Wyniki finansowe Stora Enso za 3. kwartał 2016
1 Jan 1970 10:06

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 3. kwartał br. Były to kolejne udane miesiące tej skandynawskiej firmy; odnotowała ona w omawianym okresie zysk operacyjny EBIT na poziomie 219 mln euro i marżę zysku EBIT w wysokości 9,2%. Kontynuowała tym czasie szereg działań o charakterze inwestycyjnym, związanych m.in. z jej zakładami produkcyjnymi w Beihai (Chiny) i Varkaus (Finlandia). Z aktywów firmy wydzielone zostały finalnie fabryki w Kabel (Niemcy) i Suzhou (Chiny). Kierownictwo koncernu przewiduje, że w ostatnim kwartale br. przychody ze sprzedaży, jak również zysk operacyjny EBIT pozostaną na poziomie zbliżonym do odnotowanego we wcześniejszych trzech miesiącach.

Przychody ze sprzedaży Stora Enso wyniosły w omawianym okresie 2 393 mln euro, co oznacza spadek o 4,3% w porównaniu z 3. kwartałem 2015. Jednak wyłączając przeżywające strukturalne spadki: dział papierów graficznych oraz sprzedane w ostatnim czasie zakłady w Barcelonie, wzrosły one o 1,8%. Wpływ na taki stan rzeczy miały zwiększające się dostawy realizowane przez zakłady produkujące tekturę w Beihai oraz tekturę typu kraft w Varkaus. Rozruch pierwszej z wymienionych fabryk miał wpływ na wysokość zysku operacyjnego EBIT, który był w efekcie nieco niższy od ubiegłorocznego.

Trzeci kwartał 2016 był kolejnym, w którym Stora Enso odnotowała satysfakcjonujący poziom przepływów gotówkowych z działalności bieżącej. Wyniósł on 390 mln euro, m.in. dzięki redukcji kapitału obrotowego i wpływów z wydzielonych fabryk.

„Proces przekształcania Stora Enso w ukierunkowaną na klienta firmę, bazującą na surowcach odnawialnych, przebiega zgodnie z planem – pisze Karl-Henrik Sundström, CEO firmy Stora Enso w specjalnym komunikacie do inwestorów i akcjonariuszy. – Jestem szczególnie zadowolony z faktu, że rozruch zakładów Beihai odbywa się wręcz ponadplanowo. Obecnie mają tam miejsce testy klienckie w zakresie kartonów do produktów płynnych i innych jego gatunków. Zakończyliśmy też z powodzeniem pierwsze testy produkcyjne CKB – kartonu niezwykle konkurencyjnego pod względem wytrzymałości, sztywności, czystości oraz parametrów związanych z zadrukowywaniem i dalszą obróbką. Dedykowany na rynek opakowań spożywczych, zapewnia produktom żywnościowym właściwą ochronę, co niezwykle cenią sobie konsumenci z Chin. Ostatni kwartał przyniósł też premierę zupełnie nowego produktu z rodziny CKB – niepowlekanego kartonu CKB Nude. Jest on skierowany do odbiorców oczekujących odnawialnego materiału opakowaniowego, zapewniającego naturalny wygląd i odczucia dotykowe”. Warto dodać, że jeszcze w tym roku w ramach zakładów Beihai ma zostać oddana do użytku celulozownia produkująca bieloną masę chemotermomechaniczną (BCTMP).

CEO firmy Stora Enso podkreślił też fakt, że zgodnie z planem przebiega rozruch niedawno zmodernizowanej maszyny do produkcji tektury typu kraft w zakładach Varkaus w Finlandii. „W 3. kwartale – mówi – jednostka ta osiągnęła zakładany poziom zysku EBITDA. Oczekujemy, że pełna produkcja realizowanej z udziałem włókien pierwotnych tektury stanie się faktem w 2. połowie 2017 roku. Co więcej, sfinalizowaliśmy ostatnio proces wydzielenia ze struktur Stora Enso zakładów w Kabel, wytwarzających powlekane papiery magazynowe. Uzyskaliśmy też pierwszą wpłatę z tytułu sprzedaży zakładów Suzhou w Chinach. O planach wydzielenia ich z naszych aktywów informowaliśmy w 2. kwartale br.”

Karl-Henrik Sundström zapowiedział stworzenie w Lahti (Finlandia) centrum dedykowanego opakowaniom wykonanym z tektury falistej: „Nasz cel jest jasny: zwiększyć konkurencyjność poprzez skonsolidowanie tego typu produkcji wykonywanej w Finlandii w jednej lokalizacji. Aby go zrealizować, jesteśmy skłonni przeznaczyć ok. 19 mln euro na zakup nowego sprzętu i niezbędnej infrastruktury. Projekt, który jest obecnie poddawany dyskusjom, ma zostać sfinalizowany przed końcem 1. kwartału 2018 roku”.

W ostatnim czasie raport roczny Stora Enso – już po raz drugi z rzędu – został uznany za najlepszą tego typu publikację w rankingu ReportWatch. Uwzględniał on 1600 firm z 65 krajów. Z kolei międzynarodowa organizacja CDP (znana wcześniej jako Carbon Disclosure Project) uznała Stora Enso za światowego lidera w walce z globalnym ociepleniem, uwzględniając firmę w specjalnym rankingu Climate A List za rok 2016.

Anonsując prognozy finansowe na ostatni kwartał br. Karl-Henrik Sundström powiedział: „Zakładamy, że sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku będzie nieznacznie różnić się od wyniku odnotowanego w 3. kwartale. Z kolei zysk operacyjny EBIT, według naszych szacunków, pozostanie na poziomie niezmienionym bądź też nieco spadnie. Zakładamy, że wydatki związane z doroczną konserwacją maszyn będą o ok. 35 mln euro niższe niż w 3. kwartale br. Na zakończenie, tradycyjnie już chciałbym podziękować naszym pracownikom za zaangażowanie, klientom za owocną współpracę, zaś inwestorom – za zaufanie, jakim nas obdarzają”.

Źródło: Stora Enso