Saksoński zakład Progroup wizytówką branży papierniczej
1 Jan 1970 13:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas swojej wizyty w zakładzie Progroup w Sandersdorf-Brehna minister gospodarki Sven Schulze miał okazję osobiście zapoznać się z ultranowoczesną fabryką papieru PM3 i podyskutować z wiceprezesem zarządu Maximilianem Heindlem o planach nowej elektrociepłowni na terenie obiektu. Jeden z kluczowych punktów harmonogramu spotkania: aktualna sytuacja energetyczna.

Obecna sytuacja w sposób drastyczny ukazuje nam, jak bardzo ciągle jeszcze jesteśmy w Niemczech zdani na paliwa kopalne. Tę zależność jako Progroup stale zmniejszamy - mówi Heindl. W jaki sposób się to odbywa, wyjaśniał Svenowi Schulze, ministrowi gospodarki, turystyki, rolnictwa i leśnictwa kraju związkowego Saksonia-Anhalt, podczas wspólnego zwiedzania fabryki papieru PM3.

Dzięki stacji uzdatniania wody obiegowej Progroup pozyskuje już biogaz, który pozwala zaspokoić 10% tamtejszego zapotrzebowania na energię. Poza tym przedsiębiorstwo zainwestowało ponad 100 mln euro w ultranowoczesne technologie zapewniające produkcję maksymalnie chroniącą zasoby. Aby jeszcze bardziej poprawić bilans ekologiczny, producent surowca na tekturę falistą i formatów tektury falistej pod koniec roku planuje rozpoczęcie budowy nowej elektrociepłowni w Sandersdorf-Brehna. Będzie ona od końca 2025 r. zaopatrywać fabrykę papieru w energię elektryczną i cieplną. Mogą zyskać na tym również okoliczne gospodarstwa domowe, korzystając z ekologicznego ciepłownictwa. W Sandersdorf-Brehna powstanie po zakładzie w Eisenhüttenstadt druga elektrociepłownia Progroup.

Krok ku uniezależnieniu się od polityki energetycznej

Przemysł papierniczy Saksonii-Anhalt jest numerem jeden w całej Europie. Zakład Progroup w Sandersdorf-Brehna jest jedną z wizytówek branży. W poprzednich latach przedsiębiorstwo dzięki wsparciu ze środków kraju związkowego Saksonia-Anhalt zainwestowało w najnowocześniejsze technologie produkcji. Budowa nowej elektrowni jest kolejnym krokiem ku zapewnieniu oszczędzającego zasoby i niezależnego zasilania. Z takich perspektywicznych projektów jak ten czerpie profity również gospodarka Saksonii-Anhalt.

Firma Progroup jest mocno zakorzeniona w Saksonii-Anhalt: Już w 1998 r. przedsiębiorstwo rodzinne powołało do życia w Burg fabrykę formatów tektury falistej. Trzy lata później – również w Burg – uruchomiono pierwszą fabrykę papieru PM1. Po rekordowym czasie budowy i montażu wynoszącym zaledwie 18 miesięcy, pod koniec sierpnia 2020 r. działalność rozpoczęła fabryka papieru PM3 Progroup w Sandersdorf-Brehna. Przedsiębiorstwo Progroup zainwestowało w kraju związkowym już ok. mld euro, będąc tam obecnie największym inwestorem indywidualnym. Zatrudnia ponad 450 pracowników w Saksonii-Anhalt. Kolejne 35 miejsc pracy zapewni nowa elektrownia. Tu położyliśmy fundament pod rozwój naszego przedsiębiorstwa - mówi Heindl. I tu chcielibyśmy kontynuować historię naszego sukcesu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Progroup

Na zdjęciu: Minister Gospodarki Sven Schulze z Maximilianem Heindlem, Zastępcą Prezesa Zarządu Progroup, i Philliposem Vrizasem, kierownikiem budowy (od lewej). 

error: Kopiowanie zabronione!