Przełomowy kompaktowy układ linii Sidel w firmie BINA Switzerland
1 Jan 1970 11:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Bischofszell Nahrungsmittel AG (BINA) należąca do szwajcarskiej grupy M-Industry (Migros Group) stanowi jeden z motorów rosnącego trendu w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia w kraju, wprowadzając na rynek nowe formaty organicznych soków i mrożonych herbat. Aby umożliwić pakowanie w folię termokurczliwą ich najnowszych, kwadratowych butelek, które dołączyły do tradycyjnych okrągłych opakowań, firma BINA potrzebowała elastycznego, kompaktowego i łatwego w obsłudze systemu pakującego do opakowań foliowych oraz tac i opakowań foliowych. Rozwiązanie dostarczone przez firmę Sidel obejmowało lekki, jednoliniowy podajnik 90° zintegrowany ze sprawdzoną pakowarką, dzięki którym udało się zaoferować firmie przełomowy, wydajny i przede wszystkim kompaktowy układ całej linii produkcyjnej.

Założona w 1909 roku firma Bischofszell Nahrungsmittel AG (BINA) jest wiodącym producentem artykułów spożywczych i owocowych, a także gotowych dań i napojów. „Każdego dnia nasi pracownicy, których zatrudniamy przeszło 1000, wytwarzają produkty codziennego użytku przy użyciu najnowocześniejszych maszyn produkcyjnych i różnorodnych procesów produkcyjnych” - wyjaśnia Yasin Kapusuzoglu, kierownik projektów technologicznych w firmie Bischofszell Nahrungsmittel. Oprócz zakładu produkcyjnego w Écublens Grupa BINA posiada również zakłady w Vuadens i w austriackim Frastanz. BINA należy do grupy M-Industry zrzeszającej 23 przedsiębiorstwa w Szwajcarii, a także dziewięć zakładów produkcyjnych oraz różnorodne platformy handlowe za granicą. Grupa M-Industry posiada w swojej ofercie przeszło 20 tys. wysokiej jakości produktów spożywczych i produktów okołospożywczych, dzięki czemu jest jednym z największych producentów marek własnych na świecie.

Podobnie jak w wielu innych krajach na całym świecie Szwajcaria doświadcza obecnie nagłego wzrostu popularności zdrowej żywności oraz zdrowego stylu życia, a jednym z przejawów tego trendu jest kontrola wielkości spożywanych porcji żywności. Aby wykorzystać ten trend na własną korzyść, a jednocześnie zaspokoić potrzeby klientów, którzy coraz częściej prowadzą bardzo aktywny styl życia, producenci soków poszerzają swoją ofertę produktową oferując butelki o zmniejszonym rozmiarze, zwiększając tym samym liczbę oferowanych formatów. Ponadto napoje organiczne, takie jak soki i koktajle, także zyskują na popularności, a obecny skumulowany roczny wskaźnik wzrostu rynku detalicznego ma utrzymać się na poziomie 9% do 2023 roku – wszystko to z racji faktu, że konsumenci postrzegają je jako produkty wysokiej jakości, które są „dobre dla ich zdrowia”. Co więcej, szwajcarscy konsumenci nadal ufają prywatnym markom produkującym zarówno napoje bezalkoholowe, jak i napoje gorące, natomiast grupa Migros jest jednym z dwóch liderów w kraju – według prognoz, wszystko wskazuje na to, że do 2023 roku utrzyma swoje obecne tempo rozwoju.

