Grupa Ergis w finale europejskiego konkursu
7 Mar 2018 11:34

Grupa Ergis, lider przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej, została nominowana do nagrody w prestiżowym konkursie „Plastic Recycling Awards Europe 2018” w kategorii „Innowacje technologiczne w recyklingu tworzyw sztucznych” za technologię ErgisMark.

Konkurs „Plastic Recycling Awards Europe 2018” jest skierowany do organizacji, firm i osób prywatnych z całej Europy, zaangażowanych w rozwój recyklingu tworzyw sztucznych. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach. Ogłoszenie ostatecznych wyników i wręczenie nagród odbędzie się 25 kwietnia 2018 roku podczas targów Plastics Recycling Show Europe w Amsterdamie. Celem organizatorów konkursu jest promowanie recyklingu tworzyw i wskazywanie zastosowań recyklatów oraz rozwój technologii recyklingu.

„Cieszy nas, że rozwiązania opracowane przez Ergis zostały dostrzeżone przez kluczowych europejskich graczy z branży tworzyw sztucznych. Nominacja potwierdza, że podejmowane przez nas działania wpisujące się w filozofię gospodarki o obiegu zamkniętym, a tym samym w trendy związane z dbałością o środowisko naturalne, znajdują uznanie w Europie” – powiedział Tadeusz Nowicki, Prezes Zarządu Ergis S.A.

Koncepcję ErgisMark opracowały dział badań i rozwoju Ergisu i współpracujący z firmą start-up. Polega ona na znakowaniu tworzyw do produkcji materiałów wielomateriałowych i wielowarstwowych, jak np. tacki do wędlin czy serów, specjalnymi markerami fluorescencyjnymi. Markery są nanoszone technologią zadrukowania powierzchni. Nie zmienia ona własności opakowania, jest też w pełni bezpieczna w użyciu z produktami spożywczymi. Gdy tak oznakowane tworzywo trafia jako odpad do systemu recyklingowego, w wyniku zastosowania specjalnych systemów detekcji jest w łatwy sposób klasyfikowane i kierowane do odpowiednich strumieni materiału. Technologia pozwala firmom zajmującym się recyklingiem szybciej, precyzyjniej, a przede wszystkim skuteczniej sortować i odzyskiwać materiały.

Tworzywa sztuczne doskonale nadają się do recyklingu. Na przykład cenione surowce wtórne z odzysku butelek PET są wykorzystywane między innymi jako materiał do produkcji polarów czy do produkcji folii PET. Tworzywa z recyklingu stosuje się też w produkcji desek tarasowych, paneli czy folii izolacyjnych. Powtórne wykorzystywanie tworzyw powoduje znaczne oszczędności, jeśli chodzi o wykorzystanie ropy naftowej, ale przede wszystkim znacząco obniża emisję CO2. Technologia ErgisMark to rozwiązanie pozwalające na efektywny recykling produktów z materiałów wielomateriałowych i wielowarstwowych, których sortowanie jest najtrudniejsze. Obecnie wysiłek badawczy Ergisu w tej dziedzinie koncentruje się na takim dopracowaniu technologii ErgisMark, by – w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych - odczytanie markera było możliwe także na rozdrobnionych już elementach opakowań (płatkach).

Źródło: Grupa Ergis