SCS prezentuje zalety r-PS jako materiału opakowaniowego
1 Jan 1970 15:12

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Styrenics Circular Solutions (SCS), wspólna inicjatywa branżowa mająca na celu zwiększenie skali obiegu zamkniętego styrenów, poinformowała o zakończonych sukcesem testach dowodzących, że polistyren pozyskany w procesach recyklingu mechanicznego może być wykorzystany do kontaktu z żywnością.

Wspólnie z Instytutem Fraunhofera SCS wykonał tzw. „testy obciążeniowe”, które miały potwierdzić wysoką zdolność technik mechanicznego recyklingu do oczyszczania polistyrenu z zabrudzeń pochodzących ze strumieni odpadów. Osiągnięte rezultaty pozwalają złożyć wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) o zgodę na zastosowanie zrecyklowanego polistyrenu (r-PS) jako materiału do produkcji opakowań spożywczych.

W testach wykorzystano „superczyszczącą” technologię opracowaną przez producenta maszyn, firmę Gneuss, umożliwiającą uzyskanie recyklatu polistyrenowego o wysokim poziomie czystości wymaganej przez producentów żywności.

Zgodnie z informacją SCS testy obciążeniowe wykazały „bardzo wysoką” efektywność zastosowanej technologii w procesie oczyszczania, dzięki której uzyskano „doskonałe” poziomy czystości r-PS. Na wynik miały z pewnością wpływ swoiste własności polipropylenu, który jest polimerem niskodyfuzyjnym, co zapobiega przenikaniu jakichkolwiek nieczystości do lub przez matrycę polimerową.

Zdaniem SCS potwierdzona jakość r-PS zapewnia producentom opakowań spożywczych ogromną elastyczność, ponieważ można go wykorzystywać w standardowych procesach produkcyjnych, takich jak wytłaczanie lub termoformowanie.

Członkowie SCS dowiedli równocześnie, że odzyskany w procesach mechanicznego recyklingu r-PS może być wykorzystany jako zamiennik na produkcyjnych liniach formująco-napełniająco-zgrzewających (FFS). Możliwe jest wykorzystanie go przy wytwarzaniu wielu typów opakowań: jednowarstwowych, współwytłaczanych z polistyrenem pierwotnym lub w roli środkowej warstwy między zewnętrznymi warstwami dziewiczego PS (A-B-A).

Jens Kathmann, sekretarz generalny SCS: „To ogromny krok, jeśli chodzi o wkład styrenu do gospodarki obiegu zamkniętego. Pozyskany w recyklingu polistyren o jakości pozwalającej na kontakt z żywnością pozwala na wszystkie powszechnie znane zastosowania i metody obróbki, zapewnia korzyści środowiskowe dziewiczego polistyrenu, a - jako w pełni cyrkularny polimer – również wartość dodaną."

„To wielka atrakcja i wartość dla rynku. Cieszy nas możliwość wykonania kolejnego kroku i złożenia wniosku do EFSA o zgodę na kontakt produktu z żywnością” - dodaje.

Na podstawie informacji SCS opracował TK