Koenig & Bauer zbuduje nowe centrum demonstracyjne w Würzburgu
16 Mar 2017 08:35

Na dziewięć miesięcy przed oficjalnymi obchodami jubileuszu 200-lecia firmy Koenig & Bauer AG (KBA), które odbędą się we wrześniu 2017 r., na początku br. na terenie fabryki koncernu w Würzburgu wykopano fundamenty pod nowe centrum demonstracyjne technologii cyfrowej i fleksograficznej. 14 marca prezes KBA Claus-Bolza-Schünemann oraz Christoph Müller, dyrektor generalny spółek zależnych: KBA-Digital & Web Solutions AG & Co. KG oraz KBA-Flexotecnica S.p.A., który wynajmie centrum od koncernu, uczestniczyli w rozpoczęciu budowy nowego budynku.

Koszt budowy centrum o powierzchni użytkowej ok. 2100 m2 i kubaturze ponad 21 tys. m3 wyniesie 6 mln euro (to koszt infrastruktury technicznej, ale bez maszyn demonstracyjnych). Będzie największym z budynków, które KBA postawiła w ostatnich latach w Würzburgu (nowe centrum logistyczne i studio projektowe w 2001, dwie hale produkcyjne w 2003 i 2008 oraz nowa odlewnia w 2012 r.).

W obecności burmistrza Würzburga Christiana Schuchardta, członków zarządu Grupy, architekta, wykonawców oraz innych zaproszonych gości, Bolza-Schünemann odniósł się w słowie wstępnym do faktu kurczenia się rynku druku komercyjnego oraz wynikającej z niego decyzji o skoncentrowaniu się przez Grupę KBA na perspektywicznych sektorach rynku, takich jak opakowalnictwo (które zapewnia 70% obecnych przychodów Grupy KBA) oraz druk cyfrowy i przemysłowy. Centrala w Würzburgu została wybrana na miejsce budowy nowego centrum demonstracyjnego z uwagi na swoje położenie i wygodny dostęp dla klientów do międzynarodowego portu lotniczego we Frankfurtu.

W nowym centrum, stanowiącym swoistą konkurencję dla centrum demonstracyjnego prezentującego maszyny do druku offsetowego oraz systemy po druku w Radebeul, prezentowane będą cyfrowe maszyny RotaJET do druku komercyjnego, publikacji oraz dekoracyjnego, maszyna do druku flekso z rotacją od KBA-Digital & Web z włoskiej spółki zależnej KBA-Flexotecnica, przeznaczona dla opakowań giętkich, oraz nowo opracowana arkuszowa maszyna fleksograficzna z KBA-Digital & Web do druku bezpośredniego na tekturze falistej. Otwarcie centrum dla klientów powinno nastąpić jesienią 2017 r. Oprócz prezentacji odbywać się w nim również będą teksty nowych rozwiązań.

Na podstawie informacji KBA Group opracował TK

Abb.1_-Neubau-Democenter-Wuerzburg_g

Szkic architektoniczny nowego centrum demonstracyjnego w Würzburgu

F4_DSC4025_g

Nowe centrum demonstracyjne powstaje tuż obok budynku administracyjnym KBA

F2_DSC4034_g

Claus Bolza-Schünemann podkreślił rosnące znacznie druku opakowań dla KBA. Z tego względu w nowym centrum będą prezentowane technologie zadruku opakowań giętkich oraz opakowań z tektury falistej.