IKEA wybrała Invercote
20 Apr 2017 11:07

ikea_555x400Elementem działań proekologicznych szwedzkiego giganta – firmy IKEA – jest wymiana plastikowych kart upominkowych i podarunkowych na karty wykonane z tektury. Oznacza to, że od 12 do 15 mln kart z tworzyw sztucznych zostanie wyprodukowanych z Invercote, marki firmy Iggesund Paperboard.

„Generalnie chcemy zmniejszyć skalę wykorzystania tworzyw ropopochodnych, szczególnie w tych obszarach, w których nie mamy kontroli nad ich dalszymi losami po zużyciu” - wyjaśnia Per-Ola Nilsson, który pracuje jako konsultant techniczny ds. papieru i druku w dziale IKEA Indirect Materials and Services. „Nie wiem, co użytkownik robi ze swoją kartą podarunkową; materiał organiczny w rodzaju tektury jest lepszy, ponieważ – nawet jeśli nie jest poddany recyklingowi - mniej niszczy środowisko” - dodaje.

Proces zastępowania tworzyw tekturą odbywa się jednocześnie we wszystkich sklepach IKEA na całym świecie. Karty z tworzyw sztucznych są stopniowo wycofywane, a ich miejsce zajmują produkty z tektury Invercote. Na kartach upominkowych znalazło się dziewięć motywów graficznych, na kartach podarunkowych – trzy.

„Trzy motywy kart upominkowych wykonano z okleiny brzozowej, ale poza tym wszystkie są wykonane z tektury Invercote” - wyjaśnia Nilsson. „Zależało nam na ekskluzywnych doznaniach. Invercote ma wyjątkowo dobrą drukowność oraz zachowuje płaskość na płaskich powierzchniach, co jest istotne, bowiem klienci będą czuli, że te karty mają najwyższą jakość wykonania.”

Na podstawie informacji Iggesund Paperboard opracował TK

error: Kopiowanie zabronione!