Elastyczne rozwiązanie do pakowania w folię termokurczliwą zapewnia obsługę dwudziestu różnych konfiguracji opakowań

Jako producent wyznaczający trendy na rynku firma BINA chciała zapewnić sobie możliwość obsługi nowych butelek o przekroju kwadratowym, wykorzystywanych do pakowania swoich soków oraz herbat mrożonych, bez konieczności budowania dedykowanej linii do ich pakowania. Dodatkowym wyzwaniem była konieczność realizacji tego założenia na niewielkim obszarze, przy ograniczonej przestrzeni zakładu, a także zapewnienia możliwości obsługi nawet 50 cykli na minutę w fazie obkurczania. „Chcieliśmy pakować nasze nowe butelkowane soki i herbaty mrożone w folię termokurczliwą, jednak pragnęliśmy także zachować możliwość wykorzystania tac i folii do pakowania niektórych partii. Jednocześnie naszym głównym celem było ograniczenie ilości miejsca zajmowanego przez nowe rozwiązanie do minimum” - twierdzi Yasin. Założenia te stanowiły nie lada wyzwanie ze względu na trzy główne powody – przede wszystkim ustawienie butelek o przekroju kwadratowym musi być kontrolowane na każdym etapie procesu, w innym wypadku w uzyskanym opakowaniu zbiorczym butelki mogą być ustawione w niewłaściwy sposób. W związku z tym wykorzystanie tradycyjnego, masowego systemu podajników było zwyczajnie niemożliwe.

Po drugie firma BINA oczekiwała niezwykle elastycznego rozwiązania, co nie dziwi zważywszy na mnogość oferowanych formatów obejmujących butelki o pojemności od 250 mililitrów do 2 litrów, obsługiwanych przez linię produkcyjną. Ze względu na różnorodność butelek, produktów oraz rodzajów opakowań wtórnych nowe rozwiązanie musiało pozwolić na obsługę nawet do dwudziestu konfiguracji. Skutkiem ubocznym tej różnorodności są krótsze serie produkcyjne, co powoduje konieczność nieustannego przełączania formatów – średnio od trzech do czterech razy dziennie. „Prostota oraz szybkość zmian formatów stanowiła dla nas jedną z najważniejszych kwestii dotyczących rozwiązania do pakowania w folię termokurczliwą” - podkreśla Yasin.
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym czynnikiem decydującym o wyborze rozwiązania były jego kompaktowe rozmiary. „Alternatywne rozwiązania w postaci zastosowania urządzenia rozdzielającego przenośniki zasilające tradycyjne kanały urządzenia do pakowania w folię termokurczliwą, które pozwoliłoby na ominięcie konieczności gromadzenia produktów, nie mogło zostać wykorzystane ze względu na swoje rozmiary. Mówiąc wprost, obszar zajmowany przez dzielnik oraz jego przenośniki przed maszyną oraz za nią wymagałyby zbyt wiele miejsca, a jednocześnie ograniczyłyby ruch wokół linii” - wyjaśnia Valérie Cattenoz, kierownik produktów ds. rozwiązań do pakowania w folię termokurczliwą firmy Sidel. Warto zauważyć, że konieczność obsługi różnych produktów i pakowania ich w folię termokurczliwą i na tacach zwykle uniemożliwia zastosowanie kompaktowego rozwiązania – dzieje się tak dlatego, że moduły tac powodują automatyczne zwiększenie ilości przestrzeni zajmowanej przez pakowarkę.

Szybkie i automatyczne przełączanie dzięki usprawnionemu, jednoliniowemu systemowi podajnika

„Oceniliśmy szereg różnorodnych dostępnych na rynku produktów, w wyniku czego ustaliliśmy, że nowy system podajnika firmy Sidel był jedynym rozwiązaniem, które pozwoliło na osiągnięcie kompaktowego układu linii. Ponadto dzięki jego konstrukcji udało się zagwarantować brak zatorów na etapie podajnika pakowarki” - podkreśla Yasin. Nowe urządzenie do pakowania w folię termokurczliwą jest wyposażone w bardzo kompaktowy i niezawodny, jednoliniowy system podajnika 90°, który pozwala na obsługę przepływu produktów w ramach jednego toru – produkty trafiają z etykieciarki prosto do pakowarki bez konieczności ich rozdzielania. Dzięki nowemu rozwiązaniu soki i mrożone herbaty w butelkach trafiają prosto do urządzenia, które pakuje je w opakowania zbiorcze.

