Kompostowalne i papierowe: nowe kapsułki od Nestlé
29 Nov 2022 10:48

Firma Nestlé, we współpracy z Huhtamaki, opracowała nadające się do przydomowych kompostowników, wykonane z papieru kapsułki na kawę przeznaczone dla własnej marki Nespresso. Rozwiązanie wykorzystuje autorską technologię Huhtamaki, która umożliwia formowanie włókien celulozy w skomplikowane konstrukcje z precyzją sięgającą ułamków milimetra.

Kompostowalne papierowe kapsułki na kawę zadebiutowały na rynku francuskim 21 listopada 2022 r. Faza pilotażowa projektu – podczas której nowe rozwiązanie będzie testowane przez konsumentów we Francji i Szwajcarii – potrwa do wiosny przyszłego roku, a potem zostanie wdrożona na szerszą skalę.

Nowe kapsułki są wykonane w 82% z pulpy celulozowej i zawierają cienką kompostowalną folię biopolimerową w roli ochronnej warstwy barierowej. Kapsułki zaprojektowano z myślą o kompostowaniu w warunkach domowych i posiadają poświadczający to certyfikat TÜV Austria.

Guillaume Le Cunff, dyrektor generalny CEO, wyjaśnia: Elementem innowacji Nespresso jest wyznaczanie nowych granic w kwestii obcowania z kawą, a odkąd na początku tego roku staliśmy się firmą B Corp, bardziej niż kiedykolwiek angażujemy się w poszerzanie zrównoważonego wyboru, jaki oferujemy naszym konsumentom. B Corporations (B od słowa benefit, czyli korzyść) to firmy realizujące strategię zrównoważonego rozwoju, dla których biznes to przede wszystkim narzędzie do jego polepszania. Z radością ogłaszamy powstanie naszej pierwszej papierowej kapsułki nadającej się do kompostowania w warunkach domowych, która uzupełni ofertę aluminiowych kapsułek – recyklowalnych i wykonanych w 80% z aluminium pochodzącego z odzysku – dodaje Le Cunff.

Jesteśmy zachwyceni współpracą z Nespresso nad wyjątkową, kompostowalną kapsułką na bazie papieru, zaprojektowaną z myślą o obiegu zamkniętym. Ta przełomowa innowacja jest wynikiem połączenia włókna, naturalnego materiału odnawialnego, z naszą autorską, precyzyjną technologią, co tworzy zrównoważoną alternatywę dla miłośników Nespresso - dodaje Charles Héaulmé, prezes i dyrektor generalny w Huhtamaki.

Zdaniem Huhtamaki to rozwiązanie - i stojący za nim proces - otwiera szereg nowych możliwości zastosowania. Firma uważa, że będzie ono w stanie zastąpić również kapsle i zamknięcia, które obecnie są często wykonane z plastiku lub metalu. Inne potencjalne zastosowania to tace lub pojemniki wymagające szczelnych pokrywek nadających się do wielokrotnego otwierania i zamykania.

Opracowano na podstawie informacji firmy Nestlé