Francuzi chcą wycofać plastikowe opakowania na owoce i warzywa
14 Oct 2021 10:12

Francuski rząd ogłosił plany wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2022 r. zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. To element przepisów zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów i promocji gospodarki obiegu zamkniętego poprzez eliminację jednorazowych tworzyw sztucznych do 2040 r.

Przepisy antyodpadowe zostały przegłosowane na początku 2020 r., a pierwszym etapem ich wdrażania jest zakaz sprzedaży jednorazowych naczyń, w tym szklanek, kubków i talerzy, a także wacików kosmetycznych hurtem. W 2021 r. rząd francuski rozszerzył to prawo, zakazując produkcji plastikowych słomek, jednorazowych sztućców, mieszadeł, pokrywek do kubków z napojami na wynos, pudełek styropianowych i plastikowego konfetti.

Zakaz sprzedaży plastikowych opakowań na owoce i warzywa o masie mniejszej niż 1,5 kg będzie kolejnym etapem wdrażania we Francji wspomnianego prawa. Przepis ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku, jednak rząd uspokaja, że będzie on wdrażany etapami do 30 czerwca 2026 r., dlatego producenci będą mieli czas na dopasowanie swoich opakowań do wymogów prawa. Według francuskiego rządu dodatkowo obowiązywała będzie sześciomiesięczna tolerancja na pozbycie się zapasu niedozwolonych opakowań przez firmy.

Niektóre z warzyw objętych tym prawem to m.in. pory, papryka, ogórki, ziemniaki, pomidory, cebula, kalafior i kabaczki. Ustawa antyodpadowa będzie dotyczyć również owoców takich jak jabłka, gruszki, banany, pomarańcze, kiwi, cytryny, melony, ananasy i mango.

W przypadku sałat, szpinaku, szparagów, grzybów i cykorii termin wycofania plastikowych opakowań będzie krótszy - zakaz ma zostać wprowadzony do 31 grudnia 2024 roku. Krótszy termin - 30 czerwca 2023 roku - będzie obowiązywał również względem pomidorów, brzoskwiń i nektarynek.

Nowe prawo nie będzie obowiązywało w dwóch przypadkach: owoców i warzyw sprzedawanych w partiach powyżej 1,5 kg oraz sprzedawanych hurtem owoców i warzyw, których jakość może ulec pogorszeniu. Do tej drugiej kategorii należą maliny, truskawki, porzeczki i borówki, a także dojrzałe owoce zbierane w szczycie dojrzałości. Przepisy nie będą obowiązywały produktów takich jak soczewica i soja.

Rząd francuski twierdzi, że w wyniku wprowadzenia nowych zakazów spodziewa się zmniejszenia liczby opakowań na rynku o 1 miliard rocznie. Obecnie szacuje się, że 37% świeżych owoców i warzyw jest pakowanych w plastikowe opakowania.
Prawo antyodpadowe zachęca konsumentów, by przynosili do sklepów detalicznych własne pojemniki wielokrotnego użytku – pod warunkiem, że są czyste i nadają się do przechowywania zakupionych produktów - i w ten sposób ograniczali zużycie plastikowych opakowań.

W ramach wdrożonej w sierpniu 2021 r. ustawy o klimacie i odporności rząd francuski dąży do tego, aby do 2030 r. 20% średnich i dużych produktów było sprzedawanych luzem, co ograniczy lub wyeliminuje konieczność stosowania opakowań plastikowych. Uzupełnia to cele ustawy antyodpadowej, zgodnie z którymi do 2023 r. 5% opakowań na rynku musi nadawać się do ponownego wykorzystania, a w 2027 r. - 10%.

W 2022 r. spodziewane są dalsze zmiany w prawie antyodpadowym, w tym usunięcie z półek francuskich supermarketów plastikowych torebek z herbatą i herbatami ziołowymi, które nie ulegają biodegradacji. Zmiany dotkną również branżę gastronomiczną: w 2022 r. zakazana zostanie dystrybucja plastikowych zabawek razem z posiłkami, a od 2023 r. restauracje będą musiały zastąpić jednorazowe naczynia - wykorzystywane do serwowania posiłków i napojów na miejscu - produktami wielokrotnego użytku.

Zgodnie z nowym prawem od 2022 r. obowiązywać będzie zakaz pakowania w plastik publikacji prasowych oraz materiałów reklamowo-promocyjnych przed wysyłką.

Europejskie rządy podejmują różnorodne działania w celu rozwiązania problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Inną inicjatywą realizowaną przez Francję jest projekt HolyGrail 2.0, w ramach którego w pierwszej połowie 2022 roku na półkach sklepowych mogą pojawić się produkty oznaczone cyfrowym znakiem wodnym, o ile powiodą się prowadzone obecnie w Kopenhadze testy na półprzemysłową skalę.

Przedstawiciele branży tworzyw sztucznych wezwali niedawno Unię Europejską (UE) do ustalenia docelowej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu na poziomie 30% dla tworzyw sztucznych sprzedawanych na rynku europejskim do 2030 roku, choć niektórzy krytykują to rozwiązanie za brak sprawiedliwego podziału odpowiedzialności między poszczególne ogniwa opakowaniowego łańcucha wartości.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe