Færch Plast zostanie właścicielem firmy 4PET Group
30 Jul 2018 13:43

Przedsiębiorstwo Færch Plast domknie cykl życia plastikowych tacek na żywność po przejęciu holenderskiej 4PET Group, czołowego producenta arkuszy PET i posiadacza nowoczesnych technologii do recyklingu tego materiału. Dzięki akwizycji Færch Plast stanie się jednym z pierwszych dostawców opakowań z tworzyw sztucznych, którzy realizują zasady gospodarki obiegowej w recyklingu tacek spożywczych na skalę przemysłową, zmieniając plastikowe opakowanie w cenny surowiec.
„Przez wiele lat Færch Plast promował zrównoważony rozwój, a wszystkie nasze produkty są projektowane z myślą o możliwości końcowego odzysku. Przejęcie 4PET Group to dla nas niebywała szansa na domknięcie pętli i gigantyczny skok w zakresie ekologii. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze 4PET umożliwiającej sortowanie i obróbkę zużytych tacek plastikowych, zyskujemy zdolność ich przetwarzania na surowiec służący do produkcji nowych artykułów dopuszczonych do kontaktu z żywnością” - przyznaje dyrektor generalny Færch Group Lars Gade Hansen.
„System recyklingu oferowany przez 4PET Group to innowacyjny i na skalę przemysłową przełom na naszej drodze ku zrównoważonej gospodarce obiegowej. Umożliwi nam wzięcie na siebie odpowiedzialności za nasze tacki w fazie pokonsumenckiej (po zużyciu)” - dodaje Gade Hansen.
4PET Group to czołowy europejski specjalista w zakresie arkuszy PET oraz recyklingu materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zatrudniające 200 pracowników w czterech zakładach przedsiębiorstwo w 2017 r. zanotowało obroty przekraczające 50 mln euro i nadal się rozwija. Firma zamierza obsługiwać swoją dotychczasową bazę klientów i pozyskiwać kolejnych pod kierownictwem nowych właścicieli.
„Przez wiele lat oferowaliśmy rozwiązania 'od butelki do butelki', obserwując błyskawiczny rozwój rynku tacek z PET. Cieszy nas, że należymy do pionierów oferujących przemysłowe rozwiązanie 'od tacki do tacki'. Dzięki naszej autorskiej technologii poddajemy recyklingowi i obróbce tworzywo PET w każdym kolorze, również czarnym” - wyjaśnia Jean-Loup van de Wiele, współzałożyciel i dyrektor generalny 4PET Group. Jego wspólnik i dyrektor ds. finansowych Hans Kuipers dodaje: „Jesteśmy szczęśliwi przystępując do Færch Plast, z nadzieją na przyspieszenie naszego wzrostu oraz wspólne realizowanie strategii oferowania naszym klientom materiałów z odzysku. Ci ostatni będą zadowoleni z jeszcze większego poświęcenia i lepszego serwisu”. Obaj założyciele pozostaną posiadaczami dużej liczby udziałów firmy i będą nią nadal zarządzać.
„W efekcie przejścia od gospodarki linearnej do cyrkularnej plastikowe opakowania na żywność stają się ekologicznym wyborem dla branży spożywczej. Jednocześnie, dzięki naszej zaawansowanej technologii oraz innowacjom produktowym możemy zaoferować opakowania o wartości dodanej, które wydłużają czas przydatności towarów do spożycia i utrzymują żywność świeżą i bezpieczną” - mówi Lars Gade Hansen.
Sfinalizowanie transakcji powinno nastąpić w III kwartale 2018 r., po zakończeniu niezbędnych działań kontrolnych ze strony stosownych urzędów.
Na podstawie informacji Færch Group opracował TK