Siegwerk rozszerza gamę ekologicznych farb C2C
1 Jan 1970 13:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Siegwerk, jeden z czołowych dostawców farb do produkcji opakowań i etykiet, rozszerza gamę ekologicznych rozwiązań zgodnych z ideą Cradle to Cradle (C2C), kładąc szczególny nacisk na farby do zadruku opakowań giętkich. Opierając się na swoim doświadczeniu w zakresie obiegu opakowań i szerokiej bazie rozwiązań z obszaru zrównoważonych farb i lakierów, w tym posiadających certyfikat C2C, firma poświęca coraz więcej uwagi poprawie możliwości recyklingu na drodze tworzenia nowatorskich systemów farbowych spełniających najwyższe standardy środowiskowe.

„Stale wzrastająca świadomość w kwestii zrównoważonych opakowań silnie wpływa na wybór marek przez konsumentów”. Efektem jest rosnąca presja na właścicieli marek z sektora FMCG, od których oczekuje się podnoszenia efektywności wykorzystywanych przez nich struktur i materiałów opakowaniowych, tak by opakowania zachowywały swoje zalety nie tylko w punktach sprzedaży oraz w trakcie użytkowania, ale także po zużyciu, wyjaśnia dr Stefan Haep, dyrektor oddziału technologii oraz współpracy z właścicielami marek w firmie Siegwerk. „C2C to powszechnie akceptowana i potwierdzona naukowo metoda walidacji własności zrównoważonych materiałów, produktów i systemów, która kładzie główny nacisk na wpływ substancji chemicznych – używanych jako ich składniki – na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Dzięki metodzie C2C właściciele marek zyskują szansę zademonstrowania swojej innowacyjności w kwestii spełniania zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju.”

Farby zgodne z zapisaną w C2C zasadą dbania o ludzkie zdrowie i środowisko muszą opierać się na materiałach obojętnych dla przyrody i bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia, a także nadających się do wielokrotnego użytku. Tym samym certyfikowane opakowanie musi składać się z bezpiecznych i zrównoważonych elementów, w tym farb do druku. Certyfikat C2C Material Health Gold (oznaczający najwyższą ocenę dla materiału bezpiecznego dla zdrowia) gwarantuje, że w recepturze nie występują organiczne składniki chlorowcopochodne (zwłaszcza chlor) oraz jakikolwiek spośród 24 toksycznych punków końcowych o niepożądanych własnościach opisanych przez Cradle to Cradle Products Innovation Institute (m.in. rakotwórczych, mutagennych lub reprotoksycznych). „Dokładniej mówiąc całościowe podejście do oceny oparte na zasadzie Cradle to Cradle i obejmujące wszystkie poszczególne elementy opakowania sprawia, że weryfikacja opakowania i uzyskanie pełnej certyfikacji C2C dla końcowego produktu jest z punktu widzenia producentów trudniejsze” - dodaje Stefan Haep. „Dlatego kluczem jest znalezienie odpowiedniego partnera”. Użytkownicy farb z certyfikatem Cradle to Cradle Material Health Gold mają więc prawo twierdzić, że stosują farby, które zgodnie z obecnym stanem wiedzy są w pełni obojętne i tym samym bezpieczne dla procesów recyklingu oraz dopasowane do obowiązujących zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).

W 2017 r. Siegwerk jako pierwsza firma została uhonorowana certyfikatem „Cradle to Cradle Material Health Certification GOLD”. Firma opracowała wówczas Sicura Litho Nutri Eco, wyjątkową gamę niskomigracyjnych offsetowych farb UV przeznaczonych do zadruku nadającej się do recyklingu butelki na detergenty firmy Werner & Mertz i spełniających najwyższe wymogi certyfikatu C2C. Od tego czasu przedsiębiorstwo certyfikuje kolejne swoje farby, przede wszystkim przeznaczone do druku na opakowaniach giętkich. Obecnie Siegwerk oferuje bogaty zestaw rozwiązań C2C z przemysłowym certyfikatem Material Health dla różnych technik druku i typów opakowań, w tym przeznaczonych do kontaktu z żywnością. „Całkiem niedawno otrzymaliśmy kolejny certyfikat 'Cradle to Cradle Material Health Certification GOLD’ dla systemu farb rozpuszczalnikowych dla druku fleksograficznego na jednomateriałowych strukturach poliolefinowych, wykorzystywanych m.in. do produkcji torebek stojących, owijek itp.” - mówi dr Haep.

Na podstawie informacji Siegwerk opracował TK