Koenig & Bauer oraz Durst Phototechnik zakładają spółkę joint venture
21 Dec 2018 07:47

Z myślą o dalszym przyspieszeniu tempa rozwoju zorientowanych na przyszłość rozwiązań do druku cyfrowego o wartości dodanej, przeznaczonych dla klientów z branży pudełek składanych oraz tektury falistej, firmy Koenig & Bauer AG oraz Durst Phototechnik AG z włoskiego Brixen podjęły decyzję o połączeniu swej wiedzy oraz umiejętności w spółce joint venture (z udziałami 50/50). Przedsiębiorstwa podpisały list intencyjny powołujący spółkę do życia. Jej siedziba będzie mieścić się w Niemczech, a do zadań – po wydaniu zgody na połączenie przez stosowne władze – należeć będzie rozwój, produkcja oraz globalna dystrybucja cyfrowych maszyn drukujących atramentami wodnymi w jednym przebiegu do zadruku pudełek składanych oraz tektury falistej. Spółka zajmie się również dostawą atramentów oraz usług biznesowych powiązanych ze sprzedażą maszyn. Pierwszym etapem jej rozwoju ma być produkcja maszyn VariJET do cyfrowego druku pudełek składanych, która powinna rozpocząć się nie później niż w 2020 r.

Claus Bolza-Schünemann, dyrektor generalny Koenig & Bauer AG: „Mamy nadzieję na udane połączenie innowacyjności i nowoczesnych rozwiązań w zorientowaną na przyszłość cyfrową technologię druku na pudełkach składanych i tekturze falistej (...). Biorąc pod uwagę wartość obecnego know-how, szerokie doświadczenia z atramentami oraz ofertę najwyższej jakości rozwiązań, firma Durst Phototechnik AG stanowi idealnego partnera, z którym można dążyć do wyznaczonych celów. Jako pionier na rynku druku cyfrowego, przedsiębiorstwo od 25 lat rozwija technologię inkjetową i osiąga duże sukcesy w druku cyfrowym na ceramice, tekstyliach oraz tekturze falistej.”

Christoph Gamper, dyrektor generalny Durst Phototechnik AG: „Durst jest technologiczny liderem w zakresie druku atramentowego i już wcześniej miał swój wkład w cyfrową transformację procesów produkcyjnych zachodzących w wielu branżach. Uważa się, że systemy drukujące Durst wyznaczają standardy jakości druku i wydajności, zwłaszcza w sektorze drukarskim oraz dekoracji powierzchni. Współpraca z firmą Koenig & Bauer otwiera nowe perspektywy, jako że posiada ona nie tylko doświadczenia w zakresie inżynierii, ale również doskonały dostęp do rynku. Połączenie naszej wspólnej wiedzy daje nam idealną okazję do rozwoju i oferowania w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, przyczyni się również do cyfrowej transformacji zachodzącej w branży pudełek składanych oraz tektury falistej.”

Na podstawie informacji Koenig & Bauer opracował TK

Na zdjęciu: modułowa maszyna VariJET łączy możliwości cyfrowego inkjetu oraz druku i wykańczania w technologii offsetowej przy produkcji pudełek składanych i opakowań z tektury falistej