Historyczny wyczyn torebki stojącej Mondi
2 Sep 2021 14:25

Torebka stojąca stworzona przez producenta środków czyszczących Werner & Mertz we współpracy z firmą Mondi to pierwsze w historii opakowanie giętkie, które otrzymało Złoty Standard we wszystkich kategoriach uwzględnionych na liście instytutu Cradle to Cradle Products Innovation Institute, który przyznaje bardzo cenione w branży opakowań wyróżnienia.

Od momentu rozpoczęcia prac nad nowym opakowaniem obie firmy zaangażowały w nie interesariuszy reprezentujących wszystkie ogniwa łańcucha wartości i zwróciły się o poradę do EPEA Switzerland. Organizacja ta, będąca akredytowaną jednostką certyfikującą Cradle to Cradle Certified, opracowała 18-punktowy Model Referencyjny Projektów Cradle to Cradle, służący do realizacji zasady Cradle-to-Cradle, do którego obie firmy najwyraźniej stosowały się krok po kroku.

Pierwszym krokiem było jasne określenie celów, jakie miał spełniać produkt. W odniesieniu do opakowania uznano, że ma to być najwyższej jakości, w pełni recyklowalna torebka stojąca z tworzyw sztucznych.

Szybko stało się jasne, że opakowanie musi być wykonana z monomateriału. Rezygnacja ze struktur wielowarstwowych i wybór polietylenu były tylko etapem w pracy nad produktem. Oddzielną uwagę należało poświęcić procesom zbiórki i sortowania materiału. Skuteczny odzysk jest możliwy tylko w przypadku, jeśli opakowanie po zużyciu trafia do żółtych worków na śmieci przeznaczonych dla tworzyw sztucznych, i jeśli system sortowania je rozpozna.

W kolejnych latach obie firmy prowadziły konsultacje z producentami systemów sortowania i urządzeń sortujących dotyczące możliwości stworzenia oddzielnych instalacji sortowania i przetwarzania. W tym samym czasie Werner & Mertz podjął trud poinformowania konsumentów o segregacji odpadów i recyklingu oraz uświadomienia im znaczenia żółtych worków w procesie recyklingu.

Do całego procesu zaangażowano również działy produkcji i łańcuchy dostaw. Inżynierowie szybko zdali sobie sprawę, że zarówno Mondi, jak i Werner & Mertz będą musiały kupić nowe maszyny lub zmodernizować stare, by produkować nowe torebki. To wymagało nakładów inwestycyjnych i czasowych.

Jeszcze innym kryterium była metodologia podziału zapasów ABC-X. Tylko pod tym kątem opracowano całkowicie nowy, nadający się do recyklingu system farb do druku fleksograficznego, który od tego czasu otrzymał Złoty Certyfikat Material Health. Certyfikat ten ma potwierdzać bezpieczeństwo farb solwentowych dla cykli biologicznych.

Po ustaleniu kryteriów opracowano Projekt Produktu, po czym nastąpiło wdrożenie wybranych wcześniej procesów, w tym inwestycyjnego.

Proces Cradle-to-Cradle nie kończy się wraz z udanym wprowadzeniem produktu na rynek detaliczny. Konieczne jest zapewnienie obsługi posprzedażowej, aby konsumenci mieli możliwość zadawania pytań dotyczących produktu - za co odpowiedzialny był zespół doradztwa konsumenckiego firmy Werner & Mertz.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe