Mondi Simet kolejnym partnerem ZTP PW
1 Jan 1970 10:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

17 grudnia 2020 roku w budynku Gmachu Poligrafii przy ul. Konwiktorskiej 2 w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie przemysłowego plotera tnąco-bigującego ProDigi 613 firmy LaserComb (Niemcy). Użytkownikiem nowego plotera będzie Zakład Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej, a jego darczyńcą firma Mondi Simet.

W spotkaniu wzięli udział: ze strony Mondi Dyrektor Zarządzający Mondi Simet Krzysztof Jakubowski, Dyrektor HR Mondi Polska Anna Borzeszkowska, Menedżer Produkcji Paweł Kasperkowiak, Menedżer Działu Rozwoju Produktu Łukasz Bujanowicz, Menedżer Innowacji Produktowych Mondi Polska Rafał Miszczak, Menedżer HR Jolanta Karaś, zaś ze strony Politechniki Warszawskiej: Prorektor ds. Rozwoju prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, profesor uczelni i Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji dr hab. inż. Tomasz Chmielewski, a także profesor uczelni i Kierownik Zakładu Technologii Poligraficznych dr hab. inż. Georgij Petriaszwili.

Po przywitaniu uczestników nastąpiło krótkie przemówienie władz Uczelni i Wydziału oraz dyrekcji firmy Mondi Simet. W swoich wypowiedziach każdy z nich wskazywał istotne znaczenie współpracy pomiędzy nauką, reprezentowaną przez uczelnię techniczną, jaką jest Politechnika Warszawska, a przemysłem reprezentowanym przez firmę Mondi. Korzyści z takiej współpracy są obustronne: przekazane przez firmę Mondi nowoczesne urządzenie posłuży zarówno do prowadzenia badań, jak również będzie wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych. Możliwość wykorzystania podczas badań plotera przyczyni się do dalszego rozwoju prac naukowych w zakresie opakowalnictwa, pozwoli wdrożyć innowacyjne pomysły czy rozwiązać problemy pojawiające się na etapie projektowania i produkcji opakowań. Z kolei wykorzystanie plotera w zajęciach dydaktycznych podniesie poziom jakości kształcenia przyszłych inżynierów, umożliwi poznanie najnowszej technologii i zdobycie wiedzy praktycznej, tak przydatnej w przyszłej pracy zawodowej.

 

Następnie w laboratorium technologicznym nastąpiło oficjalne uruchomienie plotera ProDigi1613 oraz zademonstrowanie jego działania na przykładzie wykonania pudełka dedykowanego na książkę wydaną z okazji jubileuszu kształcenia inżynierów poligrafów na Politechnice Warszawskiej. Uczestnicy spotkania otrzymali jubileuszowe książki zapakowane w wytworzone na ploterze pudełka.

 

Ploter przemysłowy przekazany przez firmę Mondi Simet przede wszystkim pozwoli na szybkie i precyzyjne wykonanie pudełek zaprojektowanych przez studentów w programie graficznym, które do tej pory były wycinane ręcznie, co wiązało się z niską dokładnością i jakością wykonania. Dużą zaletą jest możliwość zweryfikowania projektu pod kątem poprawności wykonania konstrukcji, a w razie konieczności skorygowania ewentualnych nieprawidłowości i ponownego wykonania prototypu. Dodatkowo studenci mają możliwości rozwijania swojej wyobraźni poprzez zmaterializowanie swoich pomysłów – przeniesienie projektu wykonanego w programie komputerowym na ploter tnąco-bigujący i wykonanie gotowego projektu. Pozwala to nie tylko dostrzec ewentualne błędy konstrukcyjne opakowania, ale również umożliwia dokonanie oceny jego funkcjonalności i przydatności do zapakowania danego produktu.

Opracowany w Zakładzie Technologii Poligraficznych nowy program dydaktyczny wykorzystuje możliwości, jakie oferuje oprogramowanie firmy Esko (m.in. Artios CAD, DeskPack, Studio i PackEdge) wspomagające projektowanie opakowań, otrzymane dzięki współpracy z partnerami ZTP: firmami Digiprint i ESKO.

Projekty wykonane podczas studiów poszerzają umiejętności studentów i korzystnie wpływają na ich przyszłość – przyszły pracodawca z pewnością doceni kreatywność i pomysłowość projektu, który w chwili obecnej może stać się również elementem portfolio absolwenta.

W podsumowaniu warto zaznaczyć, że wprowadzenie do procesu dydaktycznego najnowszych technologii w postaci oprogramowania do projektowania opakowań oraz plotera tnąco-bigującego zapewnia wysoki poziom kształcenia studentów kierunku Papiernictwo i Poligrafia Politechniki Warszawskiej. Studenci mają możliwość wykorzystywania wiedzy teoretycznej zdobytej na wykładach przy realizacji zadań praktycznych, a to z kolei podwyższa ich kwalifikacje zawodowe w oczach przyszłych pracodawców.

Opracowano na podstawie materiałów ZTP