Żywiec Zdrój z kampanią edukacyjną nt. systemu depozytowego
1 Jan 1970 14:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Żywiec Zdrój rozpoczął kampanię edukacyjną dotyczącą wprowadzenia systemu depozytowego w Polsce. Firma podkreśla w niej, że jest to jedyne skuteczne rozwiązanie zapewniające skokowy wzrost poziomu zbiórki opakowań PET i ich recyklingu. Kampania skierowana jest do wszystkich konsumentów, a jej celem jest edukacja na temat korzyści wynikających z wprowadzenia systemu depozytowego. Ambasadorem kampanii #depozytdlanatury został Michał Piróg – popularny aktor, prezenter i ekolog.

Poziom recyklingu plastikowych butelek PET wynosi obecnie 50%, pozostała połowa zostaje spalona, trafia na wysypiska bądź wprost do środowiska naturalnego. Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują z kolei, że po wprowadzeniu systemu depozytowego udało się w krótkim czasie zwiększyć poziom zbiórki opakowań PET, a ich recykling wzrósł do ponad 90%. Oprócz korzyści ekologicznych system depozytowy ma również istotne znaczenie ekonomiczne – umożliwi spełnienie wyśrubowanych norm unijnych nałożonych na branżę napojową m.in. w dyrektywnie Single Use Plastic. Zgodnie z nią do 2025 roku państwa członkowskie powinny zbierać z rynku 77% opakowań PET, do 2029 – już 90%.

Nowa kampania marki realizowana pod hasłem #depozytdlanatury ma przybliżyć konsumentom mechanizm funkcjonowania systemu depozytowego oraz uświadomić, jak ważną rolę w tym procesie odgrywa każdy z nas. Osią kampanii #depozytdlanatury jest wideo przygotowane we współpracy z Michałem Pirógiem – popularnym aktywistą w dziedzinie ekologii. Materiał w prosty i obrazowy sposób przybliża konsumentom czym jest system depozytowy i dlaczego rozwiązanie to powinno zostać wprowadzone w naszym kraju. Oprócz Michała Piróga w kampanii wzięli udział popularni ekoaktywiści, którzy na swoich kanałach edukują odbiorców na temat systemu depozytowego.

„Efektywny system depozytowy przyniesie korzyści dla nas wszystkich – zebrany z rynku i poddany recyklingowi plastik po napojach PET zniknie ze środowiska naturalnego, do którego nigdy nie powinien trafiać. Dlatego jeszcze przed wprowadzeniem rozwiązań ustawowych chcemy dotrzeć z tym przekazem do jak największej części społeczeństwa, wyjaśniając znaczenie tego rozwiązania oraz przekonując, że każdy może przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego. Finalnie to przecież my zdecydujemy, co stanie się z plastikową butelką i czy zostanie ona oddana do odpowiedniego punktu zwrotu i poddana recyklingowi, dzięki czemu zamkniemy jej obieg” – podkreśla Edyta Krysiuk-Kowalczyk, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Żywiec Zdrój.

Zrównoważony rozwój to jeden z celów działania Żywiec Zdrój. Firma od lat podejmuje wysiłki,b y zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne, m.in. konsekwentnie dążąc do zamykania obiegu plastikowych opakowań. Systematycznie wprowadza na rynek opakowania w wykonane w 100% z plastiku z recyklingu oraz edukuje społeczeństwo na temat właściwej segregacji odpadów i ich recyklingu. Już w tym roku jako pierwsza firma w Polsce zapewni zbiórkę i recykling równowartości 100% plastiku wprowadzonego na rynek. Żywiec Zdrój aktywnie działa też na rzecz wprowadzenia systemu depozytowego w Polsce, współpracując w tym temacie z wieloma przedstawicielami producentów napojów, handlu, organizacji pozarządowych i branżowych. Firma konsekwentnie podkreśla, że rozwiązanie to jest kluczowe w kontekście zamykania obiegu plastiku i zwiększenia ilości recyklatów wprowadzanych na rynek.

Kliknij tutaj, by obejrzeć film edukacyjny na temat systemu depozytowego.

Źródło: Żywiec Zdrój