Neste i Ravago pracują nad recyklingiem chemicznym tworzyw sztucznych
1 Jan 1970 08:56

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Neste, fiński potentat rafineryjny, producent odnawialnego paliwa do silników wysokoprężnych i silników lotniczych oraz zrównoważonych roztworów chemicznych, wspólnie z Ravago, światowym liderem w zakresie dystrybucji i recyklingu polimerów, łączą siły przy opracowywaniu metody recyklingu chemicznego odpadów plastikowych na skalę przemysłową. Firmy chcą osiągnąć poziom przetwórstwa przekraczający 200 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie.

W efekcie współpracy przy chemicznym recyklingu oba przedsiębiorstwa zamierzają przyspieszyć zrównoważony obieg materiałów, poprawić wydajność materiałową w przemyśle rafineryjnym, a także zapewnić bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy dla nieodnawialnych surowców kopalnych. Chemiczny recykling odpadów plastikowych pomoże sektorowi petrochemicznemu osiągnąć zakładany poziom odzysku tworzyw i opracować bardziej zrównoważoną i przyjazną dla klimatu ofertę.

„Zasięg geograficzny i wiedza na temat recyklingu tworzyw sztucznych Ravago w połączeniu z dokonaniami Neste przy ulepszaniu wymagających surowców rafineryjnych to doskonała baza do zaprezentowania i wyskalowania chemicznego recyklingu w krótkim czasie. Dodatkowo współpraca przybliża Neste do osiągnięcia naszego celu „Plastic Pledge” (zobowiązania do przetwarzania ponad miliona ton odpadów tworzyw sztucznych począwszy od 3030 roku). W ten sposób moglibyśmy przyczynić się do zwiększenia rocznego poziomu recyklingu odpadów konsumenckich o 25-30% w porównaniu z obecnym europejskim poziomem” – stwierdził Mercedes Alonso, wiceprezes Neste.

„Problem odpadów leży bardzo głęboko w naszych sercach. Nasza firma od blisko 60 lat zajmuje się mechanicznym recyklingiem polimerów, ale chemiczny recykling powinien stać się

zrównoważonym rozwiązaniem, którego nasze społeczeństwa obecnie potrzebują (...). Jesteśmy dumni i chętni do stworzenia tej współpracy z Neste, czołową firmą na polu surowców odnawialnych (…). Chcemy znaleźć ostateczną odpowiedź na kwestię odpadów plastikowych” - dodał Theo Roussis, dyrektor generalny Ravago.

Recykling chemiczny umożliwi firmom przekształcenie nawet kolorowych i zmieszanych plastikowych odpadów opakowaniowych w wysokiej jakości surowiec do produkcji nowych tworzyw sztucznych, chemikaliów i paliw. W przeciwieństwie do tworzyw poddanych recyklingowi mechanicznemu, recykling chemiczny umożliwia wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych jako surowca nawet w najbardziej wrażliwych zastosowaniach, takich jak jednostkowe opakowania żywności oraz farmaceutyczne.

Na podstawie informacji Neste opracował TK