Huhtamaki zwiększa aktywność w Afryce i Indiach
26 Oct 2016 10:58

Firma Huhtamaki – pragnąć przyspieszyć rozwój swego biznesu opakowań giętkich i etykiet, podjęła decyzję o utworzeniu trzech nowych jednostek produkcyjnych. Największa z nowych jednostek zostanie ulokowana w obszarze metropolitalnym Kairu w Egipcie, a dwie pozostałe w północno-wschodnich Indiach. Co więcej, jeden z zakładów produkujących etykiety w Mumbaju zostanie przeniesiony i zmodernizowany.

„Inwestycja w Egipcie to znak naszego wejścia w sektor produkcji opakowań giętkich w Afryce. Z uwagi na gwałtowny wzrost populacji przewiduje się, że Afryka zapewni spore możliwości rozwoju w przyszłości nam i naszym klientom” - podkreśla Jukka Moisio, dyrektor generalny Huhtamäki Oyj. „Poprzez inwestycje w Indiach zwiększymy naszą obecność w tym kraju oraz poprawimy zdolność obsługi klientów z segmentów spożywczego i farmaceutycznego. Po wspomnianych uzupełnieniach całkowita liczba naszych fabryk w Indiach wzrośnie do siedemnastu.”

Właścicielami i zarządcami nowej, zbudowanej z wykorzystaniem najnowszych technologii jednostki produkcyjnej w Egipcie, będzie Huhtamaki (75% własności) oraz jej egipski partner w spółce joint venture, biznesmen Ayman Korra. Całkowity koszt inwestycji, na którą złożą się: cena ziemi, wstępna faza konstrukcji fabryki, zakup maszyn i narzędzi, powinien sięgnąć 23 mln euro; z tego Huhtamaki zapłaci ok. 17 mln euro. Większość prac powinna zostać wykonana w latach 2016-17.

Rozpoczęcie produkcji w zakładzie, w którym docelowo pracę znajdzie ok. 300 pracowników, jest spodziewane w 2018 r. Fabryka będzie realizować zamówienia na opakowania giętkie zarówno z Indii, jak i z innych krajów. Obecnie Huhtamaki obsługuje swych klientów z tego sektora z fabryk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Indii. „Jesteśmy podekscytowani możliwością rozszerzenia naszej sieci produkcji o Afrykę” - mówi Olli Koponen, wiceprezes wykonawczy w segmencie Opakowań Giętkich.

Z myślą o lepszej obsłudze klientów działających w północno-wschodnich Indiach, zostaną tam wybudowane dwa nowe zakłady: w stanie Assam produkujący opakowania giętkie, a w stanie Sikkim – etykiety. Obie jednostki produkcyjne powinny rozpocząć funkcjonowanie w pierwszej połowie 2017 r. Dodatkowo zakład zajmujący się produkcją etykiet, operujący w obszarze municypalnym Mumbaju, zostanie przeniesiony do nowoczesnej fabryki, zyskując możliwości dalszego rozwoju. Relokacja zostanie zakończona w 2017 r. Połączona wartość wspomnianych inwestycji w Indiach wyniesie ok. 9 mln euro, a czas ich realizacji to lata 2016-17.

Na podstawie informacji firmy Huhtamaki opracował TK