Zdrowa porcja bezpieczeństwa
1 Jan 1970 11:09

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Davert GmbH oferuje ekologiczne artykuły spożywcze i dba o ciągły rozwój metod przetwarzania oraz staranną kontrolę – od uprawy aż po opakowanie. Tu właśnie wchodzi do gry BEUMER Group. Gotowe towary, takie jak ryż, owoce roślin strączkowych oraz produkty zbożowe, jak również cukier, suszone owoce, orzechy, olej i kiełki nasion o najwyższej jakości ekologicznej należy bowiem przechować zabezpieczone przed pyłem i szkodnikami, a następnie przetransportować bez uszkodzenia do drogerii oraz sklepów ze zdrową żywnością. W tym właśnie celu producent systemów opakowań dostarczył foliomat BEUMER stretch hood A. Pokrywa on umieszczone chaotycznie na palecie worki, kartony oraz pojemniki wysoce rozciągliwą folią termokurczliwą, chroniąc je w ten sposób przed wpływami zewnętrznymi i utrzymując towary bezpiecznie w postaci stosu również w przypadku nagłych sytuacji hamowania.

Firma Davert GmbH jest producentem i dystrybutorem wysokiej jakości bioproduktów. Zatrudniające 150 pracowników przedsiębiorstwo ma siedzibę w miejscowości Ascheberg, w gminie znajdującej się na południu regionu Münsterland w okręgu Coesfeld – w bezpośrednim pobliżu noszącego taką samą nazwę rezerwatu przyrody Davert. „Na podstawie naszej gwarancji pochodzenia produktów zobowiązujemy się do uczciwego handlu oraz długotrwałych relacji biznesowych na całym świecie” – mówi Erwin Tenbrink, kierownik techniczny w firmie Davert. Przedsiębiorstwo świadczy swoim partnerom usługi doradztwa w zakresie wyboru produktów, uprawy oraz opiekuje się projektami infrastrukturalnymi. W odniesieniu do swoich klientów firma Davert stawia na strategię wielokanałowości: towary są dystrybuowane zarówno za pośrednictwem własnego sklepu internetowego, jak również w wybranych drogeriach oraz w sklepikach ze zdrową żywnością.

Czystość ma najwyższy priorytet

„Aby spełnić nasze surowe standardy jakościowe, zwracamy uwagę na najwyższy poziom czystości” – wyjaśnia Tenbrink. Zanim zboże, owoce roślin strączkowych, ryż i inne produkty zostaną wysłane dalej, przechodzą szczegółową kontrolę jakości. Pracownicy kontrolują dostarczany surowiec i określają wymagane etapy czyszczenia. Po zakończeniu tego procesu zapewnienia jakości pracownicy pakują towary w różny sposób: ryż, mąka, siemię lniane czy też zboże trafiają do worków, duże ilości magazynowe do worków Big Bag. Zapakowane owoce roślin strączkowych, orzechy, suszone owoce lub też musli do kartonów, miód do pojemników. W zależności od zamówień z filii zespół układa następnie różne jednostki towarów w sposób chaotyczny na paletach. „Aż do tego momentu przywiązywaliśmy zawsze bardzo dużą uwagę do czystości” - wyjaśnia Tenbrink: „Ważne jest teraz, aby kontynuować ten ciąg i chronić produkty przed pyłem i szkodnikami również w naszym magazynie wysokiego składowania.” Ponadto jednostki te muszą na powierzchniach ładunkowych samochodów ciężarowych trafić również bezpiecznie i bez uszkodzeń do sprzedawców. To jest właśnie zadanie opakowania.

