Mondi planuje działania dla świata bez plastikowych odpadów
1 Jan 1970 12:29

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

14 marca br. opublikowano pierwszy raport przygotowany przez inicjatywę New Plastics Economy Global Commitment, który zdradza cele i wstępne działania jego sygnatariuszy – wśród nich Mondi. Czołowa globalna grupa działająca w branży opakowaniowo-papierniczej potwierdziła tym samym, że dla wyeliminowania odpadów z tworzyw sztucznych – i tym samym dla poprawienia jakości życia – będzie realizować cztery ambitne zobowiązania.

Mondi rozpoczęła współpracę z Fundacją Ellen MacArthur – która uruchomiła wspomnianą inicjatywę – w 2017 r., a rok później przystąpiła do niej z zamiarem walki z plastikowymi zanieczyszczeniami oraz stworzenia do 2025 r. opakowań z tworzyw sztucznych nadających się w pełni do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. Peter Oswald, dyrektor generalny Grupy Mondi, podkreśla: „Wierzymy, że wszystkie opakowania muszą być dostosowane do swych celów: o ile to możliwe wykonane z papieru, ale – gdy jest to potrzebne – również z tworzyw sztucznych. Papier to preferowany materiał na opakowania, bo ze swej natury nadaje się nie tylko do recyklingu, ale również kompostowania i odzysku. Mondi jako światowy lider w produkcji papierów siarczanowych typu kraft oraz toreb papierowych dysponuje wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami pozwalającymi na ograniczenie ilości odpadów plastikowych. Tam, gdzie wymagana jest funkcjonalność tworzyw sztucznych, oferujemy plastikowe opakowania giętkie, które ograniczają ilość niezbędnych tworzyw przeciętnie o 70%. Koncentracja opinii publicznej na wpływie odpadów plastikowych stanowi szansę dla Mondi, która może stać się forpocztą przemysłu opakowaniowego dzięki swym innowacyjnym opakowaniom EcoSolutions z papieru i tworzyw sztucznych, które są zrównoważone ze swej natury.”

Mondi wierzy, że współdziałanie z innymi firmami, partnerami i władzami państwowymi stanowi klucz do znalezienia rozwiązania problemu odpadów plastikowych. Niezwykle istotne jest napędzanie innowacyjności oraz wszechstronne, systematyczne zmiany w całym łańcuchu wartości branży tworzyw sztucznych.

Dlatego Mondi ogłasza zobowiązanie do:

1. podjęcia działań na rzecz wyeliminowania do 2025 r. opakowań z tworzyw sztucznych, które są kłopotliwe lub niepotrzebne;

2. podjęcia działań na rzecz zmiany do 2025 r. modelu preferowanych opakowań z jednorazowych na wielorazowe;

3. zagwarantowania, że do 2025 r. wszystkie plastikowe opakowania będą nadawały się do ponownego użytku, recyklingu lub kompostowania;

4. sprawienia, że do 2025 r. w opakowaniach z tworzyw sztucznych będzie wykorzystywane 25% surowca pochodzącego z odzysku (pod warunkiem, że nie wpłynie on negatywnie na funkcjonalność lub wymogi bezpieczeństwa żywności).

Graeme Smith, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Mondi Consumer Packaging, dodaje: „Media informujące o kwestii zrównoważonego rozwoju często wysyłają do konsumentów samodzielnie poszukujących informacji w tym zakresie niejednoznaczne lub niekompletne dane. Stanowi to wyzwanie – ale jednocześnie działa jak potężny katalizator – w przygotowywaniu innowacyjnych i możliwych do realizacji projektów, które są w stanie spełnić rosnące oczekiwania i priorytety.”

Na podstawie informacji Mondi opracował TK