Sidel zbadał stosunek klientów do nakrętek mocowanych na stałe
1 Jan 1970 12:50

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nakrętki mocowane do butelek (tethered caps) – które pozostają połączone z butelką po otwarciu i wykorzystaniu opakowania – od lipca 2024 r. na mocy dyrektywy UE staną się obowiązującym standardem w krajach Unii Europejskiej.

Między czerwcem i wrześniem 2020 r. firma Ales Research na zlecenie Sidel przeprowadziła wśród ponad 3200 Europejczyków ankietę na temat nakrętek mocowanych na stałe, która dostarczyła danych pozwalających lepiej zrozumieć podejście konsumentów do kwestii ochrony środowiska, ich ogólnych oczekiwań związanych z zamknięciami oraz opinii dotyczących nowych mocowanych nakrętek.

Badanie wykazało, że chociaż uczestnicy zgadzają się, że zamknięcia trwale mocowane przyczyniają się do bardziej ekologicznego wizerunku plastikowych butelek, powinny one przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo produktu oraz ułatwiać obsługę butelki.

87% ankietowanych zgodziło się, że plastikowe odpady – w tym nakrętki na butelki - szkodzą środowisku. 67% wyraziło przekonanie, że zmiana ich własnych przyzwyczajeń w zakresie sortowania i zmniejszania ilości odpadów mogłaby mieć korzystny wpływ na naturę.

Co ciekawe, choć 45% badanych zdaje sobie sprawę, że mocowane na stałe nakrętki ograniczają ryzyko zanieczyszczenia środowiska, ponieważ pozostają połączone z butelką, to zdecydowana mniejszość ankietowanych (26%) wyraziła przekonanie, że mogą one znacząco ograniczyć ilość plastikowych śmieci w naszym otoczeniu.

Konsumenci mają bardzo praktyczne podejście do zamknięć na butelki. Jak widać interesuje ich przede wszystkim bezpieczeństwo produktu oraz wygoda użycia, możliwość sprawdzenia, czy ktoś wcześniej nie otwierał ich opakowania oraz to, jak łatwo można je zamknąć. Zdają też sobie sprawę, że szczelność nakrętki ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy uniknąć nieprzewidzianego rozlania – mówi Simone Pisani, dyrektor odpowiedzialny za tworzenie wartości portfolio produktów w firmie Sidel.

Wyniki wskazują, że na liście kolejnych priorytetów wysokie miejsce zajmuje użyteczność samej nakrętki, tzn. łatwość jej odkręcania, nalewania z butelki lub picia z niej. Najrzadziej wybieranymi kryteriami były atrakcyjny wygląd, bezpieczeństwo najmłodszych oraz potencjał odzysku butelki i nakrętki w procesach recyklingu. Ta percepcja może ulec w przyszłości zmianie, w miarę jak rosnąć będzie świadomość konsumentów na temat korzyści środowiskowych zapewnianych przez nakrętki mocowane na stałe – dodaje Simone.

W trakcie badania konsumentów poproszono również o porównanie nakrętek wykorzystywanych na rynku z prototypami nakrętek mocowanych do butelek, nakrętkami z zatrzaskiem (snap-on) oraz nakrętkami typu sport cap (na butelki z napojami dla osób uprawiających sport). Jak twierdzą badacze, uzyskane rezultaty wskazują, że nie istnieje jedno rozwiązanie, które zaspokajałoby wszystkie potrzeby. Pierwsza reakcja badanych na wzornictwo nakrętek snap-on była negatywna i dopiero w trakcie użytkowania przekonywali się, jak łatwo obsługiwać ją jedną ręką. W przypadku nakrętek mocowanych na stałe skarżyli się, że utrudniają one picie z butelki, bo dotykają nosa i ust. Nakrętki sportowe uznali za trudne w otwieraniu, a z uwagi na ich kształt niewygodne przy nalewaniu napoju do kubka lub szklanki.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel