Smurfit Kappa wypuszcza na rynek innowacyjny kranik
1 Jan 1970 11:20

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Smurfit Kappa opatentowała nowy innowacyjny kranik Vitop Uno, który jest pierwszym rozwiązaniem przeznaczonym dla opakowań typu Bag-in-Box z wbudowanym (tj. nieodłączalnym) zabezpieczeniem przez nieuprawnioną manipulacją. Projekt nowego kranika jest zgodny z przyszłą Dyrektywą Plastikową SUP (Single Use Plastics Directive), ponieważ nie wymaga od konsumenta usuwania wspomnianego zabezpieczenia. Zamiast tego zostaje ono zdezaktywowane przy pierwszym użyciu i pozostaje integralnym elementem kurka, nie wpływając niekorzystnie na jego dalsze użytkowanie.

Vitop Uno eliminuje ryzyko, że plastik zabezpieczający przez nieuprawnionym użyciem trafi do środowiska, co może się zdarzyć w przypadku zrywalnych zabezpieczeń. Po użyciu konsument może łatwo oddzielić pudełko od torby z kranikiem i przekazać je do recyklingu zgodnie z obowiązującymi w jego kraju przepisami dotyczącymi recyklingu.

W przyszłości kranik będzie można produkować z monotworzywa, tak by nadał się do recyklingu w obecnych strumieniach giętkiego polietylenu - powiedział Didier Pontcharraud, dyrektor generalny firmy Vitop. Możliwość recyklingu opakowań Bag-in-box jest obecnie jednym z najczęstszych żądań naszych klientów - dodał Thierry Minaud, dyrektor generalny Smurfit Kappa Bag-in-Box. Naszym celem jest zaoferowanie w niedalekiej przyszłości najbardziej zrównoważonych rozwiązań, które będzie można poddawać recyklingowi na powszechną skalę w różnych krajach.

Prowadzone w ubiegłym roku we Francji, Hiszpanii i Szwecji testy Vitop Uno dowiodły, że nowy kranik jest równie wygodny w użyciu co inne rozwiązania tego typu, a zapewniane przez niego korzyści dla środowiska zachęcają konsumentów do zakupu wyposażonych w niego opakowań. Kranik został opatentowany w Europie, USA oraz w wielu innych krajach. Gdy w 2024 r. wejdzie w życie Dyrektywa SUP, do sprzedaży rynkowej dopuszczone będą tylko te jednorazowe pojemniki na napoje z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, których nakrętki i pokrywki będą przymocowane na stałe.

Vitop to czołowy dostawca zamknięć do opakowań Bag-in-Box ze sprzedażą na poziomie ponad 6 mld kraników. Przemysłowa produkcja Vitop Uno jest planowana na drugą połowę 2023 r.

Opracowano na podstawie informacji firmy Smurfit Kappa

error: Kopiowanie zabronione!