Najnowsza linia puszek zasilana zieloną energią w zakładzie PepsiCo
1 Jan 1970 09:15

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Najnowsza linia technologiczna do produkcji napojów w puszkach w zakładzie PepsiCo w Michrowie działa już na pełnych obrotach. Na linii produkowane są napoje gazowane i niegazowane takich marek jak Pepsi, Mirinda, 7Up, Lipton oraz Rockstar w rekordowej ilości do 90 tys. puszek napojów na godzinę.

Instalacja korzysta z różnorodnych rozwiązań energooszczędnych, zapewniając zgodność z celami zrównoważonego rozwoju PepsiCo. Linia oferuje producentowi napojów gazowanych większą elastyczność, szybszą reakcję na potrzeby rynku, a także trzykrotnie zwiększone możliwości produkcyjne – jej potencjał wynosi do 2 milionów puszek na dobę.

Okres realizacji inwestycji przypadł na czas tzw. „lockdownu” w trakcie pandemii koronawirusa, co wymagało od całego zespołu jeszcze większej mobilizacji, precyzyjnego planowania, oceny ryzyka i zachowania najwyższych standardów. Zainstalowano szereg punktów do dezynfekcji, a wszyscy pracownicy i kontraktorzy poddawali się codziennej kontroli temperatury, zachowując w czasie pracy odpowiednie odstępy między sobą. Część prac została zrealizowana zdalnie. Pomimo trudności związanych z dostępnością materiałów, usług czy z zawieszeniem podróży specjalistów, udało się dotrzymać terminu pierwszej komercyjnej produkcji zgodnie z przyspieszonymi założeniami projektu.

„W ostatnich latach sytuacja na rynku napojów w puszkach rozwijała się dynamicznie, dlatego przed przystąpieniem do tak poważnej inwestycji przeprowadziliśmy skrupulatne badania rynku i testy. Wykazały one, że produkcja własna będzie najlepszym rozwiązaniem dla PepsiCo, w związku z czym podjęliśmy decyzję o jej wdrożeniu” – powiedział Bartłomiej Malczyk, kierownik zakładu PepsiCo w Michrowie. „Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2019 roku, a sama instalacja nowej linii trwała 7 miesięcy. Wszystkie te działania były prowadzone równocześnie z intensywną produkcją w fabryce”.

Najważniejsze prace wdrożeniowe obejmowały instalację nowych zbiorników do przygotowania syropów, budowę nowych nitek produktowych, a także rozbudowę systemów mycia i dezynfekcji. Istotna była także rozbudowa układu dystrybucji wody osmotycznej, kolektora pary technologicznej, jak również instalacja nowego zbiornika CO2 oraz ciekłego azotu.

„Najnowsza linia w Michrowie jest nowoczesną i w pełni automatyczną instalacją pracującą z wydajnością 90 tys. puszek na godzinę, a wszystkie urządzenia są energooszczędne, przez co również w ten sposób realizujemy założenia programu zrównoważonego rozwoju PepsiCo. Z myślą o pozyskiwaniu tzw. 'zielonej energii' zainstalowaliśmy panele słoneczne, które wspomagają zasilanie nowej linii” – powiedział Bartłomiej Malczyk. „Z punktu widzenia obsługi nowej linii wdrożone zostały rozwiązania umożliwiające zmianę serii produkcyjnej w czasie krótszym niż jedna godzina, podczas gdy standardowo czas ten wynosi kilka-kilkanaście godzin. Nowa linia produkcyjna umożliwia produkcję napojów we wszystkich pojemnościach oraz kształtach od 0,15 ml do 0,5 l”.

Projekt pozytywnie wpływa na elastyczność produkcji i umożliwia szybkie reagowanie na potrzeby rynku, a przede wszystkim istotnie zwiększa potencjał produkcyjny, który dzięki nowej linii wzrósł ponad trzykrotnie. Po wstępnym okresie rozruchu linia puszek obsługiwana tylko przez 3 operatorów produkuje do 2 milionów puszek na dobę.

Powstały w 1991 roku zakład produkujący napoje w Michrowie jest jednym z największych obiektów produkcyjnych PepsiCo na terenie Europy. Po wielu inwestycjach zrealizowanych w minionych latach całkowita powierzchnia zakładu wynosi 31 tys. m2. W zakładzie rozmieszczonych jest 7 linii produkcyjnych, a także unikatowa linia PepsiCo w Europie umożliwiająca miksowanie różnych rodzajów i marek produktów na jednej palecie – tzw. linia Jumbo. W zakładzie powstaje 60 rodzajów produktów napojowych w różnorodnych pojemnościach i rodzajach opakowań, w tym plastikowych, szklanych i aluminiowych.

Źródło: PepsiCo