Wspólnie przeciw koronawirusowi
1 Jan 1970 13:58

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Opracowywane obecnie szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi wymagają zaawansowanych sposobów pakowania, jeśli mają zachować skuteczność po przetransportowaniu ich nawet w najdalsze zakątki świata.

Pandemia COVID-19 wymaga szybkiej reakcji i fachowej wiedzy w zakresie obchodzenia się z produktami medycznymi od dostawców opakowań, usługodawców i producentów sprzętu. Zaangażowane przedsiębiorstwa były w stanie szybko zareagować na te pilne potrzeby dzięki opracowaniu koncepcji opakowań przeznaczonych dla szczepionek, środków ochrony indywidualnej i urządzeń medycznych. Ponieważ zaś musiały uruchomić całą procedurę bez fizycznego kontaktu ze swoimi klientami, doszło do znaczącego zwiększenia wirtualnej współpracy. Wzrostowi produkcji dobrze znanych opakowań – takich jak szklane fiolki – towarzyszyło pojawienie się innowacyjnych rozwiązań zapobiegających fałszerstwom, służących serializacji oraz opakowań wysyłkowych z kontrolowaną temperaturą.

Przy produkcji szczepionek firmy farmaceutyczne korzystały z wiedzy doświadczonych dostawców opakowań i szybko podpisywały umowy, aby mieć pewność, że dystrybucja nie zostanie zablokowana z powodu braku opakowań. Dzięki wzrostowi popytu globalny rynek farmaceutycznych urządzeń pakujących doświadczył bezprecedensowego wzrostu. "Wyposażenie do pakowania farmaceutyków – rozwój i analizy globalnego rynku” (Pharmaceutical Packaging Equipment - Global Market Trajectory & Analytics), raport opublikowany przez firmę ResearchAndMarkets, zakłada wzrost tego sektora w skali globalnej o 13,2% w 2020 roku. Ta sytuacja będzie również korzystna dla usługodawców zajmujących się napełnianiem i obróbką końcową szczepionek. W związku z tym firmy farmaceutyczne zawarły wiele kontraktów z usługodawcami. Jednym z zakładów biorących udział w produkcji szczepionki BioNTech/Pfizer jest przedsiębiorstwo Siegfried z Hameln. Firma IDT Biologika z siedzibą w Dessau-Roßlau będzie realizować proces napełniania i procesów obróbki końcowej szczepionki zawierającej wektory wirusowe i opracowanej przez DZIF (Niemieckie Centrum Badań nad Infekcjami).

Specjaliści w blokach startowych

Większość szczepionek przeciw COVID-19 będzie wlewana do fiolek ze szkła borokrzemowego i z nich aplikowana. Ten rodzaj szkła jest od wielu lat standardowym opakowaniem dla szczepionek stosowanym w przemyśle farmaceutycznym . Dzięki swemu doświadczeniu i posiadanej infrastrukturze najwięksi producenci mogą szybko reagować na wzrost popytu. Oto w czerwcu 2020 r. amerykański producent szczepionek, firma Moderna, ogłosił partnerstwo z przedsiębiorstwem Catalent na napełnianie i obróbkę końcową fiolek dla pierwszej partii 100 mln dawek szczepionek w jego fabryce w amerykańskim stanie Indiana. Jak podaje firma Global Data, niemiecka firma SCHOTT również zaangażowała się w trzy czwarte projektów związanych ze szczepionkami na COVID-19. Firma ta wyprodukowała i dostarczyła miliony fiolek do walki z koronawirusem. Gerresheimer i Stevanato Group także produkują fiolki farmaceutyczne ze specjalnego szkła, aby dostarczać szczepionki i leki do ośrodków wykonujących szczepienia w celu zwalczania pandemii. Co roku każde z tych trzech przedsiębiorstw produkuje miliardy fiolek ze szkła borokrzemowego typu 1.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa procesów pakowania szczepionek w wymaganych obecnie ilościach równie ważną rolę – obok materiałów opakowaniowych – odgrywają systemy napełniające. Firma Harro Höfliger zrobiła wszystko co możliwe, by jak najszybciej dostarczyć swoje maszyny do zakładu produkcyjnego firmy Pfizer w Belgii. Wysokowydajna linia pakująca została w rekordowym czasie wykonana w zakładzie produkcyjnym Harro Höfliger w niemieckim Backnang. Umożliwia ona pakowanie delikatnych szklanych fiolek do pudełek, które są następnie etykietowane i zadrukowywane właściwymi danymi.

Kluczowy warunek: niezakłócony łańcuch chłodzenia

Ponieważ do obiegu trafiają różne rodzaje szczepionek, wymagania względem ich transportu, przechowywania i wysyłki mogą się różnić, a temperatury składowania mogą osiągać poziom nawet -80°C. Do bezpiecznego przewożenia produktów farmaceutycznych w kontrolowanej temperaturze najbardziej odpowiednie okazały się skrzynie ze specjalną izolacją oraz pudełka transportowe wyposażone w elektroniczne czujniki. Takie skrzynie, w których do chłodzenia wykorzystuje się zimne opakowania lub suchy lód, podczas transportu utrzymują temperaturę w wymaganym zakresie i chronią produkty medyczne przed uszkodzeniem.

Producent szczepionek, firma Pfizer, opracowała swój własny specjalny pojemnik termiczny. Dzięki zastosowaniu suchego lodu temperatura w jego wnętrzu może być utrzymywana na stałym poziomie przez 10 dni. Do jej ciągłego monitorowania wykorzystywane są nadajniki GPS z funkcją śledzenia temperatury. Mierzą one i rejestrują temperaturę oraz stan zapasów szczepionek w czasie rzeczywistym.

Chociaż priorytetem procesów produkcyjnych jest szybkie tempo, twórcy opakowań nie stracili z oczu potrzeb zrównoważonego rozwoju, opracowując trwałe, termoizolacyjne opakowania wykonane z odnawialnych składników roślinnych lub z papieru.

Inni producenci realizują swoje ekologiczne zobowiązania z pomocą systemów służących do recyklingu pudeł transportowych; przykładem mogą być pudełka firmy Pfizer wyposażone w czujniki temperatury, które nadają się do wielokrotnego użytku. Przemysłowy start-up Tec4med opracował wysokowydajne rozwiązanie do termoizolacji w różnych zakresach temperatur (-80°C, 2-8°C i 15-25°C), działające w czasie przekraczającym 100 godzin. Rozwiązanie to także oparto na przyjaznym dla środowiska i oszczędzającym zasoby naturalne systemie recyklingu.
Pomimo ogromnych wyzwań związanych z napełnianiem, pakowaniem i dostarczaniem miliardów dawek szczepionek w niezwykle krótkim czasie, firmy farmaceutyczne były w stanie czerpać ze sprawdzonych rozwiązań doświadczonych dostawców. Wystawcy targów FACHPACK, którzy są w stanie zapewnić przemysłowi farmaceutycznemu i jego usługodawcom odpowiednie rozwiązania, wykazali zdolność do szybkiego reagowania na pilne zapotrzebowanie.
Opracowano na podstawie materiału organizatorów targów Fachpack