Wystartowały targi IPACK-IMA
1 Jan 1970 09:57

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

3 maja rozpoczęły się targi IPACK-IMA organizowane w centrum konferencyjnym Fiera Milano w Mediolanie. Odbywające się po 4 latach przerwy wydarzenie oferuje rozwiązania procesowe i opakowaniowe dla przemysłu produkcyjnego. Tematem przewodnim są innowacje i zrównoważony rozwój na poziomie przemysłowym i produkcyjnym w unikalnym europejskim ekosystemie biznesowym. Targi potrwają do 6 maja.

O randze wydarzenia świadczą statystyki, na które powołuje się Valerio Soli, prezes Ipack Ima: Opakowania najnowszej generacji oraz zaawansowane systemy przetwarzania i pakowania towarów konsumpcyjnych, przemysłowych oraz dóbr trwałych to tegoroczna propozycja IPACK-IMA. Wydarzenie przyciągające ponad 1160 wystawców oferuje włoskiemu i międzynarodowemu przemysłowi wytwórczemu atrakcyjną i kompletną panoramę technologiczną połączoną z wglądem w przyszłe trendy produkcyjne. Jest to bardzo oczekiwany i bardzo potrzebny powrót do spotkań bezpośrednich, właściwe miejsce i czas dla naszych wystawców i odwiedzających, którzy będą na targach szukać tylko jednej rzeczy: innowacji.

Całkowity obrót włoskiego sektora maszyn pakujących w 2021 r. wyniósł 8,2 mld euro, co stanowi wzrost o 5 punktów w porównaniu z poprzednim rokiem. Ten postęp jest jeszcze bardziej znaczący, jeśli porównamy go z 2019 r. Z drugiej strony poziom zamówień w 2021 r. wzrósł o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim, więc są to liczby, które pokazują, jak zdrowy jest nasz sektor – mówi Matteo Gentili, prezes Ucima i dodaje: Oczekiwania są duże wobec IPACK-IMA, która odbędzie się po 4 latach od poprzedniej edycji, czyli po długim okresie, w którym firmy wypracowały wiele innowacji. Sektor włoskich producentów starannie przygotował się do tego wydarzenia i teraz zamierza przedstawić przykłady uznanej jakości Made in Italy na światowej arenie.

Podczas IPACK-IMA pomysły biznesowe rodzą się, nabierają kształtu i rozwijają dzięki szerokim możliwościom transferu technologii, jakie daje wystawa.

Zrównoważone opakowania, rozwiązania w zakresie selekcji i przetwarzania surowców, innowacyjne materiały, aplikacje dla e-commerce i smart factory – to wszystko przygotowaliśmy na tegoroczną edycję IPACK-IMA. Poprosiliśmy każdego wystawcę o co najmniej jedno innowacyjne rozwiązanie, a branża przeszła samą siebie: na targach zaprezentujemy ponad 2000 innowacji produktowych i procesowych! Dzięki temu nowy sposób produkcji nabierze kształtu, a maszyny, urządzenia i produkty będą coraz bardziej wydajne, wzajemnie połączone i zrównoważone – wyjaśnia Rossano Bozzi, dyrektor generalny Ipack Ima. - Na tę edycję IPACK-IMA proponujemy wiele innowacji, także na poziomie wystawienniczym, które dodatkowo konsolidują mocne strony wydarzenia ze światem lifescience, który dzięki współpracy z równolegle odbywającymi się targami Pharmintech znajdzie specjalistyczne zastosowania dla sektora – podkreśla.

Zrównoważony rozwój łańcucha dostaw opakowań

IPACK-IMA jest gospodarzem trzeciej edycji międzynarodowej konferencji Packaging Speaks Green, organizowanej przez Pack-Media we współpracy z UCIMA i AMAPLAST, na której światowi eksperci, tacy jak Alec Ross, konsultant Hillary Clinton, główne marki konsumenckie, takie jak Ferrarelle i Procter & Gamble, a nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przedstawią strategie ekologicznej transformacji przemysłowych łańcuchów dostaw w nadchodzących latach. Międzynarodowe forum zostanie podzielone na kilka sesji poświęconych strategicznej roli opakowań, podczas których omówione zostaną konkretne sektory produkcji, w których wykorzystywane są opakowania.

