Włoski przemysł maszyn opakowaniowych na ścieżce wzrostu
1 Jan 1970 12:59

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zbliża się koniec roku i nadchodzi czas podsumowań. Włoscy producenci maszyn opakowaniowych oceniają, że w mijających 12 miesiącach ich obroty sięgną 7,7 mld euro, co oznacza 6,8% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Co istotne żadne oznaki nie wskazują, by trend wzrostowy miał się zatrzymać w 2019 r.

Takie wnioski można wysnuć ze wstępnych danych opublikowanych przez dział badawczy Ucima, stowarzyszenia włoskich producentów automatycznych maszyn pakujących. Na doskonałe wyniki branży miały wpływ zamówienia płynące zarówno z rynku wewnętrznego, jak również spoza Włoch.

W 2018 r. sprzedaż na eksport przekroczyła 6 mld euro, czyli wzrosła o 6,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z najbardziej aktualnych danych – dotyczących pierwszych 8 miesięcy 2018 r. - wynika, że najlepsze wyniki sprzedaży zanotowano w Ameryce Północnej (27,2% wzrost sprzedaży); kolejne miejsca zajęły Afryka i Australia (+15,3%), Unia Europejska (+9,6%) oraz Ameryka Południowa (+2,5%). Dla kontrastu włoskie firmy wyeksportowały mniej maszyn do europejskich krajów nie będących członkami UE (-5,8%) oraz państw azjatyckich (-2,4%).

W rankingu państw o największej sprzedaży włoskich maszyn opakowaniowych wyraźnie dominują USA (+35,4%), przed Francją (+3,1%) oraz Niemcami (+1,5%). Na rynku wewnętrznym sprzedaż maszyn wzrosła o 7,5% i sięgnęła 1,6 mld euro.

„Dzieje się tak w dużym stopniu dzięki idei Przemysł 4.0, która napędza popyt włoskich klientów na najbardziej innowacyjne technologie dostarczane przez nasze firmy, choć z pewnością rynkowe ożywienie także odgrywa tu swoją rolę” - tłumaczy prezes Ucima, Enrico Aureli.

„Z drugiej strony niepokoi nas ekonomiczna i społeczna polityka realizowana przez obecny włoski rząd, który przykłada minimalną wagę do kwestii produkcji i ryzyka zmarginalizowania Włoch na europejskiej scenie” - dodaje Aureli.

„Spodziewamy się, że w 2019 r. nastąpi nieznaczne spowolnienie tempa rozwoju. Z danych opracowywanych przez nasz dział badawczy wynika, że liczba zamówień wzrośnie wówczas o 1-1,5%”.

Na podstawie informacji Ucima opracował TK