iPackManager w drukarni Natalii
10 Apr 2017 08:37

Drukarnia etykiet i opakowań Natalii Sp z o.o. zdecydowała się w ostatnim czasie na wdrożenie najnowszego rozwiązania Infosystems SA – informatycznego systemu zarządzania iPackManager. Jest ono dedykowane przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją opakowań i etykiet i oferuje szereg innowacyjnych możliwości ściśle dopasowanych do potrzeb firm z tego sektora. Jak podkreśla klient, wdrożenie przebiegło sprawnie, profesjonalnie i trwało tylko 3 miesiące.

Natalii Sp. z o.o. z podpoznańskiej Rokietnicy to obecnie jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich producentów etykiet. Spółka działa od 1985 roku, a od lat 90. ubiegłego wieku zajmuje się produkcją wielobarwnych etykiet samoprzylepnych na roli, które obecnie stanowią około jedną trzecią jej produkcji; pozostały asortyment to opakowania miękkie. Firma wykonuje zlecenia dla klientów z Polski, a także z zagranicy (jedna czwarta jej produkcji znajduje swoich odbiorców na zachodzie Europy). Za tymi sukcesami idzie intensywny rozwój tego przedsiębiorstwa, który trwa nieustannie od wielu lat. Firma inwestuje nie tylko w swój park maszynowy (posiada obecnie m.in. 10 maszyn do drukowania firmy Nilpeter i własną przygotowalnię), ale także dostosowuje swoją ofertę do zmieniających się wymagań rynku.

Wiele lat temu dostrzegła potrzebę posiadania sprawnego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem i rozpoczęła wówczas współpracę właśnie z Infosystems SA. „Przez te wszystkie lata wykorzystywaliśmy rozwiązanie tego producenta – system Printmanger - i czerpaliśmy z niego wiele korzyści. Jednak zarówno rozwój naszej firmy, jak również informatyki i systemów do zarządzania, wygenerował potrzebę wdrożenia czegoś na dzisiejsze czasy bardziej innowacyjnego. Niemałym znaczeniem przy wyborze kolejnego rozwiązania był dla nas fakt, że znaliśmy jakość i usług firmy Infosystems SA. Ważnym było również, że to partner z Polski, który zna potrzeby rodzimej branży poligraficznej i opakowaniowej, a także potrzeby i warunki polskiego rynku oraz posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wdrożeń rozwiązań do zarządzania w krajowych drukarniach. Istotnym także był fakt, że oferowane przez Infosystems SA rozwiązanie mogło być dopasowane do naszych potrzeb - to nie my musieliśmy dopasowywać się do systemu, ale ten został dopasowany do naszych potrzeb i wymagań” – mówi Artur Nowaczyk, prezes zarządu firmy Natalii.

Wdrożenie systemu iPackManager przebiegało – jak podkreśla Artur Nowaczyk - sprawnie i trwało zaledwie kwartał. „Oczywiście fakt, że mieliśmy wcześniej do czynienia z systemem do zarządzania tego producenta bardzo nam pomógł, ale również firma Infosystems SA poczyniła w zakresie wdrożeń swoich rozwiązań ogromne postępy. Wiele prac, choć oczywiście nie wszystkie można teraz wykonywać kontaktując się zdalnie, a to bardzo przyśpiesza prace i skraca czas adaptacji nowych rozwiązań do codziennej pracy. Owszem, w fazie wdrożenia wymaga to większej uwagi od pracowników drukarni, ale później można czerpać z samego systemu wiele korzyści”.

Do najważniejszych, jakie wymienia Artur Nowaczyk należy przede wszystkim możliwość obsługi zleceń o tak dużej różnorodności, jaka charakteryzuje drukarnię Natalii. Również planowanie produkcji w systemie iPackManager jest możliwe na wiele miesięcy do przodu, a wszelkie zmiany dokonują się w nowym systemie automatycznie. „Wcześniej wymagało to od nas znacznie większej ilości czasu, teraz proces zmian jest automatyczny, dzięki czemu mogliśmy znacząco poprawić nasze działania w tym zakresie” - mówi Artur Nowaczyk.

Nowy system umożliwia także znacznie lepsze zarządzanie firmą za sprawą udoskonalonych analiz poprodukcyjnych. „Dzięki nim każde zlecenie możemy sprawdzić pod kątem opłacalności, a także zastanowić się, w jaki sposób możemy je usprawnić. Posiadanie systemu do zarządzania przekłada się także na jakość obsługi samych klientów. Dzięki niemu mogą oni także czerpać wiedzę dotyczącą swojego zlecenia i szczegółów z tym związanych. Dzięki temu rozwiązaniu możemy także poprawić efektywność wykorzystania naszych maszyn i ich operatorów, a także pracować nad eliminacją wąskich gardeł procesu produkcyjnego”.

Artur Nowaczyk zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz: „Wobec coraz większej konkurencji na rynku etykiet problemem stają się malejące marże. Automatyzacja procesów związanych z generowaniem oferty, przyjmowaniem i realizacją zleceń jest w związku z tym niezbędna. System iPackManager daje nam w tym zakresie także sporo bezpieczeństwa”.

Źródło: Infosystems SA