Natomiast bohaterami inicjatywy WorldStar Packaging Awards, czyli konkursu promowanego przez WPO (World Packaging Organisation) oraz Best Packaging Awards i organizowanego we współpracy z Włoskim Instytutem Opakowań są w tym roku ekologiczne rozwiązania łączące funkcjonalność i estetykę oraz innowacyjne projekty zmniejszające wpływ produkcji na środowisko.

Spacer po fabryce przyszłości

Innowacje będą obecne także w ramach IPACK-IMA Digital, projektu opracowanego we współpracy z MindSphere World, mającego na celu przyspieszenie transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach. Trasa tematyczna oferuje pokazy z przewodnikiem na stoiskach wystawców, pozwalające odkryć potencjał przemysłowego Internetu Rzeczy, niezbędnego do monitorowania wszystkich istotnych wskaźników na poziomie procesu i opakowania. Oprócz cyfrowego spaceru po stoiskach, w dniach 4, 5 i 6 maja odbędzie się seria warsztatów, podczas których Coca-Cola, Baxter Biopharma i De Cecco zgłębią tematykę inteligentnej produkcji.

Trasa wystawy prowadzi następnie do Smart Factory IPACK-IMA, gdzie szereg linii produkcyjnych, realizowanych dzięki współpracy z wybranymi innowacyjnymi wystawcami, wita zwiedzających pokazami na żywo takimi jak zautomatyzowana i zrównoważona linia do przetwarzania i pakowania hummusowych tacek jednoporcjowych oraz linia demonstracyjna dedykowana przetwarzaniu i obróbce ciastek oraz przekąsek.

Jak podkreślają organizatorzy, innowacje są ważne w teraźniejszości, ale także w przyszłości, dlatego wart podkreślenia jest włoski projekt START-UP, który przy wsparciu Włoskiej Agencji Handlowej promuje spotkanie innowacyjnych włoskich firm z przedstawicielami przemysłu. Inicjatywa otwiera przestrzeń, w której nowo powstające firmy technologiczne prezentują swój potencjał uznanym graczom na rynku, tworząc synergię między różnymi kontekstami innowacji. Uczestnikami tego projektu są firmy: AUTOMA SISTEMI SRL, BASCA SRL, BLUETENSOR SRL, INFINITY ID SRL, MARK ONE SRL, NAZENA SRL, NSA SRL, SAFER SMART LABELS SRLS, PIKKART SRL, STOORM5 SRL, TRADOO SRL, XNEXT SPA.

Całość targów IPACK-IMA została podzielona na sektory: Pasta, Bakery & Milling (pawilony 1-3); słodycze, wyroby cukiernicze i przekąski (pawilony 1-3); żywność, świeżość i wygoda (pawilony 5-7); żywność i napoje płynne (pawilon 4); farmacja i odżywianie (pawilon 2); chemia (pawilon 2); pielęgnacja urody i higiena osobista (pawilon 2); rozwiązania dla towarów trwałych i przemysłowych (wszystkie pawilony) oraz opakowania końcowe dla wszystkich sektorów przemysłu (pawilony 6-10).

Jak podkreślają organizatorzy, targi IPACK-IMA są ważną okazją do odkrycia najlepszych technologii dla przemysłu wytwórczego. Swoją ofertą obejmują szeroką gamę produktów: od ekologicznych rozwiązań, przez świat gumy i tworzyw sztucznych, po technologie przetwarzania żywności, od opakowań dla sektora spożywczego i niespożywczego po personalizację graficzną i przechowywanie gotowego produktu. Maszyny, które zarządzają różnymi fazami przemysłowego procesu produkcyjnego, charakteryzują się bardzo wysokim poziomem innowacyjności i dużymi inwestycjami w badania i rozwój, zwłaszcza w świetle poważnych zmian zachodzących w każdym sektorze. Targi IPACK-IMA potrwają do 6 maja prezentując innowacje dla przemysłu produkcyjnego, specjalistyczną ofertę i odpowiedzi na potrzeby w zakresie produktów, technologii, rozwiązań i biznesu.

Opracowano na podstawie informacji organizatora