Rekordowy popyt na folię aluminiową
1 Jan 1970 10:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Trzeci rok z rzędu dostawy folii aluminiowej od europejskich producentów biją wcześniej notowane rekordy; porównanie wyników osiągniętych w 2018 r. z rokiem poprzednim wskazują na wzrost o 3%. Jak informuje Europejskie Stowarzyszenie Folii Aluminiowej (EAFA), wynika to w głównej mierze z utrzymującego się popytu z rynków zamorskich, a także niezmiennie wysokiego zużycia w krajach europejskich (głównie cieńszych gatunków).

W 2018 r. całkowity poziom dostaw folii aluminiowej wyniósł 942,5 tys ton w porównaniu z nieco ponad 915 tys. ton rok wcześniej. Porównanie rok do roku wskazuje, że najbardziej (o 4,1%) wzrósł popyt na cieńsze gatunki folii, wykorzystywane głównie do produkcji opakowań giętkich oraz folii do zastosowań domowych. Grubsze gatunki, przeznaczone przeważnie do produkcji półsztywnych pojemników oraz wykorzystywane w zastosowaniach technicznych, zanotowały wzrost o 1,1%. Dostawy na rynki europejskie utrzymały się na zbliżonym do 2017 r. poziomie, znacząco wzrósł za to eksport (o ponad 25%).

„Zużycie na wszystkich rynkach wzrosło, choć popyt w Europie jest nieco wolniejszy od spodziewanego. Dla odmiany eksport poza Europę wzmocnił się znacząco w ostatnich 12 miesiącach” - powiedział Bruno Rea, prezes EAFA. „(…) O ile pozostajemy optymistami odnośnie obecnego roku, sytuacja pozostaje zmienna i trudna do przewidzenia”.

„Zdaniem europejskich producentów folii aluminiowej na rynku nadal dominują korzystne trendy, dlatego utrzymują optymizm. Działania handlowe Stanów Zjednoczonych mają bezpośredni wpływ na sektor foliowy, dlatego jakiekolwiek zmiany sytuacji na tamtym rynku będą odbijać się na jego kondycji w roku bieżącym” - dodał. „Obecna debata na temat gospodarki obiegowej może stanowić szansę dla naszego sektora, zważywszy na fakt, że aluminium jest materiałem w pełni recyklowalnym.”

EAFA działa w 28 krajach Unii Europejskiej oraz w Armenii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Czarnogórze, Norwegii, Rosji, Serbii, Szwajcarii oraz Turcji.

Na podstawie informacji EAFA opracował TK