Spada ślad węglowy worków papierowych w Europie
1 Jan 1970 08:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europejska branża papierów siarczanowych i worków papierowych nie zaprzestaje wysiłków na rzecz zmniejszenia swego śladu węglowego. W ciągu zaledwie trzech lat, między 2015 a 2018, poziom emisji dwutlenku węgla przy produkcji pojedynczego worka papierowego został zmniejszony o 8%. Takie wnioski płyną z najnowszej analizy emisji CO2 przez producentów worków z papieru, przeprowadzonej przez szwedzki instytut badawczy RISE w imieniu Europejskiej Grupy Badawczej ds. Worków Papierowych (ESG) i przy współpracy z EUROSAC i CEPI Eurokraft.

Opublikowany niedawno przez RISE raport na temat śladu węglowego standardowych europejskich worków papierowych stanowi dowód imponującego osiągnięcia: w ciągu trzech lat przemysł ograniczył skalę emisji CO2 na wszystkich etapach produkcji o 8%, z 92 g o 85 g ekwiwalentu CO2 (CO2e). To po części skutek działań na rzecz odchudzenia materiałowego worków związanego z poprawą jakości papieru oraz zmniejszeniu udziału innych materiałów przy jego produkcji, takich jak folie plastikowe. Tym samym ślad węglowy tony workowego papieru siarczanowego typu kraft spadł o 0,5%, z 458 kg CO2e w 2015 r. do 455 kg CO2e w 2018 r. Emisje powstające podczas produkcji papieru kraft stanowią 66% całkowitego śladu węglowego dla każdego pojedynczego worka papierowego.

Przekroczone plany Unii Europejskiej

Patrząc na dane z dłuższego okresu można zauważyć stałą tendencję spadkową w zakresie wpływu przeciętnego europejskiego papieru workowego typu kraft i worków papierowych na emisję CO2 z węgla kopalnego w całym procesie produkcji „od wydobycia do dostarczenia” (cradle-to-gate). Przekracza ona nawet cele określone w planie działań Unii Europejskiej na rzecz klimatu, który zakładał zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w latach 1990-2020. W ciągu zaledwie 11 lat (od 2007 do 2018 roku) udział węgla w produkcji tony workowego papieru siarczanowego został obniżony o 20% (z 570 kg CO2e do 455 kg CO2e). W przypadku worków papierowych wynik ten jest jeszcze bardziej znaczący i świadczy o 28% poprawie (z 118 g CO2e do 85 g CO2e). Wysiłki europejskiej branży papieru siarczanowego i worków papierowych zmierzające do ciągłej poprawy wpływu na środowisko będą w nadchodzących latach równie intensywne. Unia Europejska wyznaczyła ambitny cel na rok 2030, zakładający redukcję emisji od 40% do nawet 55% - mówi Catherine Plitzko-Kerninon, Delegat Generalny EUROSAC. Worki papierowe to opakowanie niskoemisyjne, zgodne z koncepcją obiegu zamkniętego i wykorzystujące surowce pochodzenia biologicznego - to dobry punkt wyjścia dla naszej branży, aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu.

Wydajna produkcja przyjazna dla klimatu

Jednym z kluczowych czynników jest produkcja przyjazna dla klimatu. Już dziś produkcja papieru workowego typu kraft jest w dużym stopniu samowystarczalna energetycznie: 77% całego zapotrzebowania na energię (ciepło i elektryczność) jest zaspokajane w miejscu wytwarzania. Dodatkowo w produkcji wykorzystuje się znaczne ilości energii z odnawialnych źródeł: pochodzi z nich 89% paliw wykorzystywanych do wytwarzania ciepła, pary i energii elektrycznej. Większość spośród nich – 81% - powstaje jako produkt uboczny w procesie produkcji masy celulozowej i papieru.

Jeszcze lepsze wyniki

Gdyby uwzględnić w analizie kwestie emisji i usuwania biogennych gazów cieplarnianych, worki papierowe już teraz zasługiwałyby na miano opakowań przyjaznych dla klimatu. Emisje biogenne powstają w wyniku spalania lub usuwania (degradacji) biopaliw i produktów pochodzenia biologicznego. Usuwanie odnosi się do sekwestracji dwutlenku węgla związanej z gospodarką leśną, produkcją biopaliw i surowców niewłóknistych pochodzenia biologicznego. W 2018 r. biogenny ślad węglowy „cradle-to-gate” wyniósł -120 g CO2e na worek papieru. Po połączeniu tego wyniku ze śladem węglowym na poziomie 85 g CO2e na worek otrzymalibyśmy -35 g CO2e na worek papieru, co świadczy o pozytywnym wpływie na środowisko.

Opracowano na podstawie informacji EUROSAC