Plastics Europe popiera wnioski raportu „ReShaping Plastics”
1 Jan 1970 14:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Plastics Europe, stowarzyszenie reprezentujące producentów tworzyw sztucznych w Europie, z zadowoleniem przyjmuje nowy niezależny raport “ReShaping Plastics: Drogi Dojścia do Cyrkularnego i Neutralnego Klimatycznie Systemu Wykorzystania Tworzyw Sztucznych w Europie”. Stowarzyszenie wspiera główne ustalenia raportu dotyczące konieczności szybszych zmian systemowych oraz bardziej intensywnej i efektywnej współpracy wszystkich uczestników europejskiego systemu tworzyw i administracji, jednocześnie zgadzając się, że cyrkularność jest najważniejszą średnio-terminową drogą transformacji przemysłu tworzyw. By wesprzeć ustalenia i wdrażanie wniosków raportu oraz dalsze przyspieszenie zmian, Plastics Europe proponuje pakiet środków, w tym wsparcie rekomendacji dot. stworzenia nowych i sprzyjających ram prawnych, które będą stanowiły zachętę dla inwestycji i innowacji poprzez tworzenie klimatu twórczej konkurencji).

Ogłoszony dziś raport “Reshaping Plastics” został przygotowany przez SYSTEMIQ przy wsparciu niezależnego Komitetu Sterującego i Zespołu Ekspertów składających się z reprezentantów instytucji unijnych, NGO, środowiska naukowego oraz przemysłu. Raport został zlecony przez europejskich producentów tworzyw sztucznych, aby pomóc jak najskuteczniej reagować na wyzwania związane z odpadami tworzyw i z nasileniem kryzysu klimatycznego. Celem opracowania była krytyczna ocena bieżących postępów i analiza możliwych sposobów działania, które pozwoliłyby przyspieszyć w Europie zamknięcie obiegu tworzyw i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.

Raport zawiera analizę różnych scenariuszy opracowanych na podstawie publicznie dostępnych danych dotyczących – już realizowanych bądź będących w przygotowaniu – innowacji, zobowiązań i rozwiązań legislacyjnych. Opracowanie prognozuje również, jaką rolę te różne elementy, włączając nowe powstające technologie, będą mogły odegrać w dłuższej perspektywie. Raport potwierdza, że cyrkularność jest główną siłą napędową redukcji emisji w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Podkreśla, że należy uruchomić wszystkie możliwe działania w całym łańcuchu wartości tworzyw, tj. m.in. wykorzystanie recyklingu mechanicznego i chemicznego, wykorzystanie surowców alternatywnych, w tym surowców biopochodnych, czy wreszcie projektowanie wyrobów z myślą o recyklingu i ponownym wykorzystaniu. Należy tu również uwzględnić dostęp do odpowiednich źródeł niskoemisyjnej, jak i odnawialnej energii.

Według raportu szybsze zmiany systemowe w perspektywie krótko- i długoterminowej wymagają znacznych inwestycji w sektorze prywatnym i publicznym, dalszych innowacji technologicznych, nowej infrastruktury i nowych modeli biznesowych. Jednocześnie autorzy opracowania potwierdzają, że zastępowanie tworzyw sztucznych innymi materiałami w bardzo niewielkim stopniu przyczynia się do osiągnięcia zeroemisyjnści.

Dr. Marcus Steilemann, Prezes Plastics Europe, mówi: Branża tworzyw sztucznych ma do odegrania ważną rolę w zmniejszaniu emisji, redukcji odpadów i zwiększeniu cyrkularności. Najwyższa pora, by zastąpić surowce kopalne surowcami z odzysku, które mają znacznie mniejszy ślad węglowy. Nowy raport prezentuje różne scenariusze, dzięki którym możemy osiągnąć ten cel. Dokładnie je przeanalizujemy, ale oczywiście nie mamy jeszcze wszystkich odpowiedzi na wyzwania, z którymi się mierzymy. Dlatego popieramy zawarte w raporcie wezwanie do bardziej intensywnej i efektywnej współpracy z całym łańcuchem wartości i legislatorami.

