Nowy prostokątny kod QR do wąskich przestrzeni
1 Jan 1970 11:32

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma DENSO – część Toyota Group - opracowała nowy kod QR. Prostokątny kod Micro QR, w skrócie rMQR, może być drukowany w długich, wąskich miejscach – np. takich, jakie często spotykamy na marginesach. Dzięki temu nowy kod przyczyni się do lepszego zarządzania informacją w małych przestrzeniach o ograniczonej wysokości.

Rozwój technologii QR umożliwił stworzenie kodu rMQR, który jest łatwy do odczytania, a jednocześnie ma prostokątny kształt zamiast typowego, kwadratowego. Chociaż kształt kodu rMQR jest niestandardowy, zdaniem DENSO oferuje on tę samą szybkość skanowania i pojemność danych co konwencjonalny. W praktyce kod rMQR przechowuje do 361 znaków numerycznych, 219 znaków alfanumerycznych lub 92 znaków japońskiego alfabetu kanji.
Kod rMQR przyczynia się do efektywnego zarządzania i wykorzystania informacji i zasobów w wielu branż, w tym produkcyjnych. Co więcej, posiada certyfikat ISO i może być swobodnie stosowany przez wszystkich użytkowników na całym świecie.

Firma DENSO WAVE jako pierwsza stworzyła kod QR w 1994 r. Kod, który stał się własnością publiczną, zyskał status globalnego standardu i jest wykorzystywany na masową skalę. Dzięki uzupełnieniu go o prostokątną wersję rMQR możliwe stanie się nadrukowywanie kodu w miejscach o bardzo ograniczonej, wąskiej przestrzeni, które dotychczas były niedostępne dla konwencjonalnych QR. Będzie można stosować ją do śledzenia produktów w fabrykach i łańcuchach dostaw oraz do estetycznego znakowania produktów.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe

error: Kopiowanie zabronione!