Nauka nie pójdzie las
1 Jan 1970 10:08

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niemal setka nauczycieli z całej Wielkopolski wzięła udział w Konferencji i Warsztatach zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, który odbył się w poznańskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. Wydarzenie zainaugurowało III edycję projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska 2019/2020. Po części konferencyjno-warsztatowej przyszedł czas na zajęcia w szkołach oraz ogłoszenie konkursu, który potrwa do połowy lutego i skierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Wielkopolski.

Zgromadzeni pedagodzy szukali wspólnie z prelegentami odpowiedzi na pytanie „Jak ocalić świat przed zagładą?”. Konferencja i Warsztaty w sposób wielopłaszczyznowy pokazały, że każdy powinien zacząć od siebie, a zmiana codziennych nawyków w domu czy w szkole ma ogromny wpływ na zmiany globalne. Nauczyciele otrzymali przekrojową wiedzę, materiały dydaktyczne do pracy z uczniami, a także książki przekazane przez Lidl Polska dotyczące tego, jak robić świadome zakupy, by nie szkodzić środowisku.

O tym, co dzieje się z odpadami zmieszanymi oraz o ich prawidłowym segregowaniu opowiadali Wojciech Nowicki z Remondis Sanitech Poznań oraz Wiesław Wojdyło ze Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Jak oszczędzać wodę, szczególnie w Wielkopolsce, która ma zasoby porównywalne do Egiptu, a także co wspólnego z poznańskimi wodociągami mają świetliki i małże mogące postawić na nogi osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miasta, zdradził Grzegorz Podolski z Aquanet S.A. Natomiast o redukcji odpadów i zasadach zero waste w szkole opowiadała Agnieszka Sadowska-Konczal z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Po zakończeniu części konferencyjnej odbyły się warsztaty poświęcone frakcjom plastiku, aluminium oraz bio, podczas których nauczyciele zamienili się w uczniów. Frakcję szklaną reprezentowała Ewa Szczepaniak z huty Ardagh Group, która zabrała uczestników w podróż po świecie szkła pokazując, jakie szklane produkty powinniśmy, a których nie powinniśmy segregować.

„Nauczyciele, z którymi rozmawiałam w przerwie spotkania, byli pod wrażeniem ogromu przekazanej wiedzy. Catering zero waste przygotowany przez Weranda Catering & Events, a także sadzonki drzew, które otrzymali od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, były też dla nich niezwykle miłą niespodzianką” – podkreśla Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

Opinię tę podkreślają sami uczestnicy. „Było fantastycznie! Dziękuję za dzisiejsze szkolenie. Tyle wiadomości. Cały czas analizuję uzyskane informacje” – mówi Barbara Pełka, jedna z nauczycielek biorących udział w spotkaniu.

„Cieszymy się, że na wydarzenie przybyło tak dużo pedagogów z Wielkopolski reprezentujących różne szczeble nauczania. Ich aktywność, zadawane szczegółowe pytania pokazują, że poruszone tematy były dla nich istotne. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza i materiały dydaktyczne, które są już ogólnodostępne na fanpage EduPak Polska, nie pójdą w las i zaprocentują w pracy z uczniami. To właśnie drugi etap naszego projektu. Trzecim jest trwający do połowy lutego bezpłatny Konkurs ekologiczny dla przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Wielkopolski, do udziału w którym wszystkich serdecznie zapraszam! Jego szczegóły wraz z Regulaminem znajdują się na fanpage EduPak Polska” – zaznacza Barbara Maciałczyk, kierownik marketingu Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass w Polsce – organizatora EduPak Polska.

Zwieńczeniem Konkursu będzie wystawa prac i wręczenie nagród podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu, które odbędą się 6-8 marca 2020 roku. Warto dodać, że Konkurs jest jednym z nielicznych, w którym to laureaci wybierają sobie sami nagrody, jakie chcieliby otrzymać.

Partnerami i Przyjaciółmi III edycji EduPak Polska są: Remondis Sanitech Poznań, Aquanet, GOAP, Zakład Zagospodarowanie Odpadów, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Ardagh Group, Smurfit Kappa, Futamura, Recal, Weranda Family, Rekopol, Lidl oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i Fundacja Zielony Motyl.

Źródło: Ardagh Group

Podpisy do zdjęć (od góry): 1. Na Konferencję i Warsztaty przybyło prawie 100 nauczycieli z całej Wielkopolski/ 2. Andrzej Kornacki z Futamura pokazuje efekty testów biokompostowalnej folii/ 3. Prowadzący Konferencję i Warsztaty EduPak Polska – dr Łukasz Mikołajczak z Friends of Glass Polska/ 4. Uczestnicy warsztatów mogli osobiście dotknąć I wypróbować prezentowane próbki.