Metsä Board wyjaśnia cykl życiowy fińskich lasów
1 Jan 1970 11:11

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Metsä Board, spółka wchodząca w skład Metsä Group, opublikowała serię pięciu filmów przedstawiających cykl życiowy fiński lasów oraz to, jak odpowiedzialna gospodarka leśna wspiera bioróżnorodność lasów i ich zrównoważony wzrost.

Pierwszy film z serii dotyczy odnowy lasu i zarządzania różnorodnością biologiczną, drugi koncentruje się na zarządzaniu młodymi lasami, a trzeci na trzebieży lasu. Czwarty z filmów opowiada o lasach bogatych w rośliny zielarskie, które stanowią zaledwie 1% lasów Finlandii, ale są domem dla połowy zagrożonych gatunków leśnych. Piąty i ostatni film z tej serii skupia się na zmianach klimatu i gospodarce o obiegu zamkniętym.

Naszym celem było wyjaśnienie zrównoważonego cyklu życiowego fińskich lasów w sposób łatwy do zrozumienia i jednocześnie skorygowanie rozpowszechnionych błędnych przekonań. Na przykład zaskakująca liczba osób nadal myśli, że w pełni dorosłe drzewa są ścinane na potrzeby produkcji tektury i papieru. W rzeczywistości produkty te są wytwarzane z masy włóknistej produkowanej metodą chemiczną, do której wykorzystuje się mniejsze kawałki drewna pochodzące z trzebieży lasów i z cieńszych, górnych części drzew; główny pień jest wykorzystywany do produkcji wyrobów drewnianych i tarcicy - mówi Ritva Mönkäre.

Seria filmów została nakręcona w Nemus Futurum, które jest leśnym centrum Metsä Group dla zwiedzających, znajdującym się w Lohja w Finlandii. Filmy są dostępne na stronie internetowej Metsä Board oraz na YouTube.

Opracowano na podstawie informacji Metsä Board 

error: Kopiowanie zabronione!