Oceniaj puszkę po nadruku
1 Jan 1970 09:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wszyscy wiemy, że tworzywa jednorazowego użytku są nieprzyjazne dla środowiska naturalnego. Wielu z nas zdaje też sobie sprawę, że aluminiowe puszki to opakowanie najczęściej poddawane recyklingowi. Pytanie brzmi: dlaczego nadal tak często używamy plastikowych etykiet kurczliwych do dekorowania puszek?

W miarę wzrostu zapotrzebowania na bardziej zrównoważone rozwiązania do pakowania firmy takie jak Tonejet poszerzają ofertę, uzupełniając ją o ekologiczne technologie przeznaczone do zadruku opakowań metalowych w niskich nakładach – niższych od uznawanego dotąd za próg opłacalności poziomu 100 tys. opakowań.

Jedną z popularnych metod wykorzystywanych do dekorowania puszek jest stosowanie etykiet termokurczliwych (shrink sleeve) lub etykiet samoprzylepnych. Mają one jednak zasadniczą wadę: niemal w całości wykonywane są z jednorazowego plastiku trudnego do odzyskania w procesach recyklingu. Z tego powodu puszki umieszczane w takich etykietach – nawet jeśli zapewniają odpowiedni efekt dekoracyjny – postrzegane są przez konsumentów jako mniej wartościowe i nie gwarantują odpowiedniego efektu premium, jaki spodziewają się uzyskać producenci napojów wysokiej jakości.

W świecie, w którym kwestie zrównoważonego rozwoju mają tak zasadnicze znaczenie, owijanie aluminium (materiału, który można odzyskiwać niemal w nieskończoność) w jakikolwiek rodzaj tworzywa postrzegane jest jako niewłaściwe. Istnieje jednak inna możliwość uzyskania spodziewanego efektu bez narażania na niebezpieczeństwo środowiska naturalnego – jest nią bezpośredni nadruk na powierzchni puszek (w technologii direct-to-can). Tonejet, firma dostarczająca systemy do druku cyfrowego, posiada w swej ofercie rozwiązania umożliwiające zadruk puszek z konwencjonalnych materiałów opakowaniowych, o takim samym potencjalne recyklingu, a w dodatku po kosztach niższych, niż spodziewają się klienci.

Cyfrowy system bezpośredniego zadruku puszek Tonejet Cyclone to kompletna linia drukująca typu end-to-end, która zamienia wstępnie uformowane, ale pozbawione jakichkolwiek zdobień puszki w gotowe do napełniania dekorowane opakowania. We współpracy z dostawcami rozwiązań do paletowania Tonejet opracował system druku na puszkach, który pozwala małym firmom rzemieślniczym zapakować ich produkty tanio, ale efektownie. A dzięki możliwości wykorzystania lakierów na zewnętrzną powłokę nie różniących się od tych stosowanych w konwencjonalnych systemach druku puszki z maszyn Tonejet nadają się do pełnego recyklingu i nie różnią się wyglądem i wrażeniami dotykowymi od tradycyjnie uszlachetnianych puszek.

Pierwszy północnoamerykański klient Tonejet, firma Solucan (producent opakowań dla lokalnych browarów rzemieślniczych z kanadyjskiego Quebec) rozpoczął realizację zamówień na puszki w lutym 2020 r. Ekologiczny potencjał puszek zadrukowanych metodą cyfrową skłonił kilku producentów piw z Zachodniego Wybrzeża USA do zmiany dostawcy i rezygnacji z plastikowych etykiet kurczliwych na rzecz tej nowoczesnej, przełomowej technologii.

Na podstawie informacji Tonejet opracował TK