Pakowanie towarów wrażliwych i niebezpiecznych
1 Jan 1970 09:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Istnieją produkty, których nie należy przechowywać lub wysyłać w zwykłych kartonach owiniętych jedynie folią stretch. W takich przypadkach – aby zadbać o bezpieczeństwo i jakość samej przesyłki oraz całego transportu – niezbędne jest zastosowanie specjalnych akcesoriów. Opakowania antystatyczne czy przeznaczone do towarów łatwopalnych kartony z oznaczeniem ONU to przykłady rozwiązań, które minimalizują ryzyko i skutecznie zabezpieczają przesyłki tak, aby mogły nienaruszone dotrzeć do adresata. W jaki sposób zadbać zatem o logistykę towarów wymagających szczególnej ostrożności?

W czasach postępującej globalizacji, gdy codziennością stało się zawieranie transakcji za pośrednictwem Internetu, a współpraca często odbywa się na odległość setek czy tysięcy kilometrów, bezpieczny transport odgrywa wyjątkowo istotną rolę. Produkty szczególnie wrażliwe i narażone na uszkodzenia powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, bo w przypadku ewentualnego wypadku często zagrożone są nie tylko one, ale i bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w łańcuchu dostaw i mających styczność z transportowanym towarem. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są liczne rozwiązania, które pozwalają znacząco zminimalizować to ryzyko.

Elektronika – towar wrażliwy na uszkodzenia

Kategorią produktów mocno narażonych na zniszczenie podczas transportu jest wszelkiego rodzaju elektronika. Ze względu na delikatne elementy i wysoki stopień wrażliwości na uszkodzenia, urządzenia elektroniczne powinny zostać dodatkowo zabezpieczone za pomocą specjalnych opakowań. Idealnym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku znacznie mniejszych produktów, takich jak np. baterie, karty pamięci czy małe podzespoły – są opakowania antystatyczne, które nie tylko chronią towary przed uszkodzeniem mechanicznym, ale zapobiegają także zjawisku gromadzenia się ładunków elektrostatycznych. Dodatkowo zabezpieczają urządzenia przed kurzem i pyłem, które w tym przypadku są równie niepożądane – mówi Jarosław Kamiński, Prezes Raja Polska, czołowego europejskiego dystrybutora opakowań wysyłkowych.

Producenci sprzętu elektronicznego i właściciele sklepów z elektroniką powinni koniecznie zaopatrzyć swoje magazyny w opakowania antystatyczne. Dzięki nim towary będą bezpieczne podczas wysyłki i dotrą do odbiorców w nienaruszonym stanie.

Materiały niebezpieczne - opakowanie chroni środowisko

A o co zadbać, gdy potrzebujemy przetransportować ładunek zawierający substancje łatwopalne, chemikalia lub inne materiały mogące stanowić niebezpieczeństwo? Wówczas należy wybrać kartony z oznaczeniem ONU, które są specjalnie zaprojektowane do tego typu zadań i muszą spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i bezpieczeństwa. Ponadto znajdujący się na nich dedykowany znak graficzny umożliwia łatwe rozpoznanie ich przez przewoźników i odpowiedzialne za to służby.

Konsekwencje uszkodzenia transportu tego typu mogą być naprawdę poważne. Z tego powodu kartony z oznaczeniem ONU są wykonane z pięciu lub nawet siedmiu warstw, co gwarantuje ich dużą wytrzymałość. Dodatkowo posiadają worek ochronny z folii PE o grubości 50 mikronów, który zabezpiecza ładunek i zapobiega ewentualnemu wyciekowi lub zanieczyszczeniu – komentuje Jarosław Kamiński.

Aby w maksymalny sposób zabezpieczyć transport materiałów niebezpiecznych, do kartonu z oznaczeniem ONU można dodać wermikulit – ognioodporny, bardzo chłonny i skutecznie absorbujący ciecze wypełniacz. Jest materiałem biologicznie i chemicznie obojętnym, który nie zmienia swojego kształtu pod wpływem czynników zewnętrznych i skutecznie pomaga zminimalizować skutki potencjalnej awarii.

Zadbaj o właściwe oznaczenie

Naklejkę z pękniętym kieliszkiem czy taką z napisem Fragile zna chyba każdy. Oznaczenie dotyczące produktów szczególnie podatnych na uszkodzenie, takich jak wyroby ze szkła, stosowane jest często do paczek wysyłanych indywidualnie czy używanych w trakcie przeprowadzki. Współczesny handel wysyłkowy obejmuje jednak znacznie szerszą paletę produktów wrażliwych na różne zagrożenia. Przykładem mogą być artykuły niebezpieczne, płynne lub podatne na zawilgocenie, które w transporcie wymagają szczególnej ostrożności i właściwego oznaczenia.

Etykieta ostrzegawcza powinna być odpowiedniej wielkości oraz w kontrastowych barwach, tak by po umieszczeniu jej na paczce nie dało się jej nie zauważyć. Równie istotna jest dobra jakość kleju, dzięki któremu oznaczenie nie odpadnie w trakcie transportu. Właściwe oznaczenie wysyłanych produktów jest niezwykle ważne w przypadku niebezpiecznych substancji takich jak łatwopalne gazy i ciecze, materiały trujące czy niebezpieczne dla środowiska. By mieć pewność, że o produkt zadbano właściwie, warto zastosować wskaźnik przechyłów. Jego zabarwienie na czerwono oznacza, że ładunek uległ przechyleniu o 80°, co może być podstawą do reklamacji. Równie przydatny może być wskaźnik wilgoci, który umieszcza się wewnątrz przesyłki – tłumaczy Jarosław Kamiński.

Opracowano na podstawie informacji firmy Raja Polska

error: Kopiowanie zabronione!