Świetne wyniki włoskich producentów maszyn opakowaniowych
1 Jan 1970 08:38

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Włoski przemysł maszyn opakowaniowych potwierdza swoją pozycję jednego z najdynamiczniej rozwijających się sektorów produkcyjnych na Półwyspie Apenińskim. Zajmująca pierwsze miejsce pod względem udziału w całkowitym eksporcie dóbr inwestycyjnych (24,4%) branża składa się z 631 firm umiejscowionych głównie wzdłuż Via Emilia, drogi prowadzącej z Mediolanu do Rimini, oraz w regionach: piemonckim, weneckim oraz toskańskim. Włochy konkurują o pozycję dominatora w zakresie technologii i udziałów rynkowych z Niemcami i obecnie odpowiadają za 1/4 globalnego eksportu maszyn opakowaniowych na świecie.

Sektor nieustannie się rozwija, zarówno dzięki popytowi płynącemu z rynku wewnętrznego, jak i od klientów zagranicznych; 2018 r. zamknął obrotami w wysokości 7,85 mld euro, co oznacza wzrost o 9,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Sprzedaż we Włoszech wzrosła w tym okresie o 10,7% do poziomu 1,6 mld euro, podczas gdy eksport notujący obroty w wysokości 6,2 mld euro przyrósł o 9%.

Rynki międzynarodowe

Unia Europejska pozostaje kluczowym rynkiem i odpowiada za 38,1% całkowitych obrotów (2,05 mld euro). Czterej najwięksi importerzy włoskich maszyn to kraje europejskie: Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania. Na drugim miejscu znalazła się Azja (obroty w wysokości 1,024 mld euro i 19% udział, który spadł o 8% w porównaniu z 2017 r.). Największymi odbiorcami azjatyckimi są Chiny (8. miejsce na liście krajów-importerów), Japonia (11.), Indie (16.) oraz Indonezja (19.).

Ważny rynek północnoamerykański plasuje się na 3. miejscu wśród odbiorców włoskich maszyn z obrotami w wysokości 741,3 mln euro (13,8% udział) i przyrostem na poziomie 25% w porównaniu z 2017 r. Kluczowe dla tak dobrego wyniku są USA, które zwiększyły zakupy o 31%, do kwoty 676,4 mln euro, i odpowiadają za ponad 90% całego importu włoskich maszyn na kontynencie.

Kolejne miejsca zajmują: Ameryka Środkowa i Południowa (552,7 mln euro, 10,3% udziału), gdzie największymi importerami są Meksyk i Brazylia; europejskie kraje nie wchodzące w skład UE (518,6 mln euro, 9,6%) z Federacją Rosyjską na czele (7. miejsce wśród krajów-importerów), oraz Afryka i Oceania (492,1 mln euro, 9,1%).

Klienci

Kluczowym odbiorcą włoskich maszyn pozostaje sektor spożywczo-napojowy, który odpowiadał za 55,3% całkowitych obrotów sektora w 2018 r. (w tym producenci opakowań na żywność: 29,2%, obroty 2,293 mld euro, a opakowań na napoje: 26,1%).

Trzecie miejsce zajmuje segment określony jako „Inne”, do którego zaliczają się m.in. maszyny do produkcji opakowań dla sektora tytoniowego, higienicznego itp., z obrotami w wysokości 1,584 mld euro, następnie farmaceutyczny (1,36 mld euro). Listę zamykają producenci chemii i kosmetyków z obrotami (odpowiednio) 291 mln i 284 mln euro.

Prognozy

„Biorąc pod uwagę spadek liczby zamówień w pierwszym kwartale br., z ostrożnością podchodzimy do kolejnych prognoz na bieżący rok. Rynki są niestabilne, a sytuacja geopolityczna wielu krajów nieustannie się zmienia” - komentuje prezes stowarzyszenia Ucima Enrico Aureli.

„Jednak zważywszy na to, że w drugim kwartale zamówienia wróciły do normy, spodziewamy się utrzymania lub lekkiej poprawy fantastycznych wyników, które osiągnęliśmy rok temu”.

Na podstawie informacji Ucima opracował TK