Proekologiczne partnerstwo L’Oréal i Veolia
1 Jan 1970 13:34

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Veolia będzie dostarczać koncernowi L’Oréal zrecyklowane, certyfikowane tworzywa sztuczne nadające się do kontaktu z żywnością, które ten ostatni zamierza wykorzystywać do produkcji opakowań kosmetycznych i tym samym ograniczenia swego negatywnego wpływu na środowisko oraz wspierania modelu gospodarki obiegu zamkniętego.

Jak informuje Veolia, zrecyklowane tworzywo jest pozyskiwane z plastiku pochodzącego z opakowań pokonsumenckich, przede wszystkim zbutelek z tworzyw sztucznych, które są zbierane i przetwarzane z użyciem określonych metod zapewniających ich najwyższą czystość.
Veolia przekonuje, że opracowała technologię granulowania opartą na systemie eliminacji związków organicznych w celu uzyskania tworzywa sztucznego o wyższej jakości, które – jak twierdzi – zapewnia źródło plastiku o własnościach porównywalnych z tworzywem pierwotnym. Co więcej, ma ono spełniać wymagania przemysłu spożywczego i posiadać międzynarodowe certyfikaty, w tym Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Johann Bonnet, wiceprezes ds. rozwoju i strategicznych klientów w Veolia, komentuje: Jako globalny czempion ekotransformacji Veolia angażuje się w redukcję odpadów z plastiku i promowanie ekologii w przemyśle. Niezwykle cieszy nas możliwość wspierania firmy L'Oréal w osiąganiu przez nią celów zrównoważonego rozwoju, poprzez dostarczanie naszej wiedzy w kwestii odzysku surowców i recyklingu.

W 2020 r. firma L’Oréal zobowiązała, się że cały plastik zużywany przez nią do produkcji opakowań będzie trafiał do recyklingu – lub zostanie zastąpiony biotworzywami – nie później niż w 2030 r. Obie firmy twierdzą, że produkowanie opakowań na kosmetyki z tworzyw pochodzących z odzysku może ograniczyć emisje CO2 o 50-70% w porównaniu z konwencjonalnymi butelkami plastikowymi.

Jacques Playe, dyrektor ds. opakowań i rozwoju w L'Oréal, dodaje: Jesteśmy zadowoleni z nawiązania współpracy z Veolia w celu pozyskiwania najwyższej jakości tworzyw z recyklingu przeznaczonych na opakowania kosmetyczne, ponieważ dzielimy te same cele i wartości w kwestii zrównoważonego rozwoju. Współpraca będzie korzystna dla naszego programu zrównoważonego rozwoju „L'Oréal dla przyszłości” i pozwoli nam osiągnąć nasze cele na 2030 r. i znacząco ograniczyć negatywny wpływ naszych opakowań na środowisko.

Jesteśmy przekonani, że odniesiemy sukces w promowaniu GOZ, jeśli połączymy siły z partnerami-ekspertami dla wspólnego celu. Takie podejście można określić mianem pracy w rozszerzonym ekosystemie.

Inne działania L'Oréal w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmują „pierwszą na świecie” butelkę wykonaną z przechwyconego i przetworzonego CO2 w procesie opracowanym przez firmy LanzaTech i Total, który pozwala stworzyć polietylen o własnościach identycznych z odpowiednikiem uzyskanym z paliw kopalnych. Firma współpracowała również z Albéa przy opracowaniu tubki na kosmetyki wykonanej z papieru i materiałów pochodzenia biologicznego, zaś Arcade Beauty opracowała ostatnio monomateriałowe opakowanie do uzupełniania niektórych szamponów marki Elvive.

Opracowano na podstawie informacji firmy L'Oréal