Organizacja Steel for Packaging Europe potwierdziła najwyższy w historii wskaźnik recyklingu opakowań stalowych w Unii Europejskiej, co jeszcze bardziej przybliża ten sektor opakowań do całkowitego zamknięcia obiegu materiałowego.
Najnowsze dane, niezależnie zweryfikowane i obliczone przy użyciu zharmonizowanej metodologii UE, pokazują, że 82% opakowań stalowych wprowadzonych na rynek zostało „faktycznie poddanych recyklingowi” w 2023 r. (a nie tylko zgromadzonych w procesach zbiórki odpadów).
Ogłoszenie potwierdza, że opakowania stalowe pozostają najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem opakowaniowym w Europie i już teraz spełniają najbardziej rygorystyczne kryteria odzysku określone w rozporządzeniu w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Ten rekordowy wskaźnik oznacza wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2022, wzmacniając kluczową rolę złomu stalowego, który ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonej produkcji nowych wyrobów stalowych poprzez zmniejszenie zużycia energii i emisji w procesie produkcyjnym.
Steve Claus, sekretarz generalny Steel for Packaging Europe, powiedział: „Produkcja i wykorzystanie stali do produkcji opakowań w Unii Europejskiej odgrywa kluczową rolę we wspieraniu państw członkowskich w osiąganiu celów gospodarki o obiegu zamkniętym - oszczędzaniu zasobów i zmniejszaniu emisji, a także pomaganiu w utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego i zapobieganiu marnowania żywności.”
„Jednocześnie ciągły wzrost wskaźników recyklingu opakowań stalowych - który odpowiada ilości opakowań faktycznie poddawanych odzyskowi na wejściu do operacji recyklingu, a nie ilości zebranych opakowań, które mogą zawierać zanieczyszczenia - odzwierciedla zaangażowanie naszej branży w zamykanie pętli materiałowej. Wszystkie opakowania stalowe poddane recyklingowi zostaną wykorzystane do produkcji nowych wyrobów stalowych bez utraty jakości. Może to być pociąg, turbina wiatrowa, a nawet nowy element stalowego opakowania, co wyraźnie pokazuje, dlaczego opakowania ze stali tak dobrze wpisują się w wizję gospodarki o obiegu zamkniętym UE i dlaczego przyczyniają się do poprawy jakości środowiska dla obywateli na całym świecie.”
Świętując to osiągnięcie, Claus podkreślił, że konieczny jest dalszy progres. Wezwał do podnoszenia jakości recyklingu i promowania systemów selektywnej zbiórki odpadów we wszystkich państwach członkowskich, a jednocześnie pracy nad zapewnieniem konkurencyjności unijnej stali opakowaniowej na światowych rynkach eksportowych.
Jak dodał: „Opakowania stalowe od dawna wyznaczają standardy jako modelowy materiał dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Zbliżająca się nowa ustawa UE o gospodarce o obiegu zamkniętym, przewidywana do wdrożenia w 2026 r., ma ujednolicić politykę gospodarki o obiegu zamkniętym i nadać priorytet zrównoważonemu dostępowi do kluczowych surowców. W tym kontekście nie można przecenić znaczenia praktycznego, lokalnego i zrównoważonego sukcesu recyklingu opakowań stalowych.”
Po ogłoszeniu wskaźnika recyklingu, Steel for Packaging Europe po raz kolejny wezwała wszystkie instytucje UE do podtrzymania ambicji wspólnej budowy bardziej ekologicznej przyszłości Europy o obiegu zamkniętym.
Opracowano na podstawie informacji organizacji Steel for Packaging Europe