Innowacyjne opakowania Mondi na produkty mięsne marki Orkla
25 Sep 2018 18:54

Z myślą o zwiększeniu komfortu klientów i ograniczeniu ilości marnotrawionej żywności norweska grupa Orkla zwróciła się do firmy Mondi z prośbą opracowania nowego opakowania z funkcją ponownego zamykania na słynne peklowane mięso w plasterkach firmy Orkla. Dotychczasowe opakowanie wyposażone było w system łatwego otwierania folii nakrywkowej, jednak bez możliwości ponownego zamknięcia.
Firma Orkla, wiodący dostawca markowych towarów konsumenckich na potrzeby sektora spożywczego, HoReCa i specjalistycznego handlu detalicznego, a także sektora farmaceutycznego i piekarniczego, od początku wykluczyła zastosowanie standardowej folii wielokrotnego zamykania. Ponieważ dolna część opakowania Vossafår jest giętka, klienci nie byliby w stanie łatwo połączyć folii z dolną częścią w celu ponownego zamknięcia.
Mondi stanęła przed wyzwaniem modyfikacji lub wymiany oryginalnej, giętkiej struktury opakowania. Wyzwanie to obejmowało opracowanie specjalnej wielowarstwowej powłoki barierowej dla górnej części opakowania, która wyeliminowałaby zwijanie się materiału pod wpływem temperatur stosowanych na linii do termoformowania w firmie Orkla. Ważne było również znalezienie sposobu na zarządzanie skomplikowanym procesem logistycznym.
„Prace badawczo-rozwojowe i testy zajęły ponad dwa lata” – wyjaśnia Pål Wikstrøm, Menedżer Regionalny ds. Sprzedaży na kraje nordyckie w firmie Mondi – „ale obu partnerom udało się znaleźć funkcjonalne rozwiązanie. Nowe opakowanie zostało w pełni wprowadzone na rynek” – mówi – „a produkt już przyciąga uwagę klientów na półkach sklepowych”. Konsumenci odrywają folię nakrywkową od dołu opakowania i wyjmują wybraną porcję produktu. Po skończeniu mogą ponownie zamknąć opakowanie poprzez dociśnięcie etykiety.
Główną zaletą dla firmy Orkla jest fakt, że to zamykanie działa również z giętkim elementem dolnym, który był już stosowany w poprzednim opakowaniu z odrywaną etykietą. Użycie standardowego systemu wykorzystującego elementy samoprzylepne reagujące na nacisk, wymagałoby zastosowania sztywnej części dolnej, aby umożliwić skuteczne otwieranie i ponowne zamykanie. Jednak oprócz znacznego zwiększenia sztywności opakowania, takie rozwiązanie wymagałoby zastosowania droższej części dolnej i najprawdopodobniej wprowadzenia modyfikacji na linii produkcyjnej.
Większość prac badawczo-rozwojowych przeprowadzono w austriackim zakładzie Mondi Styria specjalizującym się w produkcji folii do wytłaczania. Mondi wytwarza zarówno górną część ze specjalnie opracowanej wielowarstwowej folii laminowanej charakteryzującej się znakomitą stabilnością cieplną i właściwościami barierowymi, jak i giętką część dolną.
Jak wyjaśnia Pal Wikstrøm, produkcja opakowań jest złożonym, wieloetapowym procesem. Z uwagi na fakt, że rolki folii są dostarczane ze wstępnie nałożonymi etykietami, firma Orkla nie musiała inwestować znacznych środków finansowych na wprowadzenie tego rozwiązania. Linie pakujące po niewielkich modyfikacjach osiągają wcześniejszą efektywność produkcji.
Na fali tego sukcesu firma Mondi wprowadziła już nowe projekty z etykietami z funkcją ponownego zamykania do opakowań VFFS oraz dostrzega wiele potencjalnych zastosowań dla tej technologii w obszarze rynku produktów spożywczych i nie tylko.
Źródło: Mondi