PepsiCo inwestuje w zrównoważone rozwiązania
1 Jan 1970 09:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma PepsiCo współpracuje z nowatorskimi startupami, dzięki którym możliwe będzie wdrażanie przełomowych technologii umożliwiających doskonalenie zrównoważonych rozwiązań w całym łańcuchu dostaw na terenie Europy. Sześć mogących pochwalić się sukcesami rynkowymi startupów zostało wybranych w ramach dokładnie zaprojektowanego programu, którego celem było zaangażowanie innowacyjnych firm w proces promowania nowych technologii. W ciągu następnych 12 miesięcy PepsiCo planuje rozwijać kolejne wspólne projekty.

Program nadzoruje PepsiCo Labs – zespół, którego celem jest wykorzystywanie możliwości, jakie dają rozwiązania cyfrowe stanowiące pomost łączący biznes ze światem nowatorskich technologii.

Zadaniem PepsiCo Labs jest identyfikacja pionierskich rozwiązań technologicznych i współpraca z ich twórcami w zakresie stałego rozwoju, wykorzystania wspólnego potencjału i opracowywania nowych koncepcji mających pozytywny wpływ na działalność.

Po dokonaniu analizy testów nowych technologii PepsiCo będzie dążyć do wdrożenia zweryfikowanych rozwiązań w całym łańcuchu dostaw w roku 2023 i kolejnych latach. Dzięki temu firma znajdzie się w czołówce organizacji stosujących najnowocześniejsze technologie do rozwiązywania złożonych problemów.

W PepsiCo wierzymy w wartość, jaką niesie wykorzystanie cyfrowych rozwiązań przyszłości, ponieważ w ten sposób przyspieszamy wdrażanie pozytywnych zmian dla ludzi i świata. Mamy świadomość odpowiedzialności za efektywne wykorzystanie zasobów i stałą redukcję emisji gazów cieplarnianych, jednak nie jesteśmy w stanie osiągnąć tego celu samodzielnie. Wybierając odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb partnerstwa dzięki działaniom podejmowanym przez PepsiCo Labs, umożliwiamy realizację przełomowych rozwiązań, wnosząc w ten sposób istotny wkład w proces promowania innowacji technologicznych. Takie działanie jest zgodne ze strategiczną transformacją PepsiCo Positive, która obejmuje m.in. podejmowanie wyzwań dotyczących zrównoważonego rozwoju w obszarze łańcucha dostaw - powiedziała Katharina Stenholm, wiceprezeska ds. zrównoważonego rozwoju w PepsiCo Europe. Działania pilotażowe będą się odbywać na terenie Europy, w tym w Turcji, Belgii i Portugalii, koncentrując się na czterech głównych obszarach:

1. Wydajność i automatyzacja

PepsiCo w Turcji dokona próbnego wdrożenia monitorów Pulse Industrial i BrenPower, które wykrywają awarie odwadniaczy przy wykorzystaniu systemów AI. Zastosowane technologie mają na celu redukcję śladu węglowego w zakładach PepsiCo poprzez zmniejszanie strat pary i ogólną poprawę wydajności.

2. Zrównoważona technologia czyszczenia i higieny

PepsiCo w Portugalii przetestuje rozwiązanie Ozo Innovations, które wykorzystuje zaawansowaną technologię elektrochemiczną w celu zapewnienia lepszej higieny miejsc pracy w zakładach produkcyjnych. Urządzenie Elocube produkowane przez Ozo wykorzystuje elektrolizę w celu zamiany zimnej wody i soli w wydajny roztwór przeznaczony zarówno do czyszczenia, jaki i dezynfekcji. W przypadku pozytywnego zakończenia testów, technologia pozwoli zrewolucjonizować procesy czyszczenia, zmniejszając zużycie środków chemicznych, wody oraz energii.

3. Recykling

Wykorzystując opatentowany proces przetwarzania, startup UBQ Materials zamienia nieposortowane odpady domowe, w tym wszystkie organiczne i nienadające się do recyklingu tworzywa sztuczne, w termoplastyczny materiał pochodzenia biologicznego o pozytywnym oddziaływaniu na klimat. PepsiCo przetestuje nowy materiał na stojakach promocyjnych Lay's w całej Turcji, zmierzając w ten sposób to zamknięcia obiegu.

Startup Security Matters opracował system niewidzialnych znaczników, dzięki któremu możliwe jest zarówno fizyczne, jak i cyfrowe śledzenie odpadów opakowaniowych w zakresie identyfikacji, monitorowania i sortowania. Całość tych operacji zapisywana jest w systemie blockchain. PepsiCo będzie testować tę technologię, co pozwoli monitorować recykling w obiegu zamkniętym, umożliwi potwierdzenie osiąganych wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także przyczyni się do usprawnienie sortowania odpadów.

4. Odzyskiwanie wody

Rozwiązanie Elateq, które zostanie przetestowane w Belgii, oferuje możliwość elektrochemicznego oczyszczania ścieków w celu usunięcia patogenów oraz zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych z wody przy mniejszym zużyciu energii. Jeżeli testy się powiodą, technologia zmniejszy całkowity ślad węglowy w zakładach PepsiCo i przyczyni się do budowy zamkniętej gospodarki wodnej.

Zespół PepsiCo Labs powstał, aby poprowadzić PepsiCo ku przyszłości. Chcemy być liderem w zakresie innowacji technologicznych, integrując rozwiązania oferowane przez startupy na całym świecie. Mamy ogromny przywilej móc współpracować z sześcioma innowacyjnymi podmiotami, które rozwijają przełomowe technologie i opracowują nowe rozwiązania w dążeniu do sprostania wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem całego świata. Liczymy, że dzięki podjętej współpracy przyspieszymy rozwój tych obiecujących firm, a jednocześnie będziemy stale wdrażać zrównoważone rozwiązania w działalności PepsiCo – powiedział David Schwartz, wiceprezes PepsiCo Labs.

Dotychczas PepsiCo Labs nawiązało współpracę z ponad 30 startupami w ponad 200 krajach.

Opracowano na podstawie informacji firmy PepsiCo

error: Kopiowanie zabronione!