Polska ważnym punktem dla branży przetwórczej
1 Jan 1970 10:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Branża przetwórcza reaguje na zmiany geopolityczne oraz światowe trendy. Firmy z całego świata szukają nowych łańcuchów dostaw i rozwiązań, które pozwolą na podbicie nowych rynków zbytu. Jedną z takich okazji są organizowane w Kielcach Targi PLASTPOL, które w tym roku odbędą się w dniach 23-26 maja. To okazja dla Polski i krajów myślących poważnie o rynku europejskim.

  Polska już teraz ma silnie rozwinięty sektor przetwórczy zatrudniający ponad 200 tys. osób. Według danych Plastics Europe wielkość lokalnej produkcji tworzyw szacuje się na 1,7 mln ton. Duża część zapotrzebowania pokrywana jest surowcami z importu. Dlatego też organizowane w tym kraju Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL stanowią popularny cel podróży firm szukających okazji do inwestycji i rozwoju – mówi Jacek Szczerba, ekspert branżowy reprezentujący portal Tworzywa.pl.

Tegoroczna edycja Targów PLASTPOL zapowiada się jako wydarzenie skupiające w sobie przedstawicieli każdego zakątka świata. Obecnie do targów PLASTPOL zgłoszone jest ponad 500 firm. Wydarzenie już teraz zajmuje wszystkie pawilony wystawiennicze kieleckiego ośrodka. Swoje produkty i usługi wystawią m. in. firmy z Turcji, Włoch, Indii, Iranu, Portugalii, Niemiec i nie tylko.

Z kolei azjatyckie firmy przetwórcze za pomocą targów PLASTPOL chcą odbudować swoją pozycję w Europie. Po trzech latach nieobecności Kielce odwiedzą przedstawiciele z takich krajów jak Japonia, Tajwan czy Chiny, które pojawią się z ogromną ofertą, mającą ponownie wybudzić zainteresowanie kontrahentów po pandemii.

Wiedza merytoryczna podczas Plastpolu

Rok 2023 w branży upłynie pod znakiem zamkniętego obiegu produkcyjnego. Obecna technologia pozwala na stworzenie maszyn operujących praktycznie bezpośrednio na plastiku z odzysku. To ogromna zmiana i dobra wiadomość dla sektora przetwórczego, ponieważ pozwala na całkowitą zmianę myślenia o przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Potwierdzają to analizy ogólnoświatowych instytucji działających w tej branży. Przemysł tworzyw sztucznych nieustannie rozwija nowe technologie, które usprawniają proces produkcyjny, obejmując więcej materiałów pochodzących z recyklingu, mniej materiałów, projekty umożliwiające recykling i lepszą wydajność w celu lepszej ochrony żywności i napojów, znacznie zmniejszając ilość odpadów

– mówi Matt Seaholm, prezes organizacji Plastics Industry Association.

Swoją wiedzą podzielą się także włoscy przedstawiciele branży. Uczestnicy targów Plastpol będą mogli wziąć udział w seminarium dotyczącym perspektyw czekających na włoski przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co istotne, zgodnie z danymi firmy Amaplast Polska jest trzecim rynkiem dla włoskiej branży przetwórczej, co stawia ten kraj wyżej niż choćby Chiny.

Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji Targów PLASTPOL w Kielcach będzie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 24 maja. Motywem przewodnim będzie hasło „Zaawansowane materiały polimerowe – technologie, przetwórstwo, aplikacje”.

Podczas PLASTPOL 2023 roczny raport branżowy przedstawi Fundacja PlasticsEurope Polska. Dodatkowo wspólnie z Fundacją dwie konferencje organizuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Tematami spotkań będą „Koalicja na rzecz recyklingu tworzyw sztucznych” oraz „Cyrkularne surowce i produkty”.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na: www.plastpol.com oraz na Profilu Linkedin: https://www.linkedin.com/showcase/plastpolfair

Opracowano na podstawie informacji Targów Kielce