Papier EcoVantage w torbach sklepowych Tesco
1 Jan 1970 14:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grupa Mondi, czołowy globalny producent opakowań i papieru, oraz sieć Tesco Central Europe nawiązały współpracę, w ramach której Mondi będzie kupować odpady z tektury falistej z magazynów sieci i w procesach recyklingu odzyskiwać papier, z którego powstaną torby na zakupy dla Tesco.

Tesco pracuje nad osiągnięciem celu w postaci zerowej emisji netto stanowiącym jedno z działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które zmierzają do usuwania, ograniczania, ponownego wykorzystania i recyklingu wszelkich możliwych odpadów; firma Mondi może przyczynić się do realizacji tej wizji dzięki swojemu zorientowanemu na klienta podejściu EcoSolutions.

Tesco po raz pierwszy nawiązało bezpośrednią współpracę z producentem papieru, dzięki której generowane przez sieć odpady papierowe zostaną zamienione w odnawialny surowiec zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego. Mondi wykorzystuje odpady z tektury falistej Tesco do produkcji papieru EcoVantage, w którym włókna z odzysku oraz pierwotne są łączone i wykorzystywane do produkcji recyklowalnych toreb sklepowych wysokiej jakości. Współpraca – której efektem jest papier EcoVantage produkowany w fabryce Mondi w Czechach – stanowi przykład, w jaki sposób dostawcy mogą działać w ramach łańcucha wartości wspólnie ze sprzedawcami przy tworzeniu systemów GOZ i przetwarzać odpady w wartościowe produkty.

Wykorzystanie włókien pierwotnych razem włóknami pochodzącymi z recyklingu przynosi wiele korzyści. Papier Mondi EcoVantage łączy w sobie wytrzymałość, drukowność i estetykę warstwy wierzchniej typowe dla włókien pierwotnych z ekologicznymi zaletami warstwy spodniej wykonanej z włókien pochodzących z recyklingu.

Paulus Goess, dyrektor sprzedaży specjalnych papierów typu kraft w Mondi, wyjaśnia: Nasze podejście EcoSolutions oznacza, że bardzo blisko współpracujemy z klientami przy tworzeniu produktu najlepiej dostosowanego do ich potrzeb - używając papieru tam, gdzie to możliwe, a plastiku tam, gdzie jest to użyteczne. Od ponad dwóch lat pracujemy wspólnie z Tesco nad tym projektem, którego celem jest ponowne wykorzystanie odpadów magazynowych do stworzenia wysokiej jakości produktu: zapewniającego wydajność produkcji, opartego na surowcach odnawialnych, wykorzystującego materiały z recyklingu i nadającego się do pełnego odzysku, a tym samym przyczyniającego się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Nasz trwały papier EcoVantage, choć zawiera surowiec z recyklingu, pozwala konsumentom na wielokrotne użycie toreb na zakupy, do czego zachęca Tesco swoich klientów.

Nóra Hevesi, szefowa działu komunikacji w Tesco na Węgrzech, dodaje: Dla nas jako odpowiedzialnej sieci detalicznej ograniczenie i ponowne wykorzystanie odpadów ma kluczowe znaczenie. W 2019 r. podjęliśmy publiczne zobowiązanie uczynienia bardziej zrównoważonymi opakowań naszych marek własnych. Naszym celem jest, by do 2025 r. opakowania w 100% nadawały się do recyklingu, a także zmniejszenie ilości opakowań wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Poczyniliśmy już duże postępy, usuwając do tej pory z naszych opakowań 454 tony materiałów trudnych do recyklingu, i bardzo nas cieszy, że możemy zamknąć pętlę poddając odzyskowi nasze zmagazynowane odpady papierowe i wykorzystać włókna z recyklingu w naszych torbach sklepowych.

Wiemy, jak ważne dla naszych klientów są ekologiczne torby sklepowe wysokiej jakości, dlatego informujemy o zawartości włókien z recyklingu oraz koncepcji obiegu zamkniętego na dole naszych toreb (…). Będziemy nadal kontynuować przegląd naszych opakowań pod kątem wszystkich produktów, wybierając bardziej zrównoważone alternatywy i koncentrując się na zwiększeniu skali wykorzystania zawartości pochodzącej z recyklingu.

Tesco rozpoczęło pilotaż nowych toreb z papieru EcoVantage w swoich sklepach w Czechach, Polsce, na Słowacji i Węgrzech w listopadzie 2020 r.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mondi