Nowe, europejskie oznaczenie opakowań szklanych
1 Jan 1970 12:21

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przemysł opakowań szklanych wprowadza nowe oznaczenie, które jest symbolem zachowania jakości produktu, dbania o zdrowie konsumenta i środowisko oraz łatwego i nieskończonego recyklingu.

25 listopada br., w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (odbywającego się w dniach 21-29 listopada), ponad 220 osób wzięło udział w spotkaniu online, na którym oficjalnie i po raz pierwszy zaprezentowano nowe oznaczenie.

Hallmark to symbol ochrony – jakości produktu, zdrowia człowieka i środowiska poprzez wykorzystywanie wyłącznie surowców naturalnych i nieskończony recykling opakowań szklanych. Jest efektem działań podjętych przez przemysł szklarski we współpracy z projektantami, właścicielami marek i konsumentami w celu stworzenia rozpoznawalnego, graficznego znaku, który symbolizuje zdrowie, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój w branży: spożywczej, farmaceutycznej, perfumeryjnej i kosmetycznej. Może być umieszczany bezpośrednio na opakowaniu lub etykiecie, jak również w materiałach informacyjnych.

To konsumenci głosowali nad ostatecznym wyglądem nowego oznaczenia, które komunikuje cechy szkła opakowaniowego, takie jak: zachowanie jakości produktu, dbanie o zdrowie konsumenta i środowisko oraz łatwy i nieskończony recykling, przez co stanowi cenny surowiec na rynku.

Oznaczenie  jest pierwszym kamieniem milowym na naszej drodze do współpracy z klientami i markami, mającej na celu oferowanie opakowań, które są odpowiedzią na rosnący nacisk, jaki konsumenci kładą na zrównoważony rozwój - skomentował Michel Giannuzzi, prezes Europejskiej Federacji Opakowań Szklanych (FEVE). - Szkło posiada już swoją renomę w aspekcie  ochrony zarówno środowiska, jak i zdrowia, dlatego pragniemy przypomnieć światu to, co już ceni w produktach codziennego użytku pakowanych w szkło. Dążymy do tego, aby konsumenci w całej Europie mogli zobaczyć nowe oznaczenie na szklanych opakowaniach wszystkich produktów – czy to konserwowanej żywności, czy to napojów, czy oliwy – a dzięki temu mieć świadomość, że wybierając szkło, przyczyniają się do bardziej zrównoważonej przyszłości.

Aprobatę dla umieszczenia nowego symbolu na szklanych opakowaniach wszystkich produktów wyraził również Arnaud Warusfel, kierownik ds. rozwoju opakowań w Bonduelle – firmy będącej liderem w branży przetwórstwa warzyw: Jeśli spróbujemy podejść do kwestii zrównoważonego rozwoju wyłącznie indywidualnie, obudzimy się w 2030 roku i zdamy sobie sprawę, że nie posunęliśmy się dalej niż o kilka liczb na slajdzie w PowerPoincie. To nowe oznaczenie, odnoszące się zarówno do ochrony środowiska, jak i zdrowia, stanie się cennym narzędziem, koordynującym nasze indywidualne wybory z działaniami dostawców opakowań. W efekcie połączone zostaną interesy biznesu i społeczeństwa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Wprowadzenie nowego oznaczenia zostało poprzedzone ankietą obejmującą 10 tysięcy konsumentów w 13 krajach Europy, którą przeprowadziła firma badawcza InSites Consulting. Wyniki ankiety pokazują nie tylko, że Europejczykom coraz bardziej leży na sercu wpływ opakowań na środowisko, lecz także, że większość z nich uważa szkło za najbezpieczniejszy, najzdrowszy i najbardziej ekologiczny materiał opakowaniowy. To przekonanie ma coraz większy wpływ na decyzje zakupowe.

Więcej na ten temat w grudniowym Opakowaniu. AN