Niezawodne i wydajne urządzenie pakujące

Osoby odpowiedzialne udały się na poszukiwanie rozwiązania, które spełniałoby te wymagania, działało niezawodnie i szybko, zapewniało wysoką dyspozycyjność, było łatwe w serwisowaniu i zajmowało niewiele miejsca. Tak właśnie znaleziono BEUMER Group. Ten dostawca kompletnych systemów z zakresu techniki napełniania, paletowania i pakowania dostarczył urządzenie pakujące o wysokiej wydajności, czyli foliomat serii BEUMER stretch hood A. „Operatorzy mogą go bardzo szybko i bezpiecznie obsługiwać” – opisuje sytuację Volker Feldmeyer, inżynier dystrybucji w BEUMER Group, który w ramach tego projektu opiekował się firmą Davert. „Aby ułatwić pracę personelowi konserwacyjnemu, a tym samym zapewnić również wysoką dyspozycyjność maszyny, jest ona całkowicie pozbawiona podestu. Prace remontowe, takie jak wymiana noży lub też listew zgrzewających, odbywają się z poziomu podłogi. W tym celu operator otwiera po prostu szufladę i ma swobodny dostęp. Kolejną zaletą jest kompaktowa konstrukcja i niewielka wysokość zabudowy.

Nowy, materiałooszczędny system transportu folii doprowadza przygotowany wcześniej kaptur foliowy do linii pakującej. W drodze do głowicy refująco-rozciągającej zgrzeina kaptura foliowego schładza się, dzięki czemu kaptur może być refowany bez straty czasu. Dzięki temu można zrezygnować z energochłonnego zespołu chłodzenia i skrócić czas chłodzenia. Palety są szybciej pakowane. Energooszczędne silniki i zredukowane zużycie sprężonego powietrza gwarantują optymalny bilans energetyczny. Ochrona środowiska jest dla firmy Davert ważna. Na ten rodzaj pakowania w folię zdecydowano się zwłaszcza dlatego, aby oszczędzać zasoby i produkować w miarę możliwości jak najmniej śmieci. Ponadto: towar na palecie owinięty transparentną i wysoce elastyczną folią jest wyraźnie widoczny dzięki gładkiej strukturze folii. Opakowanie foliowe nie tylko chroni towar przed wpływami atmosferycznymi i wilgocią – ale umożliwia również atrakcyjną prezentację na powierzchniach sklepowych. „Ponadto elastyczna folia znacznie zwiększa bezpieczeństwo transportu” – zaznacza Feldmeyer. W przypadku firmy Davert foliomat BEUMER stretch hood A pakuje palety w sposób umożliwiający ich umieszczenie w magazynie wysokiego składowania: otwory w podstawie palety pozostają wolne dla płóz wózka widłowego, aby nie uszkodził on folii. Dzięki temu nie ma problemu z przeszkadzającymi strzępami folii podczas wejściowej kontroli kształtu w magazynie wysokiego składowania.

Łatwa obsługa przy mniejszym nakładzie pracy

Aby ułatwić sterowanie urządzeniem i umożliwić operatorowi ergonomiczną pracę, producent systemów stosuje interfejs człowiek – maszyna BEUMER Group (HMI) w postaci nowo zaprojektowanego przyrządu obsługowego z ulepszonym interfejsem użytkownika i graficznym menu. Ta łatwo zrozumiała koncepcja intuicyjnej interakcji umożliwia efektywne realizowanie wszystkich procedur roboczych. „Nawigacja w menu sterownika maszyny, czyli urządzenia Siemens SIMATIC S7, odbywa się za pomocą piktogramów na panelu dotykowym” – wyjaśnia Feldmeyer. „Za pośrednictwem tego panelu operator ma ponadto dostęp do wszystkich niezbędnych programów i treści szkoleniowych.”

„Wdrożyliśmy ten projekt ręka w rękę z BEUMER Group” – stwierdza z zadowoleniem Erwin Tenbrink. Przekonuje go dobra współpraca techniczna podczas planowania oraz instalacji urządzenia. Ważnym punktem jest dla niego obsługa klienta, gdyż również ta wysokiej jakości maszyna wymaga konserwacji i serwisowania. „W razie potrzeby przyślemy naszych serwisantów, którzy sprawdzą linię na miejscu i ewentualnie wprowadzą niezbędne ustawienia” – obiecuje Feldmeyer. „Dzięki temu zapewniamy zawsze wysoką dyspozycyjność.”

Źródło: BEUMER Group