Nowa Analiza Cyklu Życia tektury falistej
1 Jan 1970 11:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej FEFCO wspólnie z CCB (Cepi Container Board) opublikowała nową „Europejską bazę danych nt. badań Cyklu Życia Tektury Falistej 2021”.

FEFCO i CCB zbierają i publikują dane dotyczące cyklu życia od ponad 25 lat. Analiza odbywa się w oparciu o solidny proces gromadzenia danych, oceny i walidacji przez ekspertów LCA (Life Cycle Assessment). Proces i dane podlegają niezależnej wzajemnej weryfikacji przez niemiecki Instytut Badań Energii i Środowiska w Heidelbergu. Raport i zbiór danych za 2021 r. odnosi się do dużej części sektora reprezentującego:

  • 84% globalnej rocznej produkcji papierów typu kraft i flutingu półchemicznego oraz 74% produkcji testlinerów i papierów na warstwy faliste pochodzących z recyklingu;
  • 73% całkowitej średniej rocznej produkcji tektury falistej.

Obecna 10. edycja dokumentuje wyraźny postęp i wysiłki europejskiej branży tektury falistej i pracujących na jej potrzeby dostawców papieru zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu sektora na środowisko. Jednym z przykładów takich działań jest stosowanie materiałów z odzysku przy produkcji nowych opakowań z tektury falistej, dzięki czemu w 2021 r. zawierały one przeciętnie 88% surowca pochodzącego z recyklingu. Raport prezentuje również dalsze przykłady poprawy parametrów środowiskowych:

  • 18% ograniczenie zużycia drewna i 4% makulatury, wskazujące na stały postęp w zakresie redukcji zużycia surowców;
  • 5% ograniczenie zużycia paliw z surowców kopalnych;
  • 28% zmniejszenie emisji tlenków azotu w zakładach produkcyjnych;
  • 33% ograniczenie emisji tlenków siarki w zakładach produkcyjnych.

FEFCO i CCB starają się prezentować dane LCA w przejrzysty i spójny sposób, wspierając pozytywną ewolucję praktyk branżowych i ogólną wydajność środowiskową sektora i dowodząc, że przemysł tektury falistej wpisuje się w ambicje prezentowane przez Zielony Ład UE.

Wersję PDF raportu LCA można pobrać tutaj.

Opracowano na podstawie informacji FEFCO