Innowacyjne technologie radiacyjnego BASF na targach RadTech Europe 2015
16 Oct 2015 09:42

Firma BASF zaprezentowała studium koncepcyjne dotyczące drukowania na opakowaniach żywności za pomocą farb utwardzanych promieniami UV.

Przemysł drukarski zmienia kierunek: dzisiaj coraz więcej firm specjalistycznych zamienia tradycyjne podejście analogowe na metody drukowania cyfrowego, w szczególności stawiając na wykorzystanie drukarek atramentowych, w których coraz częściej stosowane są farby utwardzane promieniami UV. Firma BASF pomaga branży drukarskiej we wprowadzeniu tej zmiany technologicznej, produkując surowiec do farb emulsyjnych utwardzanych promieniami UV. Na RadTech Europe 2015, ważnej imprezie targowej i konferencji na temat utwardzania radiacyjnego, firma BASF zaprosiła swoich klientów do przyjrzenia się jej innowacyjnym technologiom i koncepcjom w zakresie utwardzania za pomocą promieni UV i wiązki elektronów. Targi RadTech Europe 2015 odbyły się w hotelu Clarion Congress w Pradze, Czechy w dniach 13-15 października.

Podczas tej imprezy firma BASF skupiła się w szczególności na rozwiązaniach służących do drukowania farbami emulsyjnymi utwardzanymi promieniami UV w sektorze opakowań. Przy drukowaniu etykiet i opakowań metodą atramentową wykorzystuje się głównie farby utwardzane promieniowaniem UV, które w ułamku sekundy tworzą warstwę potrafiącą oprzeć się działaniu chemicznemu i mechanicznemu. Opakowania żywności mają swoje ograniczenia, gdyż istnieją obawy, czy te o wyjątkowo niskiej lepkości są odpowiednie do zastosowań w pośrednim kontakcie z żywnością z uwagi na możliwość migracji.

Poprzez dostarczanie surowca do emulsyjnych farb UV BASF poszerza zakres technologii drukowania farbami utwardzanymi promieniowaniem UV. Jako jeden z czołowych dostawców utwardzanego radiacyjnie surowca do farb drukarskich i powłok BASF pomaga producentom farb UV w opracowywaniu praktycznych rozwiązań, które są odpowiednie przy pośrednim kontakcie z żywnością na rynku opakowań.

13 października na targach RadTech Europe 2015 dr Jürgen Baro z działu Technical Marketing Resins and Additives for Printing and Packaging w Europie zaprezentował studium koncepcyjne na temat nowych rozwiązań dotyczących drukowania na opakowaniach żywności w oparciu o technologię emulsyjnych farb UV. Jego prezentacja nosiła tytuł: „Water-Based UV Inkjet – Innovative Chemistry Approach for Food Packaging Applications”.

Źródło: BASF