Steilemann dodaje: Duże znaczenie ma dla nas fakt, że w raporcie bezpośrednio wskazano, jak ważną rolę odgrywają tworzywa w dążeniu do osiągnięcia rozszerzonych unijnych celów w zakresie zeroemisyjności. Tworzywa pozwalają zmniejszyć emisje w różnych dziedzinach, jak budownictwo, motoryzacja, sektor opakowaniowy czy medyczny, są też nieodzowne w rozwoju technologii dla sektora energii odnawialnej.

Producenci tworzyw sztucznych mając świadomość tego, jak koniecznym i złożonym procesem jest transformacja branży, od dłuższego czasu inwestują w nowe technologie i dostarczają innowacyjne rozwiązania w całym łańcuchu wartości branży. Angażują się w liczne wspólne inicjatywy łączące różnych interesariuszy branży, by wypracować nowe systemowe myślenie i nastawienie oraz nowe modele zachowań, poprawić właściwości wyrobów, wprowadzać innowacyjne ekoprojektowanie i budować nową infrastrukturę. Są też liderami zmian w kierunku bardziej zrównoważonych procesów produkcji, m.in. inwestując w zaawansowane technologie recyklingu i energię odnawialną czy zwiększając produkcję tworzyw z wykorzystaniem biosurowców lub węgla z innych źródeł, jak np. z CO2. Jakkolwiek zmiany te znacznie przyspieszyły w ostatnich latach, to ze względu na specyfikę branży tworzyw sztucznych i długie cykle inwestycyjne, korzyści uwidocznią się w pełni dopiero po latach.

Virginia Janssens, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe podkreśla: Nasze firmy członkowskie realizują ogromne inwestycje i daleko idące reorganizacje w produkcji i technologii. Jednocześnie, by móc jeszcze bardziej przyspieszyć transformację branży, potrzebujemy wspierającej legislacji, która zachęci do inwestycji i innowacji, tworząc tym samym warunki sprzyjające twórczej konkurencji. Musimy wykorzystać siłę Jednolitego Rynku UE i stworzyć sprawne mechanizmy i środki kontroli, aby utrzymać konkurencyjność europejskiego przemysłu w skali globalnej w kontekście dążenia UE do zeroemisyjnści.

Do osiągnięcia sukcesu konieczne jest, by w tych nowych sprzyjających warunkach biznesowych, zapewniony był dostęp do wysokiej jakości surowców oraz do taniej niskoemisyjnej jak i odnawialnej energii. Będzie to wymagało stworzenia stabilnych ram prawnych w perspektywie długoterminowej, spójnych we wszystkich państwach członkowskich, uwzględniających potrzebę utrzymania innowacyjności branży w szybko zmieniającym się świecie.

Plastics Europe proponuje pakiet działań, które pomogą wdrożyć zawarte w raporcie rekomendacje i przyspieszyć przejście branży na zeroemisyjność i obieg zamknięty. Proponujemy:

- Stworzenie mapy drogowej dla Plastics Europe i firm członkowskich, by przyspieszyć transformację do roku 2050. Mapa drogowa zawierać będzie zarówno tymczasowe cele, jak i bardziej ambitne rekomendacje dotyczące legislacji oraz stworzenia mechanizmów wsparcia i zachęt dla branży. Dla firm członkowskich mapa drogowa będzie także okazją do weryfikacji zadeklarowanych celów i osiągnięć w tym zakresie.

- Zagwarantowanie, że wszystkie stanowiska Plastics Europe będą opracowywane z zamiarem przyspieszenia przejścia szeroko rozumianego systemu wykorzystania i oddziaływania tworzyw sztucznych na cyrkularność i zeroemisyjność w 2050 roku – z uwzględnieniem potrzeby zmian na wcześniejszych i późniejszych etapach łańcucha wartości w zakresie cyrkularności oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Zbadanie możliwości stworzenia w 2022 roku nowej szerokiej platformy interesariuszy, wzorując się na proponowanej w raporcie komisji ds. transformacji branży tworzyw, której zadaniem byłoby istotne zwiększenie efektywności dialogu i intensywności współpracy pomiędzy administracją, a uczestnikami łańcucha wartości tworzyw.

Plastics Europe zobowiązuje włączyć się w działania ze wszystkimi interesariuszami, by sprostać wyzwaniu, jakim jest szybsze osiągnięcie zmian systemowych, o których mowa w raporcie.

Opracowano na podstawie informacji PlasticsEurope