Niezawodność tego innowacyjnego i wyjątkowego podajnika pozwalającego na obsługę butelek o dowolnym kształcie i przekroju gwarantuje sprawne działanie pakowarki. „W pierwszej kolejności urządzenie wybierające wyposażone w boczne uchwyty zapewnia dostarczanie odpowiedniej liczby produktów w każdym rzędzie, jednocześnie zapewniając niezbędną odległość pomiędzy poszczególnymi rzędami. Utworzone w ten sposób rzędy są następnie przenoszone na bieżąco pod kątem 90° za pomocą popychacza, który jest w stanie przekierować od trzech do pięciu butelek, w zależności od kierunku przepływu urządzenia do pakowania w folię termokurczliwą” - mówi Valérie Cattenoz, prezentując wyjątkową konstrukcję rozwiązania. Zainstalowany system podajnika pozwala na obsługę nawet do 150 cykli na minutę, w zależności od dokładnej wielkości i kształtu produktów. „Częścią rozwiązania jest także moduł tac, podający pakiety tac oraz folii termokurczliwej” - dodaje.

Sprawdzone rozwiązanie w zakresie pakowania w folię termokurczliwą zapewnia także łatwy system przełączania, obsługiwany przez operatorów krok po kroku dzięki interfejsowi człowiek-maszyna. Większość regulacji jest przeprowadzana automatycznie, natomiast w przypadku regulacji dokonywanych ręcznie operatorzy mogą polegać na cyfrowych licznikach LED. Takie rozwiązanie upraszcza i przyspiesza proces, a jednocześnie stanowi dodatkowe zabezpieczenie – maszyna pozostaje unieruchomiona, dopóki nie zostaną wprowadzone oczekiwane ustawienia. „Szczerze doceniamy prosty, uproszczony, jednoliniowy system podajnika, który pozwala na automatyczne przełączanie w ciągu zaledwie trzech minut, co pozwala na skrócenie czasu przełączania do co najwyżej 15 minut dla całej pakowarki, jeśli założymy konieczność przełączenia z pakowania wyłącznie w folię termokurczliwą na pakowanie z wykorzystaniem tac oraz folii” - twierdzi Yasin.

Lepsza ergonomia i kompaktowy układ gwarancją sukcesu

W celu zaspokojenia potrzeby klienta w zakresie pakowania produktów z wykorzystaniem tac i folii termokurczliwej, firma Sidel zaprojektowała i opracowała możliwy do zdemontowania, ruchomy zasobnik tac, który może zostać odłączony od pakowarki do obsługi formatów, które nie są pakowane z ich użyciem. Takie rozwiązanie zapewnia lepszy obieg materiałów oraz płynność ruchu operatorów wokół linii. Zaproponowane rozwiązanie stanowi moduł opracowany zgodnie z zasadą „podłącz i korzystaj”, wyposażony w centralne złącze kablowe. W tradycyjnych rozwiązaniach zasobnik tac jest zazwyczaj zlokalizowany pod podajnikiem produktów. Dzięki konfiguracji podajnika pod kątem 90° górna część zasobnika jest otwarta i dostępna, co umożliwia bezproblemowe i ergonomiczne ręczne uzupełnianie tac w zasobniku.

„Od chwili rozpoczęcia planowania projektu do jego realizacji współpraca z firmą Sidel układała się doskonale. Wszelkie wyzwania, którym musieliśmy stawić wspólnie czoła, były rozwiązywane w profesjonalny i uporządkowany sposób. Najważniejszą korzyścią, jaką zapewnia nam rozwiązanie firmy Sidel, jest oszczędność miejsca, która jest możliwa dzięki nowatorskiemu systemowi podajnika” - podsumowuje Yasin, przedstawiając powody, ze względu na które projekt okazał się sukcesem.