danao III, zastępcę dyrektora kreatywnego. Oboje pochodzą z Filipin. Christine i Gaudy otrzymają nagrodę główną w wysokości 7 tys. euro.

„Zwycięski projekt jest prosty, inteligentny i praktyczny. Udało się w nim połączyć wszechstronność z wykorzystaniem możliwie najmniejszej ilości materiałów, realizując wszystkie założenia koncepcji »Better with Less«. To opakowanie zapewnia komfort użytkownikom, jest naprawdę ekologiczne i ekonomiczne. Jako materiał zastosowano tekturę barierową, która nie zawiera tworzyw sztucznych, łatwo poddaje się recyklingowi, nadaje się do kompostowania i jest biodegradowalna” – powiedział przewodniczący konkursu i członek jury, Ilkka Harju, Metsä Board Packaging Services Director.

Zwycięzcą drugiej nagrody o wartości 2 tys. euro, jest „Bruk” – ekologiczne opakowanie kartonowe do napojów, w którym ograniczono ilość używanego plastiku i które można łatwo poddać recyklingowi, zaprojektowane przez Erica Smitha ze Stanów Zjednoczonych. Trzecia nagroda w wysokości 1 tys. euro została przyznana „Razor” – minimalistycznemu opakowaniu z tektury, które zastępuje standardowe opakowanie plastikowe i osłania tylko głowice jednorazowych maszynek do golenia, pozostawiając odkryte uchwyty. Projekt ten opracowali studenci kierunku projektowania produktów w Münster School of Design: Magdalena Schmitz, Sarah Redlich, Mikayla Just i Alejandro Don Flores.

„Zwycięskie projekty są przykładami starannej adaptacji i innowacyjnego wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegowej, a konkurencja między trzema najlepszymi pomysłami była bardzo zażarta. Przedstawiono wiele inspirujących rozwiązań odzwierciedlających zmianę trendów konsumenckich w kierunku rezygnacji z tworzyw sztucznych na rzecz bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. W niektórych projektach opakowanie odgrywa podwójną rolę, stając się częścią produktu podczas jego używania, co dodatkowo zwiększa jego przydatność w gospodarce obiegowej” – powiedział Ilkka Harju, Packaging Services Director w Metsä Board.

Metsä Board ufundowała również nagrodę dodatkową – staż dla jednego studenta w jej ośrodku w Finlandii. Opakowanie „Reload”, które umożliwia przechowywanie i sortowanie świeżych i zużytych baterii, zdobyło uznanie sędziów w kategorii studenckiej. To opakowanie zaprojektowali Hamzeh Za'balawi, Franziska Prior, Marcel Diederich i Oliver Ricker. Ponadto wyróżnienie otrzymało opakowanie Preject FF Jaspera Chou – trwały, niezawierający kleju pojemnik na frytki i ketchup.

Międzynarodowy konkurs na projekt opakowania Better with Less – Design Challenge 2019-2020 został zorganizowany przez Metsä Board, która wchodzi w skład Metsä Group. Celem konkursu było zachęcenie projektantów do opracowywania przyjaznych dla środowiska wersji najczęściej używanych opakowań konsumenckich. Swoje pomysły zgłosiło aż 146 uczestników z 28 krajów. W skład jury weszli specjaliści od projektowania opakowań z całego świata.

Więcej informacji o zwycięskich projektach i finalistach można znaleźć na głównej stronie konkursu – betterwithless.org.

Źródło: Metsä Board

Zdjęcia (od góry): 1. „Expandable Eco Street Food Ware”/ 2. "Bruk"/ 3. "Razor"