Zapraszamy do lektury lipcowego Opakowania!
1 Jan 1970 13:52

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zapraszamy do lektury lipcowego numeru miesięcznika Opakowanie. Pomimo wakacyjnej aury branża opakowaniowa nie może liczyć na zbyt wiele spokoju. 

Jak wynika z raportu Banku Santander Polska, zaprezentowanego podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polskiej Izby Opakowań – o którym szczegółowo informujemy na naszych łamach – w 2021 r. sektor może liczyć na 7% wzrost produkcji, wyższy zarówno od ubiegłorocznego (ok. 4,5%), jak i przekraczający średnią dla całej polskiej gospodarki (5%). Za popytem na opakowania nie nadąża niestety podaż surowców do ich produkcji – dotyczy to praktycznie wszystkich materiałów, choć szczególne niedobory dotyczą obecnie tektury i tworzyw sztucznych (vide: „Nie będzie wakacyjnej przerwy w produkcji polipropylenu”).

Jak się okazuje, nie nadążają nie tylko producenci surowców do produkcji opakowań. Wbrew zapowiedziom polski parlament nie uchwalił 3 lipca przepisów wprowadzających tzw. dyrektywę SUP (ograniczającą możliwość używania niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych) do polskiego porządku prawnego i tym samym do momentu uchwalenia - którego przybliżona data nie jest znana – obowiązują dotychczasowe przepisy.

Na szczęście opóźnienia nie dotyczą inwestycji (w numerze piszemy o nowych polskich fabrykach VPK i Grupy Jass) ani wprowadzania nowych rozwiązań do produkcji (BOBST, Fujifilm, Heidelberg), dlatego ciekawej lektury naszym Czytelnikom na pewno nie zabraknie!

error: Kopiowanie zabronione!