EUBP wspiera działania KE na rzecz biogospodarki
18 Oct 2018 08:27

Komisja Europejska dokonała ostatnio przeglądu przyjętej w 2012 r. strategii na rzecz biogospodarki. Stanowi ona jeden z kroków na drodze do zastąpienia surowców kopalnych przez ich naturalne, odnawialne odpowiedniki, które można wykorzystać m.in. przy produkcji biotworzyw oraz „zielonej” energii. „Tylko jej realizacja na właściwych rynkach umożliwi zahamowanie zmian klimatycznych w Europie” - powiedział Hasso von Pogrell, dyrektor zarządzający stowarzyszenia European Bioplastics (EUBP). „Wdrożenie głównych założeń zaktualizowanej strategii biogospodarki jest najważniejszym czynnikiem, który pozwoli ten cel osiągnąć.”

Strategia koncentruje się na celowości stabilnych regulacji prawnych oraz na badaniach i innowacjach pozwalających przyspieszyć rozwój biogospodarki, której wartość w obrotach krajów europejskich już teraz szacuje się na 2,1 biliona dolarów. Co istotne, przemysł biotworzyw nie tylko pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, ale także przyczynia się do wzrostu zatrudnienia w Europie i rozwoju obszarów wiejskich. „Przemysł biotworzyw to główna siła napędowa biogospodarki” - powiedział von Pogrell. „Jak wynika z badań EuropaBio, przyczynia się do stworzenia 23 tys. miejsc pracy w Europie. Dzięki odpowiednim inwestycjom oraz regulacjom prawnym ta liczba może do 2030 r. osiągnąć poziom 300 tys. wysoce wyspecjalizowanych stanowisk.”

EUBP z radością wita wsparcie Komisji Europejskiej przy promowaniu surowców pochodzenia biologicznego w produkcji tworzyw sztucznych. Oprócz tego strategia stawia nacisk na to, by biotworzywa nadawały się do mechanicznego lub organicznego recyklingu, a w efekcie łączy koncepcje bioekonomii oraz gospodarki obiegowej.

Nowy dokument promuje badania tworzyw ulegających biodegradacji w środowisku morskim, a także odwołuje się do obecnie dyskutowanego projektu rozporządzenia dotyczącego zanieczyszczeń w morzach i oceanach oraz kwestii tworzyw jednorazowego użytku. „O ile biodegradowalność w wodach morskich może być atrakcyjną cechą tworzyw, istotne jest, by jasno określić, dla których materiałów i zastosowań oraz w jakich okolicznościach ma ona znaczenie. Co do jednorazowych produktów plastikowych, to European Bioplastics uważa, że kluczem do redukcji zanieczyszczenia mórz jest racjonalny system gospodarowania odpadami lądowymi”.

Na podstawie informacji EUBP opracował TK