Fabryka Progroup w Douvrin obchodzi 25-lecie działalności
31 May 2021 14:26

28 maja 1996 r. w Douvrin niedaleko Lille rozpoczął działalność zakład produkcji arkuszy tektury falistej PW02 firmy Progroup. Założyciel i dyrektor generalny Progroup, Jürgen Heindl, wykorzystuje tę rocznicę jako okazję, aby podziękować 49 pracownikom za ich wielkie zaangażowanie przez wszystkie lata działalności. Warto dodać, że firma aktywnie działa również w Polsce i niedawno ogłosiła decyzję o rozpoczęciu budowy trzeciego zakładu w naszym kraju w podłódzkim Strykowie. Dwa pozostałe mieszczą się również w Strykowie oraz w Trzcinicy.

W fabryce produkującej tekturę falistą, która jest obecnie najdłużej działającym zakładem należącym do Progroup, 1/3 pracowników ma ponad 20 letni staż. Jürgen Heindl podkreśla silne zaangażowanie i wielką solidarność zespołu w fabryce, jak również w całej firmie. Ostatni rok w szczególności wymagał wielkiej elastyczności i poświęcenia wszystkich zatrudnionych. Ubiegły rok w imponującym stylu dowiódł świadomości wszystkich zaangażowanych stron, jak w odpowiedzialny i elastyczny sposób radzić sobie z tym wymagającym okresem. Napełnia mnie to ogromną dumą i wdzięcznością – podkreśla Heindl.

Siła napędowa innowacji: wczesne zrozumienie znaczenia cyfryzacji

Przed 25 laty PW02 w Douvrin był dla młodej wtedy firmy drugim zakładem produkcji arkuszy tektury falistej. Fabryka została zbudowana w północnej Francji, aby z tego miejsca zaopatrywać rynek francuski, belgijski i – okazjonalnie – również brytyjski. Po uruchomieniu zakładu o rocznej wydajności 80 tys. ton Progroup podwoił swoje możliwości produkcyjne w Europie Środkowej. Inwestowanie na zachodzie, a nie wschodzie Europy, jak czyniła wówczas większość branży, dało nam decydującą przewagę, ponieważ byliśmy w stanie rozwijać się antycyklicznie - mówi Heindl z głębokim przekonaniem. Co więcej nasi konkurenci na rynku nie dostrzegli naszego podejścia i nie zauważyli przewagi technologicznej, którą sami sobie zapewniliśmy.

W chwili uruchomienia zakład PW02 był nie tylko wyposażony w maszyny o największej mocy, ale także wprowadzaną już wtedy przez Progroup cyfryzację. Po raz pierwszy połączono ze sobą cyfrowo dwa zakłady. Przez ostatnie 25 lat oprogramowanie, które firma sama stworzyła i stale aktualizuje, kontroluje proces produkcji i logistyki aż po etap dostaw do klienta, w całym „systemie papierni”. Klient posiada w każdej chwili pełną wiedzę na temat statusu swojego zamówienia - to ważny kamień milowy na drodze do „przejrzystej fabryki” i dążenia do osiągnięcia pozycji lidera technologicznego w branży.

Historia sukcesu trwa

I nic nie wskazuje na to, aby ta historia rozwoju miała się zakończyć. Rynek tektury falistej kwitnie: po pierwsze ze względu na zwrot w kierunku zrównoważonych materiałów opakowaniowych, a po drugie z uwagi na zmiany nawyków zakupowych spowodowanych przez platformy handlu elektronicznego – wyjaśnia Heindl. Nasza długoterminowa strategia stawia nas na bardzo dobrej pozycji. Pragnąc zaoferować naszym klientom niezawodne dostawy i wysoką jakość produktów, do której są przyzwyczajeni, rozpoczęliśmy już planowanie budowy zakładu w okolicach Douvrin w ramach projektu modernizacyjnego. Ponadto na wczesnym etapie planowania znajdują się kolejne projekty rozwojowe dla Niemiec i Włoch. Oznacza to, że w latach 2022-2024, zgodnie ze strategią Two25, uruchomione zostaną łącznie cztery "giga zakłady", które jeszcze bardziej przyspieszą rozwój Progroup na poszczególnych rynkach.

Poziom inwestycji w trwające obecnie lokalne i międzynarodowe projekty ekspansji wynosi około 300 milionów euro. Łącznie w Niemczech i innych krajach ma powstać około 200 nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Oznacza to, że w ciągu czterech lat zwiększymy nasze moce produkcyjne w zakresie tektury falistej w Niemczech, Włoszech, Polsce i Francji łącznie o prawie 50 procent, aby zapewnić naszym klientom dalsze możliwości rozwoju.

Zawsze realizujemy nowe projekty jako inwestycje typu Greenfield i tym samym zapewniamy najnowocześniejsze technologie. W tym regionie stworzymy zakład na planie litery L, z 3,5-metrową tekturnicą oraz wysoce zautomatyzowaną logistyką – dodaje Heindl, wyjaśniając przyszłość francuskiego zakładu. Wierzymy, że stanie się on gwarancją dalszego udanego rozwoju na co najmniej kolejnych 25 lat.

Opracowano na podstawie informacji firmy Progroup

Fot. (Progroup): od lewej do prawej: Benjamin Faujours (dyrektor sprzedaży na Francję), Olivier Ydee (dyrektor zakładu PW02), Jürgen Heindl (dyrektor generalny Progroup), Emmanuel Flamengo (kierownik zakładu PW02), Uwe Boxler (kierownik zakładu).

error: Kopiowanie